Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Kurultayın ardından

9.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), mahallelerden başlayarak ilçe ve il kongreleriyle devam eden kurultay sürecini, geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da gerçekleştirilen kurultayla noktaladı.

Kurultay süreçleri, özellikle sol - sosyal demokrat partilerde büyük önem taşır. Parti politikalarının tartışıldığı, güncel siyasal görevlerin belirlendiği ve örgütsel yapıların yenilendiği süreçler olarak değerlendirilir. Bu süreçlerden partilerin, hem örgütsel ve hem de siyasal anlamda güçlenerek, yenilenerek çıkması amaçlanır.

CHP, 36’ncı Olağan Kurultayı sürecinden güçlenerek ve yenilenerek mi çıkmıştır? Bizce, konunun asıl bam teli, işte bu sorunun yanıtında aranmalıdır.

 

Kurultay gözlemlerimiz

Geçtiğimiz hafta sonunu Ankara’da geçirerek CHP Kurultayı’na katıldık. Kurultay çalışmalarını baştan sona izleyerek iki gün boyunca dikkatle gözlemledik.

CHP’nin kurultayları her zaman kamuoyunun ilgisini çeker, renkli olur. CHP’liler kurultayları sever. Bu kez de öyle oldu. Çok sayıda partili Ankara’nın siyaset kulvarlarını doldurdu.

Kurultay, daha çok tartışmalarıyla ve seçim yarışlarıyla kamuoyunun gündemine geldi. Oysa ülkenin dörtbir yanından Ankara’ya akan CHP’liler, ülkenin ve partinin içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkışın arayışı içindeydiler. Kurultaydan yeni bir ışık, moral ve güç almak istiyorlardı. Üç önemli seçimi içeren 2019 seçim süreci ile ilgili bir hareket planı bekliyorlardı.

 

Kılıçdaroğlu’nun ve İnce’nin konuşması

 

Önceki yazılarımızda öngördüğümüz gibi, kurultayın ilk günü yapılan genel başkanlık seçimi, Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce arasında geçti. Kocasakal ile Eminağaoğlu, yeterli imzayı toplayamadıkları için aday olamadılar.

Kurultaya ve yaşanan tartışmalara damgasını vuran mükerrer imza konusu ise, kurultaya gölge düşürdü. Kurultay divanınca, Muharrem İnce’ye 1,5 saatlik adaylık konuşması yaptırıldıktan sonra, adaylığının tartışmaya açılması hatalıydı. Bizce, oldukça etkili ve başarılı bir konuşma yapan İnce’nin, bu konuyla ilgili tutumu ve ikinci kez kürsüye çıkarak söyledikleri ise, birinci konuşmasını gölgeledi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, bulunduğu konumun da gereğini yerine getirerek, konuşmasında daha çok kamuoyuna hitap etti. İnce ise, parti içi örgütsel konuları öne çıkararak delegeleri etkilemeye çalıştı. Buna karşın delegelerden çok tribünleri dalgalandırdı.

Huzur, adalet ve demokrasi

Adalet yürüyüşünün rüzgârıyla kurultaya gelen Kılıçdaroğlu, bu büyük yürüyüşün etkileşimiyle kurultaya hitap etti. Kurultayda gösterilen filmlerde ve çalınan müziklerde de hep adalet yürüyüşü işlendi. Kurultayın ana temasını da ‘adalet ve cesaret’ kavramları oluşturuyordu.

Kurultay konuşmasında iktidara önemli eleştiriler getiren Kılıçdaroğlu, yaşanan hukuksuzlukların altını özellikle çizdi. Ülkede yaşanan sorunları beş ana başlıkta toplayan Kılıçdaroğlu’nun önceliği, ülkede huzurun, adaletin ve demokrasinin sağlanmasıydı. Bu konularda partililere somut görevler verdi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun tüzük kurultayı ve cumhurbaşkanı adaylığı konularıyla ilgili somut bir takvim ve yol haritası ortaya koymaması dikkat çekti. Diğer aday İnce, eğer genel başkan olursa 45 gün içersinde tüzük kurultayı toplayacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı adayının parti üyeleri tarafından belirleneceği taahhüdünde bulundu.

Yeni bir anayasa ve Suriye ile diyalog

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında, toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni bir anayasa ihtiyacının altını çizmesi önemliydi. Bir başka yeni yaklaşımı da dış politika alanında oldu. Siyasal iktidara, Suriye hükümeti ile diyalog kurma çağrısında bulundu.

Yaşanan aksaklıklara ve eksikliklere karşın, 36’ncı Kurultay gösterdi ki; ülkemizin ana muhalefet partisi, her şeye karşın önemini ve etkinliğini koruyor. Öncelikle CHP’lilerin de, bu önemin ve gücün ayırtına vararak, önümüzdeki süreçte sorumluluklarını özveriyle yerine getirmeleri gerekiyor.

CHP’lilerin, kurultay sürecinde yaşanan tartışmaları, ayrışmaları bir an önce geride bırakıp, tümüyle önümüzdeki dönemin görevlerine odaklanmaları; CHP’ye oy veren milyonlarca seçmenin talebidir, beklentisidir.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test