Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İzmir’e gelince yok

9.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta dostumuz Levent Köstem’den bir mektup aldım ve çok üzüldüm. Kimdir Levent Köstem? Ortopedi doktoru olarak spor alanında yalnız İzmir değil Türkiye çapında ünlü bir isim. Altay ve Ümit Milli takımlarının yanısıra amatör takımların da doktorluğunu yaptı uzun yıllar.

Yeni tutkusu ise zeytin ve zeytinyağı. Bir bakıma hekimlikten uzak bir tutku değil bu. Akdeniz’in sağlık açısından en değerli ürününü temel alıyor çünkü. Dr. Köstemve eşi emeklerinin karşılığını Urla’daki dünyanın en büyük “Zeytinyağı Müzesi”ne harcıyor. Buna destek olmak gerekmez mi? Ne yazık ki buna olumlu cevap veremiyoruz. Köstem’in çağrısını birlikte okuyalım:

Destek Neden Yok?

"Köstem Zeytinyağı Müzesi ve Kültür Merkezi" olarak 9.10.2016 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden, Başbakanlık tanıtma fonuna başvuru yapmıştım. Bir proje vermiştim. Proje "Zeytin ve Zeytinyağı Kültürü Tanıtım Etkinlikleri " adı altında idi. Gerçekten güzel bir proje idi. Çocukları da içeriyordu.Kâr amacı gütmeyen. Nihayet bugün yazı geldi yanıt olarak. Neredeyse iki yıl geçti. Yinede iyi sayılır.

12.1.2018 tarihli yazı.…diyor ki 'ilgi (a) yazınız ile Temsilciliğimize sunmuş olduğunuz "Zeytin ve Zeytinyağı Kültürü Tanıtım Etkinlikleri "adlı projeniz , ilgi (b) de kayıtlı karar ile kabul edilmeyerek gündemden çıkarılmıştır…

Ben, eşim ve çocuklarım dünyanın en büyük zeytinyağı müzesini kendi imkanlarımız ile emeğimiz ile, çalışarak çabalayarak kurduk. Bu ülkenin zeytin ve zeytinyağını tanıtacak proje yazdık, kabul etmediniz. Bilgi vereyim bugün Japon heyeti gezip bu bölgeye turist getirmek için müzede inceleme yaptılar. Bu ülkede hakikatten hiç birşey yapmamak lazımmış. Yeni anladım. Salakça yıllardır tatil yapmadan çalışıyorum. 3 kez İZKA ya başvurdum bir kez de Turizm Bakanlığı üzerinden Başbakanlık Tanıtma Fonuna başvurdum, sonuç bu hepsi reddedildi. Ne diyeyim. İlgi (c) ile Allah tepenizden baksın.”

Üvey Evlat İzmir

Yukarıda anılan Başbakanlık yazısından da bir kere daha anlaşılıyor ki İzmir Ankara nezdinde üvey evlat muamelesi görüyor. Ne denli çırpınırsanız çırpının, yandaş değilseniz para yok. Hani, Kültür ve Turizm Bakanlığı, projeyi destekliyordu?

Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Levent Köstem ve eşi Güler Hanım, yıllar süren uğraşlar sonucu Urla Uzunkuyu’daki20 bin metrekare arazi içindeyaklaşık6 bin metrekare kapalı alanda dünyanın en kapsamlı ve büyük “Zeytinyağı Müzesi”ni kurdu. Burada sergilenen sıkma gereçlerinin ve gösterilen sistemlerin eşi benzeri yok. Müzede ayrıca Ege’de binlerce yıldır yaşayan zeytin ve zeytinyağı kültürü yansıtılıyor. “Sabun ve Hijyen Müzesi” ve zeytinyağlı Ege mutfağı da planlanan düzenlemeler içinde.

Rapora Sessizlik

Nedim Bubik dostumuz Hürriyet Ege’deki 30 Ocak 2018 tarihli yazısında İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Esen’in İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni “Yerel Kalkınmanın Odağında Mali Yönetim Stratejisi” açısından inceleyen raporundan söz etti. Prof. Dr. Esen’in raporundan, GÖZLEM’deki 22 Aralık 2017 tarihli yazımda söz etmiştim. İzmir Büyükşehir Belediyesinin merkezi hükümetten daha fazla yatırım yaptığını rakamlarla kanıtlayan Esen’in raporunu özetledikten sonra Bubik şu soruyu soruyor:

 “Sonuç olarak bu raporla ilgili başlıklara yeniden baktım ve şöyle dedim kendi kendime: Bu rapor gerçekten de daha çok konuşulur... Bugüne kadar neden ses çıkmadı acaba?”

Neden ses çıkmadığı Levent Köstem’e Başbakanlık Tanıtım Fonunun yukarıda aktarılan yazısında gizli. Öyle değil mi?

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test