Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Siz enflasyonun kaç olmasını istersiniz?

9.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Muhasebecilere atfedilen çok bildik bir fıkra vardır: Bir matematikçi, bir muhasebeci ve bir ekonomist aynı işe başvururlar. Patron matematikçiye sorar: "İki kere iki kaç eder?" Matematikçi cevap verir: "Dört!" Patron tekrar sorar: "Kesin dört mü?" Matematikçi kendinden emin cevaplar: "Evet, kesin dört!" Matematikçi çıkar ve ekonomist odaya girer. Patron aynı soruyu ekonomiste yöneltir. Ekonomist yanıtlar: "Ortalama dört eder ama yüzde 10 aşağı veya yukarı oynayabilir.” Ekonomist de çıkar, muhasebeci odaya girer, aynı soru ona da sorulur. Muhasebeci ayağa kalkar, sağı solu kontrol eder, kapıyı kilitler, panjurları indirir ve patronun kulağına eğilerek sorar: "Siz, kaç etmesini istersiniz?"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), yüzde 1,02 arttı. Yurt içi üretici fiyatları endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 0,99 oranında arttı. Buna göre TÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,35 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,23 arttı. Yİ-ÜFE ise, yıllık yüzde 12,14 oldu.

Burada uzun uzadıya ekonomi teorisi tartışmaya gerek yok ama enflasyon ne anlama geliyor kısaca değinmekte fayda var.

Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin yükselmesi nedeniyle paranın değer kaybetmesi, bunun sonucu olarak da tüketicilerin satın alma gücünü yitirmesidir. Daha açıkçası, Osman amcanın cebindeki paranın, Ayşe teyzenin emekli maaşının durdukça satın alma gücünün düşmesidir. Bugün, bir kilo kıyma alırken, ertesi ay aynı para ancak 400 gram kıyma almaya yeter. Bir sonraki ay 250 gramı zor alırsınız. Bir de bakmışsınız bir deste para bir gevrek oluvermiş, elde avuçta bir şey kalmamış. Bu yüzden enflasyon rakamı çok önemlidir, ne kadar çok büyürse, halkı o kadar çok fakirleştirir.

Enflasyonu çok basit bir örnekle kabaca anlatsak da konunun uzmanlarına haksızlık yapmayalım; iktisat teorilerine konu olmuş, üzerine kitaplar ve tezler yazılmış, ekonominin temel dinamiklerinden biridir enflasyon.

TÜİK, Ocak ayı enflasyon hesaplamasını yaparken “enflasyon sepetinde” değişikliye gitti. TÜFE sepetine soğuk çay, erkek mont (anorak), pike takımını ekledi ve erkek kabanı, (Anorak), kadın çizmesi, nevresimlik kumaş ve fotoğraf baskı ücretini sepetten çıkardı. Bu yeni bir uygulama değil. TÜİK, müteaddit defalar enflasyon sepetini değiştirdi. Yapılan bu düzenlemeleri ya da enflasyon hesaplama yöntemindeki değişikliklerini kanunlar ve teorilerle izah edebilirsiniz. Hatta enflasyon rakamını da yaptığınız yöntem ve hesaplama değişiklikleri ile düşürebilirsiniz. Ama sizin enflasyon rakamını düşürmeniz Osman amcanın, Ayşe teyzenin cebindeki para ile daha çok alışveriş yapmasını sağlamıyorsa aksine hesaplanan enflasyon rakamı düştüğü halde ceplerindeki paranın değeri de düşüyorsa ortada bir sorun var demektir. Ya hesaplanan enflasyon rakam doğru değil ya vatandaş cebindeki paranın hesabının bilmiyor. Enflasyon kimin için hesaplanıyor bilmem ama bildiğim bir şey varsa geçen yıl çocuklarıma 40 kuruşa aldığım gofret bu yıl aynı rafta 76 Kuruş hatta bazı raflarda 80 kuruş. Demek ki başta gofret üreticilerin sonra da marketlerin enflasyon rakamından haberleri yok.

Siz enflasyonun kaç olmasını istersiniz?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test