Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Amazonlar, İzmir ve gelinlik

12.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in mitolojik ismi Smyrna, İzmir’i kuran Amazonların kraliçelerinin ismidir. Bu Amazon denilen savaşçı ama aynı zamanda dünya güzeli kızlar, şimdi Bayraklı olarak isimlendirdiğimiz yöreye vurulurlar ve kentlerini burada kurarlar. Kentin ismine de kraliçeleri Smyrna’nın adını verirler. Bu isim zamanla İzmir’e dönüşerek bugünlere ulaşır.

Mitolojiye göre; Amazonlar, savaş tanrısı Ares ile Harmania’nın kızlarıdır. Oldukça savaşçı olan bu kızlar, yayı göğüslerine daha iyi dayayabilmek için, bir göğüslerini kesip çıkardıklarından, bunlara memesiz anlamında Amazon denirdi.

Yine mitolojik söylencelere göre, Amazonlar kraliçenin önderliğinde yaşarlar, erkekleri köle olarak kullanırlarmış. Kızları da savaşçı olarak yetiştirirlermiş.

İzmir, ‘dişi kent’

İzmir’in günümüzde ‘dişi kent’ olarak anılması, elbette boşuna değildir. İşte böylesine tarihsel ve mitolojik bir geçmişe dayanır. İzmir’in kızlarının güzel olmasının, kadınlarının özgürlüklerine düşkün olmalarının temelinde, böylesi anlamlı bir tarihsel öykü vardır.

İzmir’le bütünleşen bütün bu özellikler, doğrusu İzmir’e çok yakışır. Bizce işte bütün bunlar, günümüzde de, İzmir’i, demokrasinin, özgürlüğün, hoşgörünün, yaratıcılığın kenti yapar.

Pek çok ilkin yaşandığı ‘kurtuluşun ve kuruluşun kenti’ İzmir, aynı zamanda bir fuarcılık kentidir. Bilindiği gibi ülkemizde fuarcılık ilk olarak İzmir’den başlamıştır. İktisat Kongresi’nden 9 Eylül sergilerine ve oradan İzmir Enternasyonal Fuarı’na uzanan süreç, günümüzde ihtisas fuarları ile ‘Fuar İzmir’de devam etmektedir.

Son dönemde adı İzmir ile anılan ihtisas fuarlarının içinde, mermerle birlikte en çok öne çıkanlardan birisi de gelinlik fuarıdır.

İzmir’e çok yakışıyor

Gelinlik, kızlarımızın rüyalarını süsleyen aile yaşamının başlangıcı olan düğün törenlerinin en güzel sembolüdür. Mutluluğu, güzelliği, estetiği, yaratıcılığı, zarafeti simgeler. Bunca güzel ve derin anlamları olan gelinlik, abiye giyimle de bütünleşerek, 12 yıldır İzmir’de çok büyük bir fuara dönüşüyor.

Böylece fuarcılığın bir sektörü nasıl büyütebileceğinin ve kent - ülke ekonomisine neler katabileceğinin en güzel örneği oluyor.

İZFAŞ Genel Müdürlüğü görevinde bulunduğumuz dönemde, bu fuarla çok yönlü ilgilenmiştik. İzmir’de düzenlenen ihtisas fuarları içinde, en çok sevdiğimiz fuarlarımızdandı. Bu sektörün üreticileri ve temsilcileri de doğrusu çok yaratıcı ve çalışkan insanlardı. Birlikteliğin, dayanışmanın en güzel örneklerini verdiler. Onlarla ilgili belleğimize yerleşmiş çok güzel anılarımız ve düşüncelerimiz var.

Sonuçta, yıllar içersinde büyüyen, gelişen ve İzmir’le birlikte anılan, çok güzel bir başarı hikâyesi oldu gelinlik fuarı…

Gelinliğin başkenti

İzmir, bugün ülkemizde ‘gelinliğin başkenti’ olarak biliniyor ve anılıyor. Bu sektör, gerçekten İzmir’e çok önemli ekonomik katma değer sağlıyor.

Dünyada ulaştığı yeni pazarlarla birlikte, yalnızca İzmir ve Ege ekonomisine değil, ülke ekonomisine de önemli bir dışsatım geliri kazandırıyor.

İşte bu sektörün önderliğini yaptığı IF Wedding - İzmir Gelinlik Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı, 16 Ocak’ta 12’nci kez açılıyor. Bu fuarın başarı öyküsünde, başta İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), İZFAŞ, Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) olmak üzere birçok kuruluşun ve isimlerini sayarken eksik bırakabileceğimiz için tek tek adlarını sıralayamadığımız, çok sayıda sektör temsilcisinin emeği, katkısı, alınteri var. Ne mutlu onlara!.. Ne mutlu bu başarılı fuarı yaratanlara, yaşatanlara ve geliştirip büyüterek bugünlere taşıyanlara!..

İzmir’in süsü ve simgesi

Geçmiş yıllarda Mimar Kemalettin ve Kemeraltı çevrelerinde yoğunlaşan gelinlik üreticisi firmalar, günümüzde kentin bütün ticari ana damarlarına yayılmıştır. MTK (Moda, Tekstil, Konfeksiyoncular Sitesi) , BEGOS (Buca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi) gibi özel siteler oluşturmuşlar ve üretimlerini buralarda yoğunlaştırmışlardır.

Bu sektörle ilişkilenen çok sayıda İzmirli, ekmeğini bu sektörden kazanmaktadır. İzmir’de her geçen gün büyüyen gelinlik sektörü, İzmir ekonomisine çok büyük kazanımlar sağlamaktadır. İzmir’in dört bir yanında vitrinleri süsleyen gelinlikler, giderek İzmir’in süsü ve simgesi haline gelmektedir.

16 Ocak salı günü açılıp 19 Ocak cuma akşamına kadar sürecek bu yılki fuarın, İzmir ve ülkemiz ekonomisine önemli kazanımlar sağlayacağını düşünüyor ve bu sektörleri daha da büyütmesini içtenlikle diliyoruz. 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test