Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Halkın gündemi

12.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dün beni farklı yaşlarda, farklı alanlarda çalışan üç arkadaşım ziyaret etti. Dereden tepeden, havadan sudan bahsederken söz döndü dolaştı, piyasaların durumuna geldi. Biri düşen Borsa'dan şikâyet ederken, diğeri kripto paranın yükselişinden duyduğu sevinci paylaşıyordu.

Ben kendi adıma Borsa'da bu dönemdeki düşüşleri doğal olarak nitelendiriyorum. Hemen her yılın sonlarına doğru yeni yılın getireceği pozitif gelişmeler satın alınmış olur. Ocak ayının ikinci yarısından sonra da bu kâr satışları gerçekleşir. "Aylara Göre Borsa Hareketi ve Analizi" raporlarına da bakınca bunu açıkça görebilmek mümkün... Örneğin son 27 yılda Aralık ayı en yüksek kazandıran ay, Mayıs en düşük kazandıran ay olarak görülür… Hisse senedi alırken bu işleri iyi bilen bankacı bir arkadaşımın bana ilk tavsiyesi "Ekimde al Mayıs'ta sat" demek olmuştur.

Kripto paralara gelince, şahsen ben bu paralara mesafeli duranlardanım. Dolaysıyla onlarla ilgili yükselişlere de mesafeli yaklaşıyorum. Benim için elle tutamadığım, gözle göremediğim bir metah, belki bir alışveriş aracı olabilir. Emtia veya hisse senedi olarak değerlendirmek bana pek de güvenli görünmüyor. Kripto paralara hisse senedi veya emtia muamelesi yapmak, en hafif ifadeyle macera aramak gibi bir şey… Genç arkadaşım dünyadan örnekler verip kripto paraların, devlet kontrolünden sıkılan gençlerin yarattığı "yükselen değer" olduğu konusunda beni ikna etmeye çalıştıysa da, yüzümdeki ifadenin değişmediğini görünce, "Anlıyorum bu yüzyılın kafasıyla sizden geleceğin dijital dünyasını anlamanızı beklemem çok fazla olur" deyip gülerek sustu.

Diğer arkadaşımın aklı, Denge ve Denetleme Ağı'nın Türkiye'nin yedi bölgesinde yetişkinlerle yaptığı toplantılarda ulaştığı sonuçlardaydı.

Denge Denetleme Ağı, bu buluşmalarda katılımcılardan 2030 yılında nasıl bir Türkiye'de yaşamak istediklerini hayal etmelerini ve bu hayallerini gerçekleşmiş gibi haber haline getirip, hayali bir gazetenin birinci sayfasını hazırlamalarını istemiş... Bu buluşmalarda 2000 hayal kurulmuş...

Bildiğiniz gibi hayaller ihtiyaç duyulanları, yani dolaylı olarak yaşanılan sorunları dile getirir. Nihayetinde, KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin de gönüllü desteği ile, hayal gazeteleri analiz edilmiş ve "Türkiye İçin Bir Hayal, Fikir ve Ortaklık Haritası" ismiyle bir rapor hazırlanmış. Bu raporun sonuçları kadar ilginç olan bir şey daha var;

Türkiye'de birbirinden ayrışmış gibi görünen toplumun, gelecekle ilgili tasavvurlarında, beklenti ve ihtiyaçlarında, zannedilenin aksine, ortaklaştıklarını ortaya koymasıdır. İşte toplumun gelecekte gerçekleşmesini istediği hayalleri:

  • Güçlü ekonomi, refah, mutluluk, huzur içinde yaşam. Bu hayalin gerçek olması için fırsat eşitliği ve gelir adaleti
  • Çocukların potansiyellerini ortaya çıkaran, bilimsel eğitimin verildiği eğitim sistemi.
  • Bilim ve teknoloji üretiminde dünyada öncü Türkiye
  • Kaostan uzak, huzur veren yaşam alanları. Binalarla kuşatılmayan, çocuklarımızla vakit geçirebileceğimiz yeşil alanlara sahip kentler.
  • Herkesin kanun önünde eşit olduğu, kendisini korkmadan ifade edebildiği bir Türkiye.
  • Bilim&teknoloji, eğitim, demokrasi, insan haklarında itibar sahibi ve lider Türkiye.

İşte halkın ortak özlemleri ve hedefleri bu altı madde!

Bu maddeler milli ve yerli söylemleri ile ittifaklar arayıp, aslında oylarını yükseltmenin peşinde olan siyasilere halkın son ihtarıdır. Etnik kökeni, cinsiyeti, dini inancı, siyasi görüşü ne olursa halkın gerçek "milli ve yerli mutabakat"ı bu altı maddedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test