Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bu yıl ekonominin evliyası Kredi Garanti Fonu oldu

29.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan Büyük Kulüp Genç Girişimciler ve İş Hayatı Komitesi'nin düzenlediği toplantıda çok önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye’nin en köklü kurumlarından Büyük Kulüp’te geçtiğimiz yıl seçimler yapıldı. Gündüz Kaptanoğlu’nun önderliğinde yeni bir liste seçimi kazandı. Kaptanoğlu yeni yönetimde gençlere büyük önem verdi.  Nevhan Gündüz, Murat Kolbaşı gibi son dönemin ödüllü gençlerini yönetime aldı.

Yönetim genç ve dinamik olunca iş yapmak isteyenlerin de önü açıldı. Genç Girişimciler ve İş Hayatı Komitesi de daha aktif çalışmaya başladı. Başkan Hakan Kefoğlu ile Arzu Çavuşoğlu önderliğindeki kurul geçtiğimiz günlerde yılın son bombasını patlattı.

Koç’tan Sabancı’ya Türkiye’nin ilk 500 şirketinin de üye olduğu İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ı toplantı için davet ettiler.

Toplantı başlığı “Ekonomiyi 2018 yılında neler bekliyor?” olarak belirlenmişti. Toplantı ekonomist Mustafa Pamukoğlu'nun verilere dayalı bir sunumu ile başladı. Sonra İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan tarihi bir konuşma yaptı.

Büyüme, işsizlik, kalkınma projeleri ile ilgili çarpıcı bilgileri aktardı, görüşlerini sıraladı. Ama toplantıya evliyalar damgasını vurdu.

Evet, yanlış duymadınız evliyalar… Mesela bu yılın başında hiç kimse ekonominin bu noktada olacağını tahmin etmemişti. Herkes daha kötü senaryolara göre duruş almıştı. Bu bilgi hatırlatıldı.

Ama başlangıçtaki tespit boş çıkmıştı. Daha önceki yıllarda da benzer gelişmelerin gündeme geldiği hatırlatıldı.

Peki, nasıl oluyor da Türkiye ekonomisi her defasında herkesi yanıltıyordu? Buna yanıt hep birlikte “evliyaların etkisi” şeklinde oldu. Bu esprili bakış açısına Erdal Bahçıvan açıklık getirdi. Bu yılın evliyasını şu sözlerle açıkladı:

“Kredi Garanti Fonu bu yılın evliyası, ya da yeni deyimle bu yılın muhteşem inovasyonu… Bu sistem ekonomiyi harekete geçiren kaldıraç görevi gördü. Teminat kaldıracı diyorum buna ben… Reel sektörle finans kesimi arasında oluşan ve giderek artması muhtemel stresi önledi. Üstelik devletin aldığı büyük bir risk de olmadı. Bu kaldıracın karşısında elde edilen kazanç o kadar büyük ki… Evliya ötesi bir etki yarattı ekonomiye Kredi Garanti Fonu… Bu sistem aynen devam etmeli.”

Erdal Bahçıvan’ın babası iş dünyasının duayen ismi rahmetli Mecit Bahçıvan’a atfen gündeme getirdiği evliya işi bu sözlerle noktalandı. Sonra başka konulara ilişkin de önemli saptamalar yaptı… İşte bunlardan bazıları:

. Verimlilik nedeniyle enflasyon bütün dünyada beklentilerin altında kaldı. Bu yüzden merkez bankaları faizleri artıramadı.

. Faizler sınırlı kalınca piyasada para bolluğu yine devam etti. Edecek de… Önümüzdeki yıllarda yatırım yapmak isteyene para yine bol olacak.

. Biz geçmişteki bol parayı sanki biraz betona gömdük. İnşaat yatırımlarını daha planlı yapmalıydık

. Hatta planlı kalkınma modeli izlemeliydik. Geçmişte serbestliği biraz abarttık. Herkesin her istediği kafasına göre yapması serbest ekonomi değildir.

. Planlı kalkınmaya geri dönmeliyiz. Plan kötü anlayışından vazgeçmeliyiz.

. İstanbul’un sadece bir kültür, turizm ve finans şehri olarak görülmemesi gerekir. Daha nitelikli bir İstanbul’a ve daha nitelikli bir sanayiye ihtiyaç duyuyoruz.

. Her 10-15 yılda taşınmak, ciddi kaynak, vizyon ve enerji israfıdır. İstanbul'daki sanayimizin bu göçebelik durumu artık bir çözüme kavuşturulmalı.

 

Her şeyin yenisi dostun eskisi dediler Cavit Çağlar’a teşekkür plaketi verdiler

 

Tekstilin başkanları sektörün duayen ismi Cavit Çağlar'a teşekkür plaketi hep birlikte verdi.

(Soldan) Adana Sanayi Odası ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Zeki Kıvanç, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birliği Başkanı İsmail Gülle, Cavit Çağlar, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay.

Bazı sektörlerde birbirinin cenazesine, düğününe gitmeme alışkanlığı hala devam ediyor. Bu sektörlerde işler de bir türlü büyümüyor. Bereketsizlik hakim hale geliyor.

İş rekabetini özel hayata yansıtmayıp iyi günde kötü günde birlikte davrananların ise sırtı yere gelmiyor. İşte tekstil sektörü…

Bütün başkanlar sık sık bir araya gelip durum değerlendirmesi yapıyor, bilgi paylaşıyor. İzmir’de, Adana’da, Antep’te son olarak da Bursa’da çok önemli toplantılar yapıldı. Üstelik bu defa hazır giyimciler de katıldı birlikteliğe.

Birliktelik anlamlıydı bu yüzden… Bursa’daki birliktelikte iş, vefanın gölgesinde kaldı. Bana göre bu yılın adamı olan Cavit Çağlar’a sektörün duayeni olarak teşekkür plaketi takdim edildi.

Sektörü yaptığı katkı Rusya ile uçak krizinin çözülmesiyle zirve yapmıştı. Ülkeye. barışa büyük katkısı olmuştu…

Rahmetli abimiz, üstat gazeteci Şakir Süter’in ifadesiyle “Tam bir devlet adamı” gibi davranmıştı.

Aslında Cavit Çağlar bunu her zaman yaptı. Daha öncede yapmıştı, kendi ifadesiyle ne zaman olsa yine yapardı. Cavit Çağlar’a plaket verilmeden önce başkanlar kürsüye gelip birkaç kelam ettiler…

Önce Abdulkadir Konukoğlu kürsüdeydi… Çağlar ile 25 yıldır birlikte iş yaptıklarını anlattı ve sözlerini “İyiler her zaman kazanır” cümlesiyle bitirdi. Yerine otururken “insan kürsüye çıkınca tıkanıyor” esprisi muhteşemdi.

Ardından kürsüye gelen Süleyman Kocesert, Çağlar’ın  siyasetle ticareti başarısından söz etti. Adana’dan sektörün başkanı Zeki Kıvanç çıktı kürsüye. Sonra sektörün yıldız isimlerinden Şenol Şenkaya...

Bu tür organizasyonların mimarı İsmail Gülle’nin veriye dayalı sözleri geceye damgasını vurdu:

“Evet, biz sektörün duayeni olarak Cavit Çağlar’ı çok seviyoruz. Uçak krizini çözmesi nedeniyle  minnet duyuyoruz. Nasıl duymayalım. Rusya ile 1 milyar dolarlık ticaretimiz uçak krizi nedeniyle 48 milyon dolara inmişti. Yani tekstil uçağı çakılmıştı.  Sektörün çökme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bir anda binlerce işçinin, onlarca sanayicinin imdadına yetişti.”

Her şeyin yenisini sadece dostu eskisini makbul kabul eden tekstil sektörü plaket vermek üzere Cavit Çağlar’ı davet etti. Çağlar tekstile Sultanhamam Üniversitesi’nde 13 yaşında tanıştığını hatırlattı.

İlk iş arkadaşlarının Museviler olduğunun altını çizdi. İşi onlardan öğrenmişti. Şükrü Şenkaya’nın başarısına gönderme yaptı.

Hiçbir zaman işçi ücretlerini geciktirmediklerinin özellikle altını çizdi… Sonra biraz da utanarak uçak krizinin çözülmesi ile ilgili süreci aktardı. Krizi esas çözen isimlerin Erdoğan ve Putin olduğunu vurguladı, Erdoğan’ın devlet adamlığını çok beğendiğini ifade edince düşüncemize kar suyu kaçtı…

Acaba başkanlık seçimlerinde Erdoğan’ın yanında olur mu Cavit Çağlar diye düşünmeden edemedik. Bir yandan da Demirel’e vefası da kafamızı karıştırdı.

Ama bütün bu gelişmeleri kısa süre içinde yaşayıp göreceğimizi düşündük.

Tekrar ifade ediyorum. Bu tekstilciler büyük işler yapıyor. Yılın adamı Cavit Çağlar’a verdikleri teşekkür plaketi muhteşem bir çıkıştı. Önümüzdeki günlerde Çağlar’a başka plaketlerin verilmesinin yolu açılmış oldu.

Artık 4.7 dolara tekstil satıyoruz

 Bursa toplantısında iş de konuşuldu. İş bölümünde İsmail Gülle’nin açılımları iddialı ve önemliydi… İşte o sözler:

. Büyüyen Türkiye demek, Daha fazla ihracatçı demek, daha çok vergi ve SGK primi demek.

. İhracatçı hayal satmaz, sadece mal ve hizmet satmaz. İhracatçı dünyaya çözüm sunar. 7/24 ihracatla Türkiye’nin ışığı hiç sönmez.

. Tekstilde kilo başına tekstil ihracatta 4.7 dolara geldik. İhracat ortalamasının üstündeyiz.

. Milli otomobil olacaksa, onun tekstille ilgili işleri de milli olmalı, biz talibiz.

. Cari fazla vereceksek üretimi Türkiye’de yapmamız gerekiyor. Türkiye’de fabrikalarda çalışan işçilerin işini kaybetmemesi en büyük gayemiz.

. Biz SASA satılmasın diye direndik. Fabrikalarımıza sahip çıkmalıyız. Üretimi kaybedersek bir daha dönüş olmaz.

 Her şey OSB’ler için

Bakan Faruk Özlü'nün OSB'lerle ilgili açıklamaları ses getirdi. OSB'lerin en tecrübeli ismi Abdullan Teber açıklamalara tam destek verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün organize sanayi bölgelerin (OSB) ilgili açıklamalarına iş dünyasından destek geldi. Hem de öyle bir yerden destek geldi ki anlamlıydı.

OSB’lerin önemli isimlerinden biri olan ve İstanbul’un en yeşil ve sorunsuz yerleşkelerinden biri olan Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi’ni kurucu başkanı Abdullah Teber bu desteği verdi.

OSB’lerin öneminin son dönemde pek dile getirilmediğini söyleyen Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi Kurucu Başkanı Abdullah Teber, “Ancak görüyoruz ki Faruk Özlü bakanımızın son sözleri bizi bu konuda mutlu etti” dedi ve ekledi:

“Sayın bakan OSB'lerin işsizlik, çarpık kentleşme ve çevre sorunlarına çözüm bulunmasında büyük rol oynadığını ifade ediyor. Bizler tam da bunu söylüyoruz. Yine Bakan Özlü planlı kalkınmanın önünü açacak sistemin OSB’ler olduğunu ifade ediyor. Aynen katılıyoruz. Ama bu kadar işlevsem OSB’lerin okyanusu geçip küçük sorunlarda boğulduğunu görüyoruz. Bu konuda çözüm bekliyoruz. Bakan sözleri iş dünyasına heyecan getirdi. Şimdi önümüzdeki günlerde kendisinden randevu alıp sorunlarımızı kendisine aktaracağız.”

 

Hande Tibuk sosyal sorumluluğu seçti

Turizmde başarılı projelere imza atan Hande Tibuk önemli sosyal sorumluluk projeleri için kolları sıvayacak...

Turizmde yaptığı çalışmalarla babasının kızı dedirtti herkese… Besim Tibuk’un kızı Hande Tibuk’tan bahsediyoruz…

Herkes onun yeni dönemde hastası olduğu Fenerbahçe yönetiminde daha etkin olacağını düşünürken o çok önemsediği bir alana kaydı. Serhan Süzer ve arkadaşları tarafından kurulan ve 7 yıldır önemli projelere imza atan Temel İhtiyaç Derneği’nin (TİDER) başkanlığını üstlendi.

TİDER gıda bankacılığına yeni bir bakış açısı getirerek Türkiye’de yoksulluk ve israfla mücadelede ilklere imza attı.

Kurduğu Destek Marketlerin raflarında israftan kurtardığı kullanılabilir durumdaki gıda, temizlik ürünü ve kıyafetleri yoksulluk sınırındaki ailelerle paylaştı.

Yani çok önemli işlere imza attı. Şimdi TİDER’e kadın eli değecek. Hem de becerikli bir el… Zaten üç yıldır dernek yönetiminde bulunan yeni başkan Hande Tibuk şu net mesajı verdi:

“Türkiye'nin daha refah, daha aydınlık, geleceğe dönük daha güzel günler geçireceğine dair en ufak bir şüphem yok. Biz de TİDER olarak çok kilit bir noktada yer alıyoruz. Üstlendiğimiz misyonun bilincindeyiz. Bu bir bayrak yarışı. Bundan sonraki süreçte bayrağı ben teslim aldım. Bundan sonra herşeyi planladığımız gibi hedeflerimize ulaşacağız. Serhan Süzer TİDER gibi çok özel bir yapıyı kurup bugünlere kadar maddi manevi hiçbir şey esirgemeden getirmesinden dolayı teşekkür ederim.”

 

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test