Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Para psikolojisi, ev ve taciz!..

29.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Nobel ödülünü paranın psikolojisi hakkında çalışan, araştıran adama verdiler. Ne yapmış ülkemizde yaşayandan farklı olarak?  Burada her gün psikoloji ile uğraşıyor vatandaş parasına sahip çıkmak için. Bize özgü bir örnek mi istersiniz?

Yüz bin TL’lik bir daireniz var diyelim. Hoş pek o paraya daire kalmadı ya gene de fazla sıfıra boğmamak için bu örneği alalım. 20 yılda yatırdığınızı çıkarması için yılda beş bin TL kira almanız gerek. Yani ayda net 416 TL kira. Ülkemizde hiçbir zaman alamazsınız! Bir milyonluk evde 4.160 TL, 3 milyon TL’lik bahçeli  evde ayda 12.500 TL. Alamazsınız. Kimse ödemez, yarısını bile! Alabileceğinizin bugünkü değer itibariyle “2500 – 5000 TL” gibi bir “psikolojik” sınırı vardır Türkiye’de.

Batı ülkelerinde bu farklıdır.  Orada gayrimenkulün ederinin yüzde beşini veya yüzde dördünü kira olarak  alabilirsiniz.

Bizde kira ucuz ve ev satın almak pahalı ise, neden insanlar iki üç misli fazlasını verip bu evleri satın alıyorlar? Neden kirada oturmak popüler değil? Kitaplar yazılabilecek bir konu.

“Ev sahibi olmak” gibi sosyal bir baskı yüzünden, göçebe olan ecdadımızın genlerinden kaynaklanan bir tedirginlikten. “Kirada oturuyor” dedirtmemek için.

Para ve psikoloji hep bir arada. Zaten ekonomiyi doğa bilimleri olmadan anlamak mümkün mü?

Ya doksan yaşındaki ABD eski Başkanı Bush’un, birkaç hanımın poposunu ellemesinden bu yana artan ve tacizci Holywoodlu film yapımcısı Weinstein ile beraber “Orasını, burasını elleyeceksin” teyplerinin ortada dolaşmasıyla popüler hâle gelen “taciz / para” ilişkisi?  Bir TV habercisi, bir çalışanını taciz etmiş ve otuz iki milyon dolar gibi bir paraya susmasını sağlayabilmiş. Gazeteciler aralarındaki anlaşmayı ortaya çıkarınca ve skandal patlayınca, insanlar meblağın uçukluğuna şaşırdılar. Ne biçim taciz idiyse artık.

Hastanede çok yaşlı insan gördüm artık kızını, oğlunu tanımayan adamlar. Bazen kendi ismini unutanlar. Ama titreyen ellerini hemşirenin göğsüne veya poposuna uzatırlardı. Yani bu cinsel cazibe türümüzün en eski dürtülerinden biri ve hepimiz çoğu erkek ve her kadın biliyor ki tüm sosyoloji  para ve seks  dürtüleri üzerine kurulu.

Pekiyi net gibi çoraplar, yırtmaçlar, dekolteler ne iş? Onlar da tacize giriyorlar mı?  Eskiden batıda bikini giymek yasaktı, şimdi kapanmak yasak oluyor yakında. Hukuk ve diğer sosyal bilimleri modaya göre yaşıyoruz. Bir uca gidiyor sarkaç, sonra dönüp öbür uca. Taciz ne? Kaç para? Hastanedeki yaşlıdan hemşireler “Taciz ediyor” diye para mı alacaklar? Tüm bunları yazarken düşünüyorum da kamusal alanda erkeğin kadını ellemesine kesin ve net cezalar tabii ki şart. İş yerinde ha keza. Kadınlar trafikte ve toplu taşımacılıkta avlanma sezonundaki av hayvanı gibi olmamalı. Da çözüm ne?  Daha fazla kamera mı?

Hep ekonomik yaptırımlarda mı çözüm? Konunun daha açık olarak konuşulmasında mı? Taciz edenlerin teşhirinde mi?  Herhalde kadın – erkek ilişkilerindeki (genelde erkeklerce yapılan) taciz, hukuken önümüzdeki on yıllarda bir norma yerleşecektir.

Ev alımı ve kira konusunda da hesabını bilen azınlık, bilmeyene oranla kâr etmeye devam edecektir. Ekonomistler de bunu matematiksel bir eğri haline getireceklerdir ilerde herhalde.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test