Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yılsonu

29.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yılsonu bizim için, geçen bir yılın muhasebesini yapmak, başarılan ya da başarılamayanla yüzleşmek ve tabi ki yeni yıla dönük tahminler ve beklentiler oluşturmak anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıla baktığımızda çok kötü beklentilerle başlayan bir yılbaşı hatırlıyorum, düşük büyüme, enflasyon, işsizlik, kur artışları vs. Bunların bir kısmını gerçektende yaşadık doğrusu, ancak bu ülkenin bitmediğine ve yok edilemeyeceğine dair umutlarımızı yeşerten gelişmelerde oldu.

Big parada Eral beyin analizinde dünyada dolar ABD merkez bankasının faiz artırım süreci başlamadan önce, bu beklentiyle aşırı değerlenince, beklentinin sona ermesiyle dünyadaki diğer para birimleri karşısında iki yıldır değer yitirme süreci yaşamaktadır. Buna karşılık içinde Türkiye’nin de olduğu dört ülkede bu durum tersine devam etti. Kendi iç problemleri sebebiyle yaşanan bu süreçte, Türk lirası diğer dünya para birimleriyle paralel hareket edebilseydi bugün dolar fiyatı yaklaşık 2,79 civarında olabilecekti.

Tam bu noktadan hareketle; 2017 son çeyrek hariç, beklenti büyüme rakamları istihdam ve üretim adına bizleri umutlandırmasına rağmen, yüksek enflasyona yol açan teşvik ve destek sisteminin tulumbaya dökülen su misali olduğunu unutmuyoruz. Özel sektörün ve dış yatırımcının ilgisini çekecek istikrarlı bir kur& faiz dengesi ve istikrarlı bir büyüme stratejisi beklentilerimizi 2018’e taşıyoruz.

2018 yılı hepimiz için bazı zorluklar getireceği 2017 içerisinde yaşadığımız gelişmelerden de anlaşılıyor, Türkiye’yi uluslararası alanda siyasi ve ekonomik olarak sıkıştırmak isteyeceklerdir. Ayrıca seçim öncesi dönemler, ülkemizde gerilimli olaylara sahne olmuştur. Bu da özellikle kur ve borsa tarafında dalgalanmayı arttırabilir.

Daha önceki yazılarımda hatırlayanlar olacaktır teşvik sistemlerinde kantarın topuzu kaçırıldığında kamu kurumlarının finansman ihtiyacı artmakta ve hazinenin sürekli borçlanma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu durum vatandaşın sırtına kambur olarak vurulmakta ve zaman içerisinde içinden çıkılmaz bir borç sarmalına dönüşmektedir.

Son çıkan taşeron yasasında hükümet gönüllü ya da gönülsüz olarak yanlış yapmıştır. Taşeron sisteminin neden çıktığına, baktığımızda belediyelerin ve kamunun hizmet sınıfında çalışan işçilerin sendikacılık sistemini kullanarak, seçim öncesi gibi kritik dönemleri kollayarak iyi niyeti suiistimal etmeleri ve seçim kazanma hırsıyla dolu idarecileri kullanarak hizmetlerini, bi hakkın yapmadıkları gibi maaşlarını da doktor mühendis mertebesine çıkartmaları sonucu hem kamu vicdanını yaralamış, hem de kurumların maaş ödeyemez noktaya gelmelerine yol açmışlardı. Bunun sonucu olarak kritik olmayan hizmet alanlarında kamu hizmet alımına başlamış işler hızlı ve düzenli olarak görülmeye başlamıştı .

Sizlerle paylaşmak istediğim aşağıdaki grafik benim borsacılığa başladığım yıldan bu yana Borsa İstanbul’un grafiğidir. Yaşanan onca karamsarlık ve olaylara rağmen hareketin nasıl geliştiği apaçık görünüyor, Enseyi karartmayalım; ‘’ Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir.’’  Herkese mutlu, huzurlu bol kazançlı bir yıl diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test