Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Türkiye tarımda pazarları kaybetmek üzere…

29.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, dünyanın en önemli tarım üreticilerinden biridir. Geçmişte kendi ihtiyacını karşılayan yedi ülke arasında gösteriliyordu. Tarımdaki nüfusu azaltmak ve sanayi üretimini teşvik eden politikalar, üretimi olumsuz etkiledi. Tarıma yönelik yanlış politikalar, Demirel hükümetleri döneminden beri devam ede geldi. Sektördeki kooperatifleşme "Komünist " sistem örnekleri olarak görülerek yapılan kötü propagandanın kurbanı edildi. Kooperatiflerdeki suistimaller ve kötü yönetimlerde işin içine karışınca, bugünkü tabloya geldik.

 

Geldiğimiz tablo oldukça kötü, neredeyse üretimde dünya sıralamasına girdiğimiz ürünleri dahi "ithal" eder hale geldik. Bugün mercimekten, patatese, buğdaydan fındık, fıstık ve cevize varıncaya kadar aklınıza gelen ne kadar ürün varsa ithal eder durumdayız. Yani Türk tarım üretimi acınacak duruma geldi. Köylü ürünü para etmediği ve ağır işçilik gerektirdiği için üretimden vazgeçerek köyden şehirlere yerleşti.

 

Üretim düşünce idareciler, piyasayı ve fiyatlara terbiye etmek amacıyla "İthalat" silahını kullandılar. İthalat, aslında sarıldığımız bir yılan oldu. Üretimi düşürdüğü gibi dövizimizi de cebimizden devamlı çekti aldı.

İthalat artınca bütçe açığı tavan yaptı. Neymiş tüccarı, çiftçiyi adam edeceğiz. Halbuki üretimi teşvik etmiş olsaydık, dövizimiz içerde kalır, köylümüz de kazanırdı.

 

Kooperatiflerimiz…

 

Kooperatiflere gelince, Dünya ve AB ülkelerine bakınız, tarımda ve canlı hayvan üretiminde hep kooperatifler var. Sektörde kooperatifleşme hem yetiştirenin, hem alanın ve hem de satanın, yani herkesin lehine kazanç sağlayan sistem.

Ancak bizde kooperatifler “Tu kaka” oldu çıktı. Neymiş serbest ekonomiymiş, fertlerin teşvikiymiş. Külliyen kara propaganda.

Kooperatiflerin sonunun gelmesinde kötü yönetim ve yöneticilerinin suistimallerinin de etkisi var. Önce bitirdiğimiz kooperatifleşmenin şimdi yeniden kıymeti anlaşıldı. İyi örnekler var. Bunlardan biri Tire Süt Kooperatifi… Kurulduğu bölgedeki çiftçilerin adeta kaderini değiştirdi. Herkese tavsiye ediyorum. Tire’ye gidin, bu gelişmenin lideri Mahmut Eskiyörük ile tanışın, kurduğu mucizeyi inceleyin

 

Şili’nin fındığı

 

Geçtiğimiz günlerde bir gazetede “Türk fındığı dünya pazarını kaybediyor” haberini okudum. Bildiğiniz gibi fındık üretiminde dünya biricisiyiz. STRATEJİK bir ürünümüz. Tabii fındığı biz üretiyoruz ama “Borsası” Almanya’da. Onu bile idareden aciziz.

Büyük çikolata devi "Nutella" başta olmak üzere AB firmaları ürünlerinde Türk fındığını kullanan en büyük müşterilerimiz.

Ancak Türkiye’de fındık üretimi düşüyor diye feryat ediyorlar. Aradaki açığı Şili’den almaya başlamışlar. Şili’de dekar başı üretim, 3 bin kilo, bizde ise 800 kilo.

Bu en önemli "Stratejik” ürünümüz geriliyor. Adamlar Karadeniz çiftçisine kurslar açıyor, destek veriyorlar. Türkiye ağaçları 80 yaşında, kaliteli ürün için çiftçinin 80 gün tarlasında olması gerekiyormuş. Bizimkiler yaşlandığından 40 gün ağaçlara yalap şalap bakıyorlarmış.

Yani çanlar fındık için çalıyor. Tabii "İthalat" meleği kapıda… Tembel işi.

Dünya devi "Ferrero" bizden fazla çalışarak eğitimle verimde yüzde otuz artışı sağlamış Türkiye’de. Bunu, ürünlerinin kalitesi düşmesin, kaliteli Türk fındığını kaybetmemek için yapıyorlar.

Bu firmanın fındık talebi Türkiye’den aldığının üç katı. Aradaki farkı Şili’den alıyorlarmış. Bunun anlamı fındıkta pazarı kaybetmeye doğru gidiyoruz.

Çare yeniden kooperatifleşmededir. Üretim kooperatifler ve konsorsiyumlarca yönlendirilsin. Devlet strateji ve politika ile yönlendirsin.

Fındık Türkiye’de taktiksel değil, stratejik bir ürün olmalı, Bu yeni teşkilatlanma ile dış pazarlarda pazarlık ve fiyat artışı güçlenir ve Türkiye kazanır.

Tarımda reform şart. Taşıma su ile ve ilgisizlikle sonuç hüsrandır. Tabii bütçe açığı da artar gider. Tarım Bakanına arz ediyoruz… Dikkat dikkat.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test