Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İşte Türkiye’nin fotoğrafı

29.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yılbaşı öncesinde, televizyon haberlerinde ekranlara, gazete haberlerinde sayfalara düşen milli piyango bileti kuyrukları, bilmem dikkatinizi çekiyor mu?

 

Özellikle İstanbul’un Eminönü’sünde, neredeyse kilometrelerle ifade edilecek uzunluğa ulaşmış kuyruklarda; yağmurda, çamurda, karda, kışta bilet almak için bekleşen insanları gördükçe, ülkemiz ve insanımız üstüne doğrusu derin düşüncelere dalıyoruz…

 

Gerçekten bu görüntüler ve o kuyruklarda bekleşen insanlar, tam bir ‘Türkiye fotoğrafı’ veriyor. Elbette görenlere ve görmek isteyenlere!.. Bu fotoğrafta, hemen her sınıfsal, toplumsal kesimden insan var. Bu insanlar, yeni yıla girerken, umutlarının peşine düşmüşler!..

 

 

 

Çelişkiler ülkesi

 

 

 

Aslında bu kuyruklardaki insan portreleri ve onların duyguları, düşünceleri, beklentileri; siyaset ve ekonomi çevreleri için ilginç veriler sunuyor. Dolayısıyla, başta sosyologlar olmak üzere sosyal bilimciler, ekonomistler ve iletişimciler için, incelenmesi ve çok yönlü değerlendirilmesi gereken bir laboratuvar niteliğinde!

 

Bir başka dikkat çekmek istediğimiz nokta; son dönemlerde ülkemizi neredeyse ‘fetvalarla yönetilen bir ülke’ konumuna dönüştüren ve olur olmaz her konuda fetva veren Diyanet kurumunun, milli piyango türü şans oyunlarını ‘haram’ olarak nitelendirmesine karşın, yine de insanların o fetvaya, hutbeye kulak asmayıp milli piyangoya hücum etmesi! Üstelik bu kuyruklarda bekleşen insanların önemli bölümünün, muhafazakâr değerlere sahip oldukları her hallerinden anlaşılıyor.

 

Gerçekten ülkemiz tam bir çelişkiler ülkesi ve insanımız, çözümü pek de kolay olmayan özelliklere, etkileşimlere, yönelimlere sahip!..

 

Kapış kapış umut!

 

 

 

Aslında bu fotoğraf çok daha derinlikli ekonomik, sosyal ve siyasal analizleri hak ediyor. Ama bizde çağrıştırdığı ön düşünceler; öncelikle insanımızın umut arayışını ifade ediyor ve çok küçük umutların bile peşine düştüğünü gösteriyor. Hani ‘umut fakirin ekmeği’ derler ya, gerçekten de bu özdeyiş hayatın içinde bir kez daha kanıtlanıyor. İnsanlar, çok küçük bir şans olasılığı taşıdığını bilseler de, milli piyango umuduna sarılıyorlar.

 

Bu durum aslında toplumun geniş kesimlerinin içinde bulunduğu yoksulluğu, ekonomik ve sosyal sıkışmışlığı, en çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor.

 

 

 

Fotoğrafın anlattığı

 

Burada altını çizmek istediğimiz bir başka önemli konu da, Diyanet kurumunun çağdışı fetvalarının, hutbelerinin bile onları etkileyememesi. Fotoğraftan çıkardığımız çarpıcı sonuç; Türk insanının çoğunlukla muhafazakâr değerlere sahip olsa da, reel hayatın gerçeklerinden kopmak istemediğini ve hayatın olağan akışına ters düşen yönlendirmeleri, gerektiğinde elinin tersiyle itebildiğini bize gösteriyor.

 

Tabii bu umut arayışından, siyaset kurumunun ve özellikle de muhalefetin çıkarması gerektiğini düşündüğümüz dersler de var. En başta, topluma umut veren yeni yaklaşımların, söylemlerin, projelerin gündeme getirilmesi... Bir milli piyango biletinin peşinde, soğukta, yağmurda saatlerce beklemeyi göze alan bu insanlar; eğer inanıp güvenirlerse, kendilerine sunulacak yeni umutların peşine düşmeyi de bilirler!..

 

Umutlarınızın hiç tükenmemesi ve 2018 yılının halkımıza, ülkemize ve insanlığa barış, huzur, iyilikler ve güzellikler getirmesi dileğiyle, yeni yılınızı kutluyoruz.

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test