Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Gergin bekleyiş

1.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanoğlu ilginç bir varlık. Sürekli iyiyi, güzeli, doğruyu ve huzuru aradığından bahsederken; nefreti, şiddeti, gerilimi besleyen, tutum ve davranış içinde olması gerçekten çok tuhaf değil mi?

Bu çelişki gibi görünen şey sanırım insanı insan yapan mayanın ta kendisi. İyi, doğru ve güzel bir ütopya belki de. Hayatı, hisse senedi Varantlarına benzetirim çoğu zaman, kullanım vadesi geldiğinde içsel değeri sıfır olur yani varantlardan sadece belli bir zaman aralığında kazanç elde etmek mümkündür, vade sonu geldiğinde, zaman geçmiş, beklenti gerçekleşmemiş olur. O varanta yaptığınız yatırım artık boşa gitmiştir.

Çocuklarımızı yetiştirmek için gösterilen onca çaba gayret, büyüdüklerindebaşkasının kafasına inecek bir tokmak olmak için değildir. Hayata, topluma, insanlığa bir değer yaratması, katkı vermesi içindir, aksi takdirde vade dolacak ona yapılan tüm yatırımlar iki metreye elli santimin içine gömülüp gidecektir.

Beni karamsar yapan şeyin bir aydan bu yana gerileyen Borsa İstanbul, yada sürekli yukarı tırmanan dolar kuru olduğunu düşündüm önce, fakat daha sonra aklıma geldi son dört yıldır, hatırlar mısınız neler yaşadık. Gezi olayları, 17-25 Aralık olayları, seçimler, Kobani olayları ve Suriye’den gelen yoğun göç, Suriye uçağımızı düşürdü, biz onlarınkini düşürdük. Yetmedi Rus uçağını düşürdük, Brexit (bu bile bizi gerdi), Fırat kalkanı, DEAŞ’ın Musul’u işgali, Darbe, Kuzey Irak bağımsızlık referandumu, tüm reyting kuruluşlarının notumuzu düşürme yarışı, Anayasa değişikliği referandumu, Güneydoğuda hendekler kazıldı, şehirleri işgal girişimi yaşandı, Vezneciler, Suruç, Ankara, Beleştepe, Atatürk havaalanı vs terör saldırıları ve en son Rıza Zarraf davası… kronoloji doğru olmayabilir ama yeter da buda can.

Gelelim şu andaki tabloya; dolar tarihi zirvesinin üzerinde yer tutmaya devam ediyor önümüzdeki dönemde 4 TL üzerine atak yapması yüksek ihtimal. Bist 100 endeksi tüm gayretine rağmen daha önce tepki oluşturduğu haftalık hareketli ortalamanın altına kaçmış durumda tüm bunların daha ne kadar canımızı acıtacağını ABD de başımıza örülen çorabın büyüklüğü belirleyecek.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test