Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Urla – İzmir hattı için öneriler!..

1.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Güzelbahçe Kavşağı’nda ve Narlıdere Askeriye önünde yıllardan beri çözüm bekleyen ve üstelik çözümleri kolay olan trafik sorunu var; başlayalım.

Hemen günün her saatinde Güzelbahçe kavşağında trafik sıkışıklığı, vakit kaybı ve boş yere yakılan yakıt da ilave olunca epeyce para kaybı mevcut. Ne yapılabilir?

En basiti; bir trafik polisi kavşağa her iki yönde de 300 metrede araç park edilmesini önleyebilir.

Görünen köye gelince; Güzelbahçe kavşağında direk Urla- İzmir bağlantısı için araçlara bir üstgeçit yapılmalı.

Bu iklimde ve yaşlanan nüfusta yayalara üstgeçit fikrinden vazgeçme vaktimiz geldi. Yayalara geçit her zaman hemzemin olmalı. İdeali bu. Araçlar üstgeçit veya altgeçitten geçsinler. “Önce insan sonra araç” düsturunu anlamamız ve uygulamaya koymamız gerek.

Güzelbahçe kavşağında deniz seviyesi nedeniyle araçlara altgeçit yapılamayacağına göre üstgeçit yapılmalı altında ise Güzelbahçe meydanında yayalara gölgelik de oluşur.  Güzelbahçe’ye dönen trafik, kavşaktan 300 – 400 metre önce hem Urla hem, İzmir istikametinden Güzelbahçe’ye yönlendirilirse akan trafik akmaya devam edebilir.  Bir trafik polisi ve önceden yapılan trafik planlaması ile doğru tabelalarla tıkanma asgariye indirilebilir.

Tabii İzmir – Çeşme yolundaki bilhassa Urla – İzmir arasındaki yoğun nüfus ile anlamsız döner kavşaklardan kurtulmak gerek. Yol oralarda abuk sabuk daralmalarla trafiği yavaşlatacak şekilde oluşmuş. Yolda karşı tarafa dönecek araçlar için cepler gördüğüm kadarı birçok yerde yapılabilir ve dönecek araç yavaşlayıp trafiği tıkayacağına karşı tarafa döneceğinin işaretini verip cebe girer ve yolu tıkamaz, trafiği yavaşlatmaz.

Bir darboğaz da Narlıdere Askeriye önünde yemin töreni olduğu günlerde yaşanıyor. Geçen hafta yaşadım ve benimle beraber binlerce İzmirli de yaşadı gene. Çözümü basit ama herhalde görevli komutanların veya trafik müdürlerinin “bu konuyu anlayamadan tayinleri çıkıyor” ki şimdiye kadar bu konuda bir adım atılamadı.

Benim konuyu ilk yazmam 6 yıl önce falan. Her yemin töreninde eski Çeşme yolu (yani İzmir – Urla yolu) tıkanıyor. Deniz kenarında ise bomboş tek yönlü paralel yol var. Otoban köprüsünün altından giriş verip ve buraya bir trafik polisi dikip bu yolu yemin töreni süresince çift yol olarak kullanmak mümkün! İlk (otobanın altından geçen) alt geçit çıkışına da bir trafik polisi veya asker dikilince (Eder 2, yazı ile iki) bu memurlarımızın çalışması neticesinde trafik güvenli bir şekilde akar yemin töreni boyunca. Bunları düşünmek ve uygulamak, bilmem ki, çok mu zor?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test