Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Oldu mu şimdi!.. TÜRSAB Başkanlığı için sektör yakılır mı?

1.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başaran Ulusoy

Mahmut Özgener

Seçim, başkanlık bütün bunları geçelim. Turizm sektörünün en büyük örgütü Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) son dönemde başına gelenlerden herkesin ders çıkarması gerekiyor. Ne söylemek istiyoruz anlatalım…

Bilindiği gibi TÜRSAB’ta seçim süreci başlamıştı. Başaran Ulusoy’un karşısına yine iki aday çıkmıştı. Firuz Bağlıkaya ve Hasan Erdem aylardır daha güçlü bir TÜRSAB için üyelere değişim çağrısı yapıyor. Herkesi 2-3 Aralık’ta yapıcak genel kurula katılmaya, TÜRSAB yön vermeye çağırıyorlar.

Buna karşılık yıllardır seçimleri açık ara önde kazanan Başaran Ulusoy da kendi çapında çalışmalar yapıyor.

Seçimde son düzlüğü girildiği sırada Başaran Ulusoy çalışmaları durdurdu. Ardından Ankara’dan Başaran Ulusoy’a “artık yeter aday olma” telkini geldiği dedikodusu yayıldı.

Herkes geçtiğimiz Pazar günü seçim mahaline gittiği sırada TÜRSAB gizli saklı bir şekilde yönetim kurulunu olağanüstü topladı ve olağan genel kurulu ertelediğini açıkladı.

Bu konuda yetkisi vardı yoktu tartışması başladı. Ama erteleme kararının gerekçesini açıklarken öyle büyük bir pot kırıldı ki ne başkanlığın, ne seçimin bir önemi kalmadı.

İşte tarihe geçecek, belki de bugüne kadar yapılan en büyük hata olan o gerekçe nasıl:

. 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun 34.maddesinin (A) bendi gereğince; Birliğimizin, 23.Olağan Genel Kurulu, 26.11.2017 Pazar günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda. çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantının çoğunluk aranmaksızın, aynı yer ve aynı saatte 02.12.2017 Cumartesi günü, seçimlerin ise ikinci toplantıyı takiben 03.12.2017 Pazar günü 09:00-17:00 saatleri arasında aynı yerde yapılacağı, Yönetim Kurulumuzun 20.09.2017 tarih ve 52 no.lu olağan toplantısında karar altına alınmıştır.

. Ancak söz konusu Genel Kurul hazırlık sürecinde yaşanan bazı hususlar nedeniyle, Genel Kurulun selameti açısından aşağıdaki kararın alınması zarureti hasıl olmuştur. Bu nedenle; Genel Kurul öncesinde gerek sözlü, gerekse sosyal medyada üyeler arasında meydana gelen yazışma trafiğine bağlı olarak ortamın gerginleştiğinin tespit edilmesi ve Genel Kurula katılacak üyeler arasında önemli bir kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden ve toplantı esnasında huzur ve sükunetin kontrol edilmesinin mümkün olamayacağı anlaşıldığından 23.Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oybirliği ile karar verildi.

Ne diyor TÜRSAB…

. Ortam gerginleşti.

. Kaos yaşanacak.

. Ve Huzur ve sükunet kontrol edilemeyecek.

Nerede?

İstanbul’un tam ortasında…

Bir böyle bir şey yok…

İki böyle bir şey nasıl söylenir….

Siz karar verin… Bundan büyük hata olur mu?

Akhisar zeytinde gösterdiği başarıyı zeytinyağında da yakalamak istiyor. Bu nedenle ortak akıl oluşturmak için geniş katılımlı bir aktivite yaptı.

Akhisar Ticaret Borsa Başkanı Alper Alhat herkesin zeytin yağı konusunda bilgi sahibi olması için eğitimler düzenliyor. Eğitimlere biz de katıldık. Sertifikamızı da aldık.

Zeytin Günü etkinliklerine geniş bir katılım sağlandı

Liderlik yapacak bütün dünya

Zeytinyağını Akhisar’dan alacak

 

Eğer gelecekte kentler yarışacaksa bu kentleri yarışta öne geçirecek liderlerin önemi daha da artacak.  Bahsedilen yarışta lider avantajı ile öne geçecek kentler arasına Akhisar’ı koyabilirsiniz… Çünkü Akhisar’ın liderleri var…

Hem de çok sayıda… Akhisar Ticaret Borsası Başkanı bu liderler arasında sayılabilir. Gelecekte Akhisar Ticaret Sanayi Odası olacak isim de Akhisar’ın liderleri arasında olacak. Çünkü adaylara baktık, hangisi seçilirse seçilsin Akhisar kazanacak, bu konuda herkes hemfikir…

Futbol takımındaki liderliği spor sayfalarında anlatıyor meslektaşlarımız… Köfteci Ramiz, İmren Lokantası gibi tarihsel lezzet liderini sadece hatırlatmakla yetiniyoruz. Bir de perde arkası liderleri var Akhisar’ın… Mustafa Alhat  her ne kadar katagorize olmak istemese de bu katogoriye giren en iyi örnek.

Bütün bu liderler kenti, yıllar önce tarımdaki değişime ayak uydurup tütünden zeytine geçti. Bugün 14 milyon zeytin ağacı ile kentler arasında zirveye yerleşti.

Önce zeytin işine el attılar. Akhisar zeytinde marka oldu. Özellikle Gemlik’te yeni İstanbul İzmir otoyolu nedeniyle arsa fiyatlarını rekor düzeyde artınca, üretici, yatırımcı ve sanayici yönünü Akhisar’a çevirdi.

Akhisar zeytinde ilgi odağı haline geldi. Türkiye’nin sofralık zeytininin yüzde 70’ini Akhisar üretmeye başladı.

Bütün bu gelişmeler liderlikle oldu. Zeytindeki başarıya Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat liderlik etti.

Ama görüldü ki zeytinde liderlik yetmiyor. Çünkü zeytin esas olarak iç pazarda tüketiliyor. Ama zeytinyağı bütün dünyada tüketiliyor.

Bu yüzden zeytinyağı konusu gündeme alındı. Başkan Alper Alhat zeytindeki başarıyı Akhisar’ı ve Türkiye’yi dünyaya taşıyacak olan zeytinyağından göstermek için düğmeye bastı.

Önce yağın kalitesini artırmak gerekiyordu… Bunun için çok basit bir adım attı. Zeytinyağı için ısı önemliydi. Bütün üreticiye bir ısıölçer hediye etti ve bu konuda farkındalık yarattı.

Atılan bu mini adım yaratılmak istenen farkındalık hemen sonuç verdi. Akhisar’da zeytinyağı kalitesi hemen birkaç tık yukarı çıktı.

Zeytinyağında marka olmak için önce iç pazardaki sorunlar çözülmeliydi. Kendi ürettiği zeytinyağını kendi yurttaşlarına yediremeyen bir ülke bu sektörde dünya markaları çıkaramazdı.

Bu bilinçle hareket edildi ve Zeytin Günü’nde Alper Alhat’tan şu tarihi çağrı geldi:

-  Yaptığımız araştırmalar göre herkes zeytinyağı tüketmek istiyor. Ama fiyatlar çok yüksek diyor. Bu yüzden tüketemediklerini söylüyorlar. Peki fiyatlar yüksek mi? Bize göre de yüksek. Fiyatların yüksekliğinin sorumlusu üretici değil. Üreteci en fazla 15 liraya satıyor zeytinyağını. Bu fiyat dönüp dolaşıp 40 liraya çıkıyor. Dolayısıyla 40 lira ve üstene satılan zeytinyağını tüketecek tüketici sayısı azalıyor. Bu kısır döngüyü kırmamız gerekiyor. Gelen zeytinyağını 20 liraya satalım herkes tüketebilsin.

Dünyaya zeytinyağı satmak, dünya pazarında daha çok pay alabilmek için iç pazarda güçlü olmak gerektiğinin altını çiziyor Alper Alhat ve devam ediyor:

-  Akhisar’da çok önemli bir birliktelik sağlanıyor. Herkes biraya geliyor ortak akıl ortaya koyuyor. Bu kentin artık bir hikayesi oldu. Bizim zeytinle yatıp zeytinle kalkmak durumundayız. Futbol takımından, köftecisine herkes zeytine ve zeytinyağına ilişkin ortaya koyacak hikayede yer almalı. Hikayemizi ortak yazarsak bu Akhisar belki de Türkiye’de bir ilki başarmış olacak.

Akhisar’da yıllardır yapılan zeytine dönük aktiviteler kentin bu konuda ortak payda oluşturmasına imkan sağlamış. Şimdi zeytinyağı için de ortak paydayı bulurlarsa bu alanda bizden alıp dünyaya satan ülkelerin tahtı sarsılacak.

 

Aranan aday bulundu Demirtaş’a rakip Özgener oldu

 

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş çok uzun yıllardır bu görevde bulunuyor. Bütün seçimlerde karşısına çıkan rakiplerini ezip geçiyor. Son olarak çok güçlü aday denilen Necip Nasır’ı da ezdi geçti ve başkan seçildi.

Necip Nasır’ı destekleyen ve seçimi almak için büyük çaba gösteren Ortak Akıl Grubu bu defa aday çıkarmakta zorlandı.

Son seçim zaferi Ekrem Demirtaş’ı rakipsiz hale getirmişti. Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) Başkanı Zeki Yöndem Demirtaş’a karşı aday olduğunu açıkladı. Ancak kimse Zeki Yöndem şans vermedi.

Bu gelişmeler olurken oda ve borsa seçimleri ertelendi. Hatta ertelemede Demirtaş’a karşı aday bulunamaması da etkili oldu söylentileri yayıldı.

Seçimler ertelenince Demirtaş muhalifleri yeniden çalışmaya başladı. Ve sonunda aranan aday bulundu.

Daha önce Aziz Kocaoğlu’na karşı aday olması için ikna edilemeyen, adı sık sık Futbol Federasyonu başkanlığı için geçen Mahmut Özgener İzmir Ticaret Odası başkan adaylığı için ikna edildi.

Duruşu, uzlaşmacı kimliği ile farklı kesimlerden destek alan Özgener İzmir’in Expo’yu alması için büyük mücadeleler vermişti.

Bu arada Ekrem Demirtaş’ın bu gelişmeler üzerine işi daha da sıkı tutmaya başladığı belirtiliyor. Son toplantıda “adaylık konusunda komitelerle belli olsun sonra bakarız” şeklinde bir değerlendirme yapması da manidar bulundu.

Kim kazanır, nasıl olur bilinmez. Ama son dönemin en çekişmeli seçimlerinden biri İzmir ticaret Odası’nda olacak gibi görünüyor.

MAHMUT ÖZGENER KİMDİR?

Ege Tütün İhracatçıları Birliği eski Başkanı Esin Özgener’in oğlu ve İzmir eski belediye başkanlarından Osman Kibar’ın torunu olan Mahmut Özgener, ortaokulu İzmir Saint Joseph'de, liseyi İzmir Atatürk Lisesi'nde bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama bölümünden mezun oldu. 1987'den bu yana tütün sektöründe çalışan Özgener, Altay Spor Kulübü’ne dört ayrı dönem başkanlık yaptı.

2004-2006 arasında Türkiye Futbol Federasyonu üyeliğine seçilen Mahmut Özgener, 5 Temmuz 2008 tarihinde TFF başkanı Hasan Doğan'ın kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi ile 6 Temmuz 2008’de vekaleten başkanlığa getirildi; 19 Ağustos’da da Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 3.5 yıl yapan Özgener ve bir daha aday olmayan Özgener, evli ve iki çocuk babası.

 


İstanbul'un markalaşmasında büyük katkısı olan alışveriş etkinliği artık bir dünya markası oldu. Bu aktiviteyi dünya markası haline getiren Hicran Özbük, yeni başarılara yelken açmaya hazırlanıyor.

İtalya’da İstanbul’u anlatacak

İstanbul Shopping Fest (İSF) yıllarca verilen mücadele sonunda kökleşti. İstanbul açısından önemli aktivitelerden biri haline geldi. Sonrasında dünyanın değişik ülkelerinden davet almaya başladı. Davetlerde bu işi nasıl yapıyorsunuz anlatın mesajı vardı.

Azerbaycan’a gidilip anlatıldı. Şimdi alışveriş turizmini bir çekim unsuru olarak kullanmak isteyen ülkeler kervanına katılmak isteyen İtalya’dan da davet alındı.

Bu davet sırasında şu noktaya dikkat çekildi:

- Dünyadaki alışveriş destinasyonları arasında ilk 10’da yer alan İstanbul’u anlatmanızı istiyoruz. İstanbul ShoppingFest’i (İSF), İtalya’daki Alışveriş Turizmi Forumu’nda bize anlatın.

İtalya Kültür ve Turizm Bakanlığı, İtalyan Tüccarlar Konfederasyonu’nun yanısıra turizm acentaları temsilcileri, alışveriş merkezleri yöneticileri, havalimanı işletmecileri ve alışveriş turizm sektörü profesyonellerinin bir araya geldiği foruma, dünyadaki alışveriş destinasyonları arasında ilk 10’da yer alan İstanbul’un başarısını paylaşmak üzere davet edilmesi muhteşem bir başarı.

Üstelik İstanbul, ShoppingFest (İSF) dolayısıyla  İtalya dışından davet edilen tek şehir oldu. Bütün bu başarıların altında etkinliğe keynote konuşmacısı olarak katılan İSF Genel Müdürü Hicran Özbük’ün çabasının yattığını söylemek doğru olur.

Hicran Özbük bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşıp,  İstanbul ShoppingFest’in bir örnek model olarak tüm katılımcılara aktarmaya hedefliyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test