Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Başarılı girişimci Türk zeytinyağını Avrupa'ya tanıttı

7.11.2014
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin ilk zeytinyağı konsept otelini ve ilk soğuk sıkım zeytinyağı fabrikasını hayata geçiren başarılı girişimci Mehmet Özgü Manisalı, Türk zeytinyağına hak ettiği gururu yaşatma hedefine odaklanarak, dünyanın prestijli yarışmalarından ödüller getirdiGÖZLEM / GÜLÇİN KARAEGEMEN

İzmir Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun olduktan sonra iş hayatına atılan Mehmet Özgü Manisalı Türk zeytinyağına hak ettiği gururu yaşatma hedefine odaklanmış başarılı bir girişimci. Ayvalık’a çok yakın bir yerleşim yeri olan Gömeç’te zeytin ağaçlarının arasında Akkız Han Oteli ve aynı bahçe içerisinde ÖzEm Zeytinyağları üretim tesisini 2010 yılında hizmete açan Manisalı ile başarılı iş hayatını konuştuk. “Mutfaktan eksik etmediğimiz zeytinyağının mutfağa ulaşıncaya kadar ki serüvenini misafirlerimize yaşatmak için fabrikamızın bahçesine otelimizi açtık” diye konuşan Manisalı, geleneksel yöntemden farklı olarak ürettikleri zeytinyağlarıyla da uluslararası alanda yapılan yarışmalara katıldıklarını ve ödüllerle döndüklerini anlatarak şunları söyledi: “Soğuk sıkım zeytinyağlarımızı Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Bu ülkelere özel konsept tasarımlar yapıyoruz. Ayvalık, Gömeç’te yaptığımız üretimimiz içinde fabrikamızın hemen yanında konsept bir otelimiz, restoranımız ve çiftliğimiz var. Otelimize gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz, hasat şenliğinde, traktörle zeytin toplamaya gidiyor. Sonrasında onlara zeytinyağının üretim aşamalarını gösteriyoruz. Ortaya çıkan ürünleri de onlara hediye ediyoruz. Amacımız Türk zeytinyağının adını uluslararası alanda duyurmak ve hak ettiği konuma ulaştırmak.”

Öncelikle sizi tanıyabilirmiyiz?

32 yaşındayım. İlk orta öğrenimi Denizli’de, üniversiteyi ise İzmir Ekonomi Üniversitesi Ekonomi  Bölümü'nde tamamladım. İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki ilk yılımdan itibaren ailemin zeytinlikleri üzerinde yeni projeler oluşturmaya başladım. Bu aşamada akademisyenlerimize danıştım, iş planları yaptım. Yenilikçi fikirleri, akademisyenlerimiz heyecanla karşılıyordu. Bu da benim içimdeki girişimciliği pekiştiriyordu. Üniversitemizde sanal kütüphane vardı. Bu sayede yurtdışındaki yeni uygulamaları yakından takip ediyordum. 

Üniversiteden mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl atıldınız? 

2009 yılında zeytinliklerin içinde tüm yapılanmayı tamamladım. 2010 yılında Türkiye’nin ilk zeytinyağı konsept oteli ve ilk soğuk sıkım zeytinyağı fabrikasını Ayvalık’a çok yakın bir yerleşim yeri olan Gömeç'te hayata geçirdim. Küçük bir otelimizin olması ailecek en büyük hayalimizdi. Burada samimi bir ortam yaratmak istedik. 

Hem otel, hem de zeytinyağı fabrikasını aynı çatı altında buluşturdunuz. Böyle bir konsept yaratma fikri nasıl ortaya çıktı?

Üniversite yıllarımdan itibaren zeytin ve zeytiyağı üstüne araştırmalarım vardı. Bu araştırmalar sırasında Türk zeytinyağının Avrupada ki ülkelere dökme zeytinyağı olarak gönderildiğini  ve bunların şişelenip menşeyleri Avrupa ülkeleri yazılarak tüm dünyaya satıldığını gördüm. Türk zeytinyağının ne kadar kaliteli ne kadar özenli üretilip tüm dünyaya örneklemek için başladım. Yaptığım araştırmalarda zeytinyağının içerisinde bulunan antioksidanların ve yararlı vitaminlerin uçuşmaması için zeytinyağının soğuk sıkım yöntemiyle yapılması gerektiğini düşündüm. Bu yüzden soğuk sıkım yöntemiyle zeytinyağını üretmeye başladık. Türk zeytinyağının nasıl hasat edildiğini, nasıl üretildiğini müşterilerimize birebir yaşatarak zeytinyağımızın kalitesini anlatmamız gerekiyordu. Bu yüzden zeytinyağı fabrikamızın bahçesine zeytinyağ konseptli küçük bir otel inşa ettik.

        

Peki ÖzEm Zeytinyağları'nı diğer yağlardan ayıran en büyük özelliğin ne olduğunu söyleyebiliriz?

Sadece kendi zeytinliklerimizden elde ettiğimiz zeytinlerimizi butik tarzda, "soğuk sıkım yağ çıkarma prensibi" ile işlemekteyiz. Amacımız maliyet adına kaliteden ödün vermeden doğal haliyle tüketilebilen kaliteli ve sağlıklı  bir zeytinyağı üretip, bu üretimin nasıl yapıldığını göstermek. Şirketimiz uluslararası pazarda da faaliyet göstererek, müşteri taleplerine esnek ve yenilikçi çözümler geliştirmeyi hedefliyor. Sadece Ege bölgesine değil tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz. İhracat olarak da Çin, Güney Kore, Japonya’da bulunan distribütörümüzde çalışmaktayız. Başarımızın ve başarının devamlılığını Türkiye’de ve dünya da kaliteli ürünlerin ödül aldığı yarışmalara katılıyoruz. Ürettiğimiz ürünün her yıl aynı kalitede olduğunu göstermek için dünya da yapılan yarışmalara ürünlerimizi gönderiyoruz. Şükürler olsun ki katıldığımız tüm yarışmalardan Türk zeytinyağının hak ettiği başarıyla geri dönüyoruz.

Kaliteyi nasıl tescillendirdiniz?

Zeytin Dostu Derneği’nin 4. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Yarışması’na katıldık. Öz-Em Zeytinyağı, 2010 yılındaki ilk hasadımızda böylelikle hem birincilik hem de ikincilik ödülünü kazanmış oldu. Zeytin Dostu Derneği, yarışmada İtalya’nın Regina kentinde bulunan ONAAO Laboratuvarı'nda tadımı ve kimyasal değerlendirmelerini yaptırmıştı. Bu çok doğru bir yolda olduğumuzun ilk göstergesiydi. Bugüne kadar da Türkiye’de katıldığımız her yarışmadan madalya ile döndük. Kalitemizin devamlılığını görmek için yurt dışındaki tat ve lezzet kalite yarışmalarına katıldık. Belçika’daki ITQI Yarışması’nda 2 altın yıldızı 2012, 2013 ve 2014 yıllarında üst üste kazanma başarısı gösterdik. Japonya’daki ‘Olive Japan 2013′ Yarışması’nda 3 ayrı ürünümüzle 3 gümüş madalyayı aldık. 53 yıldır Avrupa’nın en prestijli yarışmalarından olan Bordeaux’daki MondeSelection 2014’e katıldık. Buradan da gümüş madalya ile döndük. 2014 yılında bu yarışmaya dünyanın 38 ülkesinden 3 bin 163 ürün katıldı. Biz bu 3 bini aşkın ürün arasından sıyrıldık ve madalyayı aldık.

Sadece yurtiçine değil,  yurtdışına yönelik çalışmalarınız olduğunuzu da söylediniz. Belirlediğiniz bir pazar ve ihracat rakamı var mı?

İhracatımız daha çok Uzakdoğu pazarına yönelik oluştu. Yaptığımız anlaşmalarla 2018 Aralık ayına kadar Çin’deki bir firmaya distribütörlük verdik. Buradan da Çin, Güney Kore ve Japonya’ya Türk zeytinyağını ulaştırıyoruz. 2015 yılı için 20 bin şişe göndermeyi hedefliyoruz. Yurt içinde ise seçkin restoranların ve kafelerin şefleri gelip zeytinyağını tadıyorlar, belirlediklerini yıl içerisinde özellikleri değişmeden satın alma şansına sahip oluyorlar. Doğal ve özel ürünleri satan şarküteri ve butik mağazalarda şişelerimiz yer alıyor. İnternet sitemizden de tüm zeytinyağı ve zeytin çeşitlerimizi satışa sunuyoruz.

Bundan sonraki hedefleriniz neler? 

Türk zeytinyağının dünyadaki kalitesinin devamlılığını sağlamak. Şirket olarak eğitim ve gıda sektörlerinde yatırımlar yapmak istiyorum. Aynı alanda 400 küçükbaştan oluşan bir çiftlik kurdum. Burada önümüzdeki yıllarda dünyada Türk peyniri olarak bilinen köy peynirini üretmek istiyorum. Bu üretimde de yine aynı titizlikte çalışacağım, teknolojiyle Türk peynirini buluşturacağım. Türk Zeytinyağını dünyadaki hak ettiği saygın yere getireceğim. Bir gün gelecek Akdeniz ülkelerine Türk zeytinyağını cam şişede, kendi markamla satacağım. Bugüne kadar ‘olmaz’ denilenleri oldurttum. İyi eğitimle yoğrulmuş girişimci ruhun bence yapamayacağı yoktur! 

Girişimcilere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz? 

İş hayatına atılacak olanlara tavsiyem ülkemizde bulunan doğal zeytinlikleri dünyaya satabilecek hale getirip, bu ürünlerin hak ettiği değerleri verip ülkemizin adını tüm dünyaya duyurmaları. Yapacak oldukları iş ile ilgili tüm araştırmaları tam anlamıyla yapıp o işe ondan sonra girmelerini tavsiye edebilirim.

      

MİSAFİRLERİMİZE HASAT SERÜVENİ YAŞATIYORUZ

Bir yemeği yaparken en önemli malzememiz zeytinyağımızdır. Mutfaktan eksik etmediğimiz zeytinyağının mutfağa ulaşıncaya kadar ki serüvenini misafirlerimize yaşatmak için fabrikamızın bahçesine otelimizi açtık. Zeytinyağı hasat serüveni misafirlerimiz tesisimize ulaştığı anda başlıyor. Bayan misafirlerimize hasata uygun kıyafetler hediye ediliyor. Sabah saat 6:00’da misafirlerimiz  uyandırılıp zeytin bahçelerine bizim tayfalarımızın yanına götürülüyor. Orada hasat yapan tayfa ile birlikte bizim uyguladığımız hasat şekli gösteriliyor. Daha sonra zeytin bahçeleri içerisinde tayfayla birlikte öğle yemeği yediriliyor. Saat 14:00 gibi fabrikamıza geliyoruz. Topladığımız zeytinleri fabrikamızda tüm üretim işlemlerini misafirlerimize gösteriyoruz. Akşam yemeğinde kendi elleriyle topladıkları zeytinin zeytinyağına dönüştüğü ve onunla ne kadar güzel yemekler yapıldığını gösteriyoruz. Sonra ki gün zeytinyağının saklama şekillerini zeytinyağının tadımının kusursuz  zeytinyağlarının nasıl bir nefasette olacağını onlarla birlikte tadıyoruz. Tesisimizden ayrılırken onlara kendi ürettikleri zeytinyağlarından birer şişe hediye ediyoruz. Türkiye de bu konsepte olan ilk tesisiz. Yurt dışında böyle özellikte Fransa’da şarap üretim yerleri İtalya’da zeytinyağı üretim yerleri bulunuyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test