Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Kürt sorununda çözüm!..

16.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

140 Journos isimli YouTube kanalı, videolarıyla hem çok konuşuluyor hem de her paylaşımları milyonlar tarafından izleniyor.

“Coğrafya kader” isimli belgeselleri hem Türkiye hem de yabancılar tarafından oldukça ilgi görmüş olacak ki, bu hafta Economist dergisi bir makalesinde o belgeselde konuşulanlara uzunca bir yer vermiş.

“Coğrafya kader belgeseli” Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın hikayesini konu ediyor. Başak Demirtaş’ın meğer yıllar önce, kendisi henüz 5 yaşındayken babası da polisler tarafından evden götürülmüş. “43 sene sonra çocuklarımın aynısını yaşayacağını asla tahmin edemezdim” diyor Başak Demirtaş, günümüzde en güçlü Kürt partisi başkanının eşi.

Selahattin Demirtaş bugün, onlarca Kürt aktivist ve siyasetçiyle beraber hapiste. Yargıtay Başsavcısı geçtiğimiz günlerde HDP'nin bir bütün olarak yasadışı ilan edilmesi ve dağıtılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Ülkenin Kürt ağırlıklı güneydoğusundaki en büyük şehir olan Diyarbakır'da yaşayan Başak Demirtaş, "Milletvekillerimiz hapse atılıyor ve oylarımız yok sayılıyor" diyor. "Türkler ve Kürtler hâlâ eşit olarak yaşayamıyor."

2000’lerde Erdoğan ve hükümeti Türkiye’de yaşayan Kürtlerle barış sağlamak adına kendi dillerini özgürce kullanabilmelerinden kendi eğitim sistemlerine birçok alanda özerklik tanımıştı. 2015 seçimlerinden sonra, iktidar-MHP ortaklığı yeni bir safhaya geçilmesinin önünü açmış oldu. Bu esnada, Suriye’deki Kürt savaşçıların başarısından cesaret alan PKK, aynı girişimleri Türkiye’de göstermeye teşebbüs etti. İsyancılar güneydoğudaki şehirlerde özerklik ilan etmeye çabalarken, Türk hükümeti ülke bütünlüğü için” gereken karşılığı verdi. Olaylar dindiğinde ağır bir bilançoyla karşılaşılmış ve mahalleler harabeye dönmüştü. Ülkemizin başka köşelerinde ise PKK’nın silahlı ve bombalı saldırıları onlarca insanımızın yaşamına son verdi.

Bugün, Erdoğan yönetimi, Kürt sorununu kökten bitirmek istiyor. İki yıl önce seçilmiş 65 HDP'li belediye başkanının çoğu ya tutuklandı ya da ihraç edildi. Aynı senaryo HDP’li milletvekilleri için de geçerli.

Kürt partileri Türk siyasi tarihinde daha önce de bastırılmış, fakat hep başka isimlerle yeniden siyaset meydanına dönerek varlıklarını sürdürmüşlerdi.

Erdoğan’ın ortağı Bahçeli “HDP’nin bir daha küllerinden doğamamasını ve kökten bitirilmesini” istiyor. Savcılar ise 687 HDP’li siyasetçiyi en az beş yıl siyasetten men ettirmek için iddianameler hazırladı ve davalar açtılar.

Yargıtay Başsavcısı’nın yazdığı “HDP’yi kapatma” iddianamesi her ne kadar Anayasa Mahkemesi tarafından eksik bulunsa da, kısa zamanda gündemden düşmeyeceğe benziyor.

Bu olaylar esnasında da, iktidar partisinin “gönüllü” ortağı MHP’nin lideri Bahçeli, skandal sözlere imza atarak "HDP'nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi'nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır" dedi.

Sırf Bahçeli’nin bu sözü bile hepimize “HDP’nin kapatılmasının Türkiye’deki Kürt sorunundan çok daha derin sorunları barındırdığını” göstermelidir: hak, hukuk ve adalet sorunu.

Bundan 10-20 sene önce, bir parti başkanının Anayasa Mahkemesi’ni kapamak isteyeceğine ve bunu açıkça ve ulu orta dile getireceğine kaçımız inanırdık?

HDP’yi hukuksuz ilan etmek, onları siyasetin dışına atarak temsil ettikleri kitleyi ötekileştirip PKK’nın kucağına atmaz mı? Oysa onları terörle mücadeleye ortak ederek, Mecliste meşru zeminlerde el ele bu sorunu çözmemiz daha iyi olmaz mı? Kürt toplumunun tek temsilcisini PKK yapmış olmaz mıyız, HDP’nin kapatılmasına sessiz kalarak?

HDP’yi kapatıp dışlamak yerine onları meşru mekanlara çekip, oralarda kalmasını sağlamamız lazım. Eylemlerimizin sonucu onları dışlamak olmamalı. Aksi hâlde mücadele sadece Kürt toplumu için değil, Türkiye için de kötü ve tercih edilmeyecek şekilde sonuçlanabilir.

Fikirlerimiz ve görüşlerimiz her ne olursa olsun, Türkiye’de hukuksuz adımlara boyun eğmemeli ve müsamaha göstermemeliyiz. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantalitesinden çıkmalı ve hukuka dayanmayan kararların karşısında hep beraber durmalıyız.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar