Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Tatil beldeleri doluyor, sağlık hizmetleri yeterli mi?

16.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Havalar 15 Nisan’dan itibaren ısınmaya başladı. Bunun anlamı, İzmir’de yaşayanların yaz tatillerinin başlaması demektir.

Hali hazırda Covid-19 pandemisi nedeni ile yazlık konutları olanlar, şehrin çevresinde bulunan Urla, Seferihisar, Çeşme/Alaçatı ve Karaburun yollarına düşmüşler, bazıları ise bu merkezlerde bulunan konutlarından zaten hiç ayrılmamışlardı. Emekliler ve patron konumundaki iş insanları, aileleriyle birlikte bu yönde bir tercih yaparak salgın sürecinde daha güvenli bir ikamet şeklini tercih etmişlerdi. Aldığımız bilgiler, bu sene yaz tatili anlayışının yine bu şekilde hızlanarak devam edeceği merkezinde.

Bu, tabii ki normal bir durum. Zira salgının ortaya koyduğu yeni vaka ve vefat rakamları karşısında ister istemez bir endişe ve telaş duyulmasından normal bir şey olamaz.

Ancak bu noktada bir başka soru akıllara gelmektedir; seyahat ve özel otomobillerle yapılacak yolculuklar kısıtlanırsa çeşitli sıkıntılar başlayabilecektir. Bunlar da Covid-19 hastalığının yanı sıra rutin olarak görülebilen sağlık sorunları ve tedavide yaşanabilecek sıkıntılardır.

Urla ve Çeşme’de halen birer devlet hastanesi mevcuttur. Seferihisar, Karaburun ve kuzey hattındaki diğer bölgelerimizde ise çeşitli sağlık kuruluşları bulunmakla birlikte, bunların artan nüfusu karşılamakta yeterli olamayacakları da bir gerçektir.

Bu nedenle sahil bölgelerimizdeki yazlık konut alanlarında pandemiye bağlı nüfus artışı İzmir kent merkezini belki biraz ferahlatacak, ancak sözünü ettiğimiz yerleşim yerlerinde hizmetlerin, bilhassa da sağlık hizmetlerinin yetersizliklerini artıracaktır.

Peki, ortaya çıkması çok muhtemel bu sorunun çaresi nedir?

Yapılması gereken, acil servisler öncelikli tutulmak üzere hem birinci basamak sağlık kuruluşlarının ve hem de hastane polikliniklerinin teçhizat ve personel anlamında takviye edilerek imkanlarının artırılmasıdır.

Bu husus öncelikle İzmir Valiliği ve yerel belediyeler tarafından acil olarak ele alınmalıdır. Zira mevsimsel nüfus artışlarında özellikle yerel belediyelerin imkanlarının çok da yeterli olmadığı, normal zamanlarda gözlemlediğimiz bir durumdu.

Elbette ben İzmir’de ve Çeşme’de hayatını sürdüren bir kimse olduğum için Ege Bölgesi özelinde konuyu lokal bir açıdan ele aldım. Kaldı ki bu husus, yaz tatillerinin başladığı tarihler itibariyle tüm Türkiye için geçerli bir durumdur. Özellikle İzmir ve Muğla Valiliklerinin konuyu ele alacaklarını tahmin ediyor ve umuyorum. Çünkü pandemi belasının sona ermesi için belirli bir zaman öngörülememektedir.

Sağlık, hepimizin önceliğidir. Bu işin şakaya veya ihmale tahammülü yoktur.

Ben, özellikle il valiliklerini, kaymakamlıkları ve yerel belediye başkanlıklarını bu hususu önemsemeye, gerekli önlemleri almaya ve bu konuda “acil” kodu kullanmaya davet ediyor ve önlem alınması konusunun ciddiyetini hatırlatmak istiyorum.

Sağlık Bakanlığının bugüne kadar yaptığı hizmetlerde görev alan hekimlerimizi, hemşirelerimizi ve tüm sağlık çalışanlarımızı tebrik eder ve teşekkür ederim. Dilerim bu salgını en az hasarla atlattığımız günlere bir an önce kavuşuruz.

Güzel düşünelim, güzel umut edelim, dikkatli ve tedbirli davranalım.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar