Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Türkiye’deki turizmin geleceği

9.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz ne zaman huzura kavuşur gibi olsa, çok önemli stratejik konumu nedeniyle çeşitli zorluklarla hemen yüz yüze gelmektedir.

Bu kapsamda siyasetten, ekonomide, komşuları ile ilişkilerinden ve ayrıca dünya devletlerinin güç rekabetinden doğan ilişkilerden elinde olmadan etkilenmektedir. Görece uzak bölgelerde yaşanan sıkıntılardan doğrudan pay almasa da tesirlerinden nasibini almaktadır.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, dünyayı saran Covid-19 pandemisinin doğurduğu sıkıntılar da işin tuzu biberi olmuştur.

Bu salgın ise yukarıda ifade ettiğimiz tüm ilişkileri her boyutuyla etkilemektedir.

Yani Türkiye, savaş içinde savaş vermektedir.

Bir başka husus da şudur ki Türk turizmi, bütün bu tablo içinde büyük oranda zarar yazmaktadır. Turizm gelirleri, döviz girdisi yarattığı için Türkiye ekonomisi adına çok önemli bir kalemdir. Pandeminin ekonomimizde yarattığı yeni yaşam tarzı, sıkıntıları daha da artırmaktadır.

Bu ülke ve ülkeler arası savaşlar karmaşası, herkesin yaşam kalitesini olumsuz anlamda değiştirmiştir.

Asıl tehlike, “belirsizlik” ve bunun yarattığı “çaresizlik” olarak karşımızda durmaktadır. Yakın ve uzak geleceğe ilişkin tahmin ve öngörüde bulunamamak, insanların ellerini kollarını bağlamaktadır.

Bu belirsizlik ve öngörülemezlik, turizm için de söz konusudur ve sektörü büyük bir bilinmezliğe sürüklemektedir.

2019 sezonu güzel geçmiş, 2020 ise gerek gelen turist sayısında ve gerekse elde edilen turizm gelirlerinde yüzde 60-70 oranında kayıplarla kapanmıştır. Peki şu anda içinde bulunduğumuz durum itibariyle gelecek ne gösterecektir? Olumsuzluklar ne zamana kadar sürecektir?

Halen gerek ulusal, gerekse küresel anlamda en büyük risk faktörü Covid-19 pandemisidir. Virüs hızla yayılmakta ve vaka sayılarında işin başından beri görülmemiş nispette artışlar görülmektedir. Bazı ülkeler bu nedenle Türkiye’ye gidiş ve gelişleri kapatmışlardır.

Avrupa Birliği, “aşı sertifikası” mecburiyeti koymaktadır. Zaman çok azdır ve çare olarak görülen aşılama süreci istenen hızla ilerlememektedir.

Her şey, aşılamada ülke nüfusunun yüzde 60-70’ine ulaşılmasına bağlıdır. Bunu kısa sürede ulaşmak ise 81 milyonluk Türkiye’de aşı savaşları nedeniyle zor görünmektedir.

Bu durumda vaka ve vefat sayılarının gidişatı, sonuç anlamında belirleyici olacaktır. Umarım Mayıs 2021’e kadar durum değişir. 1 Haziran ise turizm sektörünün akıbetine yönelik yapılacak tahminlerde milat olacaktır. Şu an takip ve beklemedeyiz.

Umarız iyi olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar