Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Bangladeş Devleti'nin kurucusu Mujibur Rahman 100 yaşında

2.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bangladeş Devleti bu yıl istiklalinin ellinci, kurucusunun ise yüzüncü yaşını kutluyor.

İstiklal mücadelesinin ilhamını Büyük Atatürk'ten aldığını her fırsatta belirtmiş olan Mujibur Rahman ülkesini Pakistan'dan kurtarıp, müstakil ve bağımsız kıldığında 50 yaşındaydı.

Mujibur Rahman gerçekte idealist bir halk önderi olarak Pakistan Devleti'nin Bengallilere yaşattığı acılara ve kırımlara son vererek, ülkesini bağımsızlığa taşıdığında, siyasi bir mahkûm olarak Pakistan'da hapishaneydi. Gıyabında kendi halkının oy birliğiyle Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanlığına seçilmesi üzerine gizli bir mahkeme ile Pakistan Devleti tarafından idama mahkûm edilen Mujibur Rahman, hür dünyanın baskısı sonucu serbest bırakıldı.

Pakistan;  gerçekte 1971 öncesi güney Pakistan'da yaşayan Bengallilere akıl almaz eziyet,  baskı ve soykırım sayılacak kıyımlarda bulunmuştu. Eyüp Han döneminde başlayan ve daha sonra Yahya Han ve Butto dönemlerinde devam edegelen acımasız bir düşünce ile Pakistanlılar Bengallilerin yaşam hakkını ve varlığını bir türlü kabullenmemişlerdir. Güney Pakistan'da yaşayan Bengallileri bulunan her fırsatta toplu bir tarzda öldüren, katleden Pakistan' a, dünyanın “dur” demesi üzerine Pakistan geri adım atmak zorunda kalmış ve bu geri adım Güney Pakistan'ın Bengallilere kalmasına sebep olmuştu.

Pakistan tarafından 8 defa tutuklanan ve 3 seneyi bulan hapishane hayatında Mucibur Rahman, her serbest kalışında daha tanınan ve daha kabul gören bir devlet adamı olarak temayüz etmişti.

 

1971 yılında görev başına geçtiğinde ilk iş olarak savaştan tahrip olmuş ülkesinin yeniden inşasına yönelmişti. Daha sonra on ay içinde Bangladeş'i Birleşmiş Milletlere taşımış, yeni bir Anayasa hazırlamış ve Bangladeş'in yüzden fazla ülke tarafından tanınmasını sağlamıştı. Ne var ki: Mucibur Rahman'ın iktidarı kısa sürdü.

Zira özgürlük karşıtı ve dış güçlerce desteklenen bir grubun suikastına uğrayarak, ailesiyle birlikte şehit edildi.

Bangladeş ise, bu olaydan sonra daha güçlü oldu ve O'nun yolunda yürümeğe devam etti.

Bugün Bangladeş'te var olan Türkiye sevgisinin mimarı Mujibur Rahman'dır. O Kemal Atatürk'ün emperyalizmle mücadelesini ve O'nun Türkiye’sini kendine rehber alarak günümüzün hür ve bağımsız Bangladeş'inin temellerini attı.

İstiklalinin ellinci yılında tarihi bağlara sadık, kültürel ve dinsel yakınlığa dayanan Türkiye Bangladeş ilişkileri ise bugün;  karşılıklı saygı, güven, sevgi ve dayanışma içinde büyümekte ve gelişmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar