Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

CHP ve muhalif belediyeler, kuşatmayı nasıl aşabilir?

5.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Siyasal alanda gerginlik alabildiğine tırmanıyor. Bu tırmanışta, iktidarın izlediği siyaseti kutuplaştırma ve buradan hareketle muhalefeti kuşatma, muhalefet blokunu dağıtma politikası başat rol oynuyor.

Hedef muhalefeti etkisizleştirmek

Salgın yönetiminde ve ekonomik sorunlarda sıkışan iktidar hem gündemi değiştirmeye ve hem de kamuoyunun dikkatini başka alanlara çekmeye çalışıyor. Öyle ki uzay macerasından fezlekeler konusuna kadar bir dizi girişim ardı ardına geliyor.

Aslında ortaya atılan yeni anayasa ve reform tartışmalarını da bu bağlamda değerlendirmek gerekiyor. Bütün bu hamlelerde, iktidarın temel hedefinin, gündeme hâkim olmak; muhalefeti etkisizleştirmek ve iktidar karşıtlarının birlikteliğini dağıtmak, dayanışmasını kırmak olduğu anlaşılıyor.

CHP’nin ittifak politikası, iktidarı rahatsız ediyor

İktidarın bütün hamlelerinde, muhalefetin ‘demokrasi birlikteliği’ politikasını başarıyla hayata geçiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile onun lideri Kemal Kılıçdaroğlu ana hedef oluyor. Bunun temel nedeni, CHP’yi ve Kılıçdaroğlu’nu, muhalefetin izlediği siyasetin oyun kurucusu ve omurgası olarak görmeleri…
Ana muhalefet CHP ve toplumsal muhalefetin diğer bileşenleri, bu kuşatmayı; iktidarın hamlelerini doğru kavrayıp çözümleyerek ve kendilerine yönelik planları, girişimleri tüm yönleriyle halka anlatıp teşhir ederek aşabilirler. Kurulan tuzakları boşa çıkarmanın yolu buradan geçmektedir.

İktidarın bir başka rahatsızlığı, başarılı muhalif belediyeler

İktidarın hiç unutamadığı ve hâlâ altından kalkmaya uğraştığı büyük hezimeti, 31 Mart yerel seçimleri ile 23 Haziran İstanbul seçimi oldu. İktidar nasıl bu hezimeti unutmuyorsa, muhalefet ve muhalif seçmen de iktidar sözcülerinin ‘İstanbul’u alan, Türkiye’yi alır’ sözlerini unutmuyor. Doğal olarak, şimdi yapılacak ilk seçimde, tüm ülkenin yönetimini almaya hazırlanıyor.

İktidarın başta büyük kentlerin CHP’li belediyeleri olmak üzere, muhalif belediyelerin çalışmalarını engelleme, etkisizleştirme girişimleri ters tepiyor. Halk olup biteni görüyor. Muhalif belediyeler, önlerine çıkarılan onca engele, zorluğa karşın, başarıyla halka hizmet götürüyorlar. Eğer merkezi yönetimin de tam anlamıyla desteğini alabilseler, bulundukları kentlere, orada yaşayan halka, daha ne gibi hizmetler yapabileceklerini ister istemez düşündürüyorlar.

Belediyeler kuşatmayı, kentle ve kentliyle buluşarak aşabilir

Salgın ve ekonomik kriz koşullarında büyük zorluklar çeken vatandaşın hayatına olumlu anlamda dokunmak gerekiyor. Belediyeler, kendi çevrelerinde ‘dayanışma ekonomisi’ni örgütleyebilirler. Bulundukları yörenin ekonomik ve sosyal koşullarına uygun olarak, hayatın kolaylaştırılmasına öncülük edebilirler. Doğrusu sosyal demokrat belediyeler, içinde bulundukları tüm zorluklara karşın, bunun başarılı örneklerini de veriyorlar.

Kent ve kentli dayanışmasının en güzel örnekleri olan projeleri ardı ardına hayata geçiren İstanbul ve Ankara belediyelerinden, ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ belgisiyle geçmişten günümüze kırsal kalkınmanın en güzel örneklerini veren İzmir ve Ege’deki belediyelere; yine neredeyse belediyeciliğin okulu haline gelmiş Eskişehir’den, üzüm yöresinde üreticilere bağ direği dağıtan, CHP’nin 71 yıl aradan sonra kazandığı Alaşehir Belediyesi’ne kadar bir dizi muhalif belediye; ardı ardına güzel örnekler sergiliyorlar.
Kuşatmanın yeni adımı, yasaları değiştirmek olabilir

İktidarın muhalif belediyeleri sınırlamak, yıpratmak ve buradan muhalefeti kuşatıp itibarsızlaştırmak politikası geri tepiyor. Muhalif belediyeler, tam tersine, muhalefet ve özellikle de ana muhalefet CHP için, önemli bir referans ve siyasal kaldıraç haline geliyor. Şimdi muhalefetin temel hedefi, her alanda iktidarın kuşatmasını yararak, yerelden merkezi yönetime yürümek olmalıdır.

İktidar bu yürüyüşü durdurabilmek adına, siyasi partiler ve seçim yasalarında, kendi lehine değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca bir başka hazırlığın da yerel yönetim yasasında yeni değişiklikler yapılarak, muhalif belediye başkanlarının yetkilerinin kısıtlanması ve dolayıyla etkisizleştirilmeleri için olacağı anlaşılıyor.

Kuşatma, halkla birleşilerek aşılabilir
İktidarın muhalefeti kuşatma ve itibarsızlaştırıp etkisizleştirme girişimleri, ancak muhalefetin birlikteliğini güçlendirmesi ve halkla daha çok buluşup birleşmesiyle aşılabilir. Öncelikle iktidarın seçim ve siyasi partiler yasaları ile yerel yönetimler alanında yapacağı yasal değişikliklere karşı ortak bir tutum alınması ve ortak bir duruş sergilenmesi gerekiyor.

Ayrıca her aşamada, iktidarın niyetleri, hazırlıkları ve planları halka anlatılmalı, algı oyunları teşhir edilmelidir. Muhalefetin ve muhalif belediyelerin, kuşatmayı yarıp aşmalarının yolu buradan geçmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar