Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Çiftçi Ayaklanması…

26.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hindistan’da aylardır bir grev, bir çiftçi ayaklanması yaşanıyor. Ciddi bir şekilde analiz edilip anlamaya çalışılması gereken bir olay.

30 Kasım 2020 de yaklaşık 250 bin kişi Yeni Delhi’ye yürüdü. Şehir felç oldu. Çiftçi birliklerine göre yaklaşık 250 milyon çiftçi grevde!

Düşünün, Türkiye, Almanya, Hollanda, Kanada ve Avustralya’da yaşayan nüfustan daha fazla insan grevde ve sokaklarda!

Çiftçiler yaşam tarzlarının değişeceğinden korkuyorlar ve büyük şirketlerin kölesi haline geleceklerinden.
İdareciler, basit kolay kontrol edebilecekleri bir düzen istiyorlar ve o da daha az kuruluş ile olayı yönetebilmekten geçiyor.

Genç iken hep daha büyük toprak alanlarının daha verimli yönetilebileceği bizlere anlatıldı. Ben de doğrusu okuduklarıma inanmıştım. Türkiye de politikasını daha büyük yani on binlerle dönüm arazinin tekellerde toplanması istikametinde geliştirmeye çalıştı. Halbuki daha verimli olan küçük çiftçiler. Organizasyon ve ayni temizlikte, yani verimlikte sağlıklı gıda üretebilmek kolay bir iş değil. On dönüm ile bir traktör verimli değil. On dönümde seracılık ise verimli. Ama bu alanda pazarlama veya paketleme için on dönümü işleten ailenin zaman ayırabilmesi mümkün değil.

Özet ile tek bir doğru yok. Eskiden inandığım gibi on binlerle dönümde verimli çiftçilik olacağına artık şahsen inanmıyorum. Birkaç bin dönüm verimli araziden daha büyüğü şirketleşme gerektiriyor. Bu da verimliliğin düşmesine neden oluyor.

Yönetenlerin istedikleri gibi günde 8 saat çalışarak sigortalı işçi ile sağlıklı üretim mümkün değil. Gönlünü bu işe verenlerle bazı aylar rahat bir yaşam sürerek, bazı aylar da günde 16 saat çalışarak üretim anca kârlı olabiliyor.

Kolay bir çözüm Hindistan’da da yok. Çiftçiler yüzde elli daha ucuz mazot ve daha ucuz elektrik istiyorlar. Merkezi yönetimden ziyade kendilerinin de söz sahibi olacakları yerel yönetim istiyorlar.

Bu ayaklanmadan ülkemiz için kolayca çıkartabileceğimiz tek ders var belki. O da “kendine yeten bir ülke olmak” yönünde acil kafa yormamız gereği. Karbon yükü yüksek olan ithal ürünlerden uzak durmanın gezegen için de, ülke için de faydalı olduğunun anlaşılması ve politikalara dönüştürülmesi. Bazı ayrıcalıklı destek olmaz ise kimsenin zaman zaman epeyce rahat olan ama genelde çok çaba ve özveri gerektiren çiftçilik ile uğraşmayacağı. Ben çiftçi olarak artık ne mi yapıyorum? 30 küsur yıl önce devletin bankasından aldığım 1000 küsur dönüm arazinin idaresinin ağırlığı gençlerde. 4 ağaç olan yerde on binden epey fazla ağaç var artık. Taş çölü bahçe oldu. (Aldığım zamandan bir resim yukarda, Corona öncesi haline bir göz atmak isteyen; www.tolons.com’a bakabilir.) Devletin başka bir bölümünün, Orman bakanlığının “burası 50 yıl önce ormandı” diyerek açtığı 7 dava ile uğraşıyorum.

Hâlbuki bu tür arazileri kısmen “bedava ağaç diksin” diye veriyorlar çiftçiye artık. Çiftçilik zor zanaat. Sevmezsen katlanmak zor. Yeşeren ve verimli hâle gelen doğayı görmenin bankadaki paradan daha önemli olduğunu insanlık olarak anlayacağız. Ekonomiyi anlamıyoruz. Doğayı ekonomik hesabın içine katmalıyız artık. 2007 de basılan bir kitaptan (Önyargılar Güzeldir.):

“Eski Mısır’ın hikâyesi, benim yaşamımda Habeşistan’da ‘tekrarlandı’; elliler ve altmışlardan itibaren ‘imparatorluğun’ ormanları azalmaya başladı; bir dekad öncesinde % 14 olan orman oranı, şimdilerde % 4’e inmiş̧ durumda. Bölge kanlı savaş̧, işkence ve kuraklıkların meydanı oldu ve dünyanın günümüzde en sorunlu bölgelerinden biri haline geldi. (Bu değerli odun ihraç edilirken kâr olarak kaydedildi! Ekonomi kâğıt üzerinde uçuyordu!)

Bronz Cağ̆, kişilerin liderlerine ‘Tanrı’ dedikleri zaman dili­midir ve liderler de tapınakları kurduktan sonra kendilerini ‘Tanrı’ kabul etmiştir…”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar