Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Dikkatimizi gerçek sorunlara yöneltmeliyiz

20.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz 10 Şubat günü sabaha karşı Irak’ın kuzeyindeki Gara Dağı bölgesinde PKK terör örgütünün yuvalandığı bölgelere bir operasyon başlattı. Operasyonun başlangıcında maalesef Türk Özel Kuvvetlerimizin üç seçkin personelini şehit verdik. Dördüncü günü ulaşılan bir mağarada ise yıllardır PKK Terör Örgütünün elinde rehin tutulan 13 kardeşimizin haince katledilmiş olduğu haberini aldık. Yüreklerimiz yandı… Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun…

Bu yaşadıklarımızın ardından ülkemizdeki gazete ve televizyonlarda yer alan haber, yorum ve tartışmalara bakıldığında; Türk Milleti’nin sorunu terörle mücadele değilmiş gibi kendi içimizde bir birimizle boğuşuyor görüntüsü veriyoruz. PKK ve destekçisi olan ülkeler de oturmuş bizi izliyor. Bu durumun terör örgütleri ve sahiplerinin arzu ettikleri durum olduğunun farkında mıyız? Kimse ülkemize musallat olan bu hain terör örgütü ve destekçileriyle nasıl mücadele etmemiz gerektiğini konuşmuyor. Pek çoğumuz, terörle mücadele sadece askeri operasyonlardan ibaretmiş gibi bir algı içindeyiz. Siyasetçiler birbirlerinin sırtını yere getirmek için önemli bir fırsat yakalamış gibi bir yaklaşım sergiliyor. İktidara göre muhalefet eden herkes terörist ya da destekçisi, muhalefete göre başımıza gelenlerden sadece iktidar sorumlu. Bu operasyon ve sonuçları siyasi propaganda için malzeme olmuş durumda. Kimse PKK terör örgütünün gerçek yüzünü, arkasındaki uluslararası desteği, ABD’nin, AB’nin ve İsrail’in rolünü görmüyor, tartışmıyor. Tartışmaları bu noktalara getirmek isteyenlerin sözleri kesiliyor, konuyu iç siyasi tartışmaya çevirmek için özel ve bilinçli çaba harcanıyor. Bunu da güvenlik uzmanı, profesör, uzman gazeteci, yorumcu kimliğiyle yapıyorlar. Pek çoğu bu durumdan kişisel fayda sağlamanın, birilerine yaranmanın peşinde. “Gara’da 16 kardeşimizin şehit edilmesi; Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk Milletine vurulan acı bir darbedir, Türkiye ne yapmalı?” sorusunun sorulduğuna tanık olmadık.

Dikkatimizi ve enerjimizi milletimizi birbirine düşürmek yerine gerçek soruna yöneltsek şunları göreceğiz:
Son yıllarda PKK terör örgütü eskiden olduğu gibi yurt içinde bombalı, silahlı eylemler yapmamaktadır. Yurt içinde 250-300 kadar silahlı terörist kaldığı söylenmekte ve bu durum terörle mücadeledeki başarımız olarak izah edilmektedir. Oysa PKK, silahlı unsurlarının büyük bir kısmını Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere çekmiştir. Halen bu ülkelerde neredeyse 100 bin kişilik silahlı terörist vardır. Bu silahlı teröristler IŞİD’le mücadele ortağı oldukları bahanesiyle ABD tarafından; her türlü silah, mühimmat, askeri araç-gereç ve finans kaynaklarıyla azami ölçüde desteklenmektedir. Bu nedenle PKK terörünü bitiriyoruz yanılgısına düşmememiz, rehavete kapılmamamız gerekmektedir. Gelecekte bu silahlı güçle karşı karşıya gelirsek ne yapmamız gerektiğini şimdiden planlamalıyız.

Son yıllarda artık PKK terör örgütü silahlı propaganda aşamasından, siyasi propaganda aşamasına geçmeye hazırlanmaktadır. Bu konuda büyük ölçüde uluslararası destek görmektedir. Suriye’de ABD’nin sınırsız desteğiyle siyasi varlığını kabul ettirmiştir. Böylece sözde Büyük Kürdistan’ın Irak’tan sonra Suriye ayağı da kurulmuştur. Sıra ülkemize gelmiştir. PKK elebaşları ve HDP, Gara operasyonu sonrasındaki açıklamalarında “Türkiye’nin diplomatik müzakere yolunu seçmesinden” bahsetmektedirler. İlerleyen zamanda PKK destekçisi ülkelerin de bunu dile getirmesi, diplomatik ilişkiden bahsetmesi muhtemeldir.
Ülkemizdeki derin ayrışma, kutuplaşma ve ulusal birlik oluşturmadaki başarısızlığımız en zayıf noktamızdır. PKK ve destekçileri kutuplaşmayı daha da derinleştirmek ve bundan yararlanmak için her fırsatı kullanmaktadır ve kullanmaya devam edecektir. Terörle mücadelenin siyasi propaganda malzemesi yapılması sadece PKK ve destekçilerinin işine yaramaktadır. Bu durumdan süratle kurtulmamız çok önemlidir. Bunun için de bütün siyasi partilerin katılımıyla teröre karşı bir ulusal platformun oluşturulması, terörle mücadelenin bu platformda ele alınması, bilimsel, akılcı yöntemlerle, uzman görüşlerine dayalı çözümler üretilmesi gerekmektedir. Bence asıl tehlike silahlı terörist değildir. 1990’lı yıllarda olduğu gibi gerekirse binlerce, on binlerce askerle girer inlerini başlarına yıkarsınız. Ama PKK’nın siyasi azmini kıramazsanız, uluslararası desteğini kesemezseniz, en küçük bir umut ışığı bırakmayacak şekilde baskı kuramaz, hareket edemezseniz ya bir 40 yıl daha mücadele etmemiz ya da (Allah korusun) boyun eğmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar