Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Bir Fenerbahçe – Galatasaray Savaşı eksikti; tablo vahim!..

19.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya’daki tablo ortada!..

Türkiye’deki tablo ortada!..

Böyle “son derece riskli ve olumsuz küresel mega kriz yaşanırken”; özetle ülkemizde de milyonlarca vatandaşımızın “ekonomik olarak, sosyal olarak, huzur ve sağlık olarak umutlarının giderek karardığı bir süreç yaşanırken”, bir başka tablo, “çok acı” bir başka tablo, “ülkemizin ne hâlde olduğunu” ortaya koyuyor!..

Evet, Türkiye “riskli dolu bu olumsuz süreçten kurtulmak için topyekun bir mücadele içinde” iken, “sporun çeşitli kolları olarak, sosyal olarak, taraftar sayısı olarak, camia ağırlığı olarak ülke sporunun yüzde 60’ına hükmeden” Galatasaray ile Fenerbahçe “çok tehlikeli” bir “Söz / Beyanat / Açıklama / Şikayet / İtham / İddia” savaşına girdiler!..

Ve böyle giderse ve “savaşa kan bulaşırsa” kimse şaşırmasın!..

Ne yazık ki, spor teşkilatı da, Federasyonlar da “bu savaşı durdurmak için” bugünlere kadar “ciddi herhangi bir girişimde” bulunmadılar, bulunmuyorlar; “seyirci olmaktan” öteye gidemiyorlar!..

“Sosyal medyadaki taraftar savaşları”, tablonun “ne olduğunu” ve “nereye doğru gideceğini” açık açık gösteriyor; sosyal medya kin kokuyor, nefret kokuyor, dahası “intikam” tahrik ve teşvikleri ile “yönetimleri” savaş meydanlarına itiyor!..

Daha da acısı, spor medyamızda da, “reyting / tiraj / kulüpçülük / başkancılık pençesine takılmış” yazıcılar, yorumcular var ve “ateşi körüklüyorlar!..”

Bu ülke, “özel” bir “spor suçları kanunu” kanunu çıkardı!..

6222 sayılı kanun, “işte tam da, ‘sporda nefret, kin, intikam’ çığlıklarının atılmaması, şiddetin teşvik edilmemesi için” çıkarıldı.

Ve 6222 sayılı kanun, “Cumhuriyet Savcılarına ‘önemli görev ve sorumluluk’ yükledi; ama ne yazık ki, “bu sorumluluk yükü” tabirim mazur görülsün; “tozlu raflara kondu” ve orada duruyor, masaya bile inmiyor!..

Bugüne kadar, Adalet Mekanizmasından “ciddi ve caydırıcı” tek soruşturma, tek karar çıkmadı!..
Spor teşkilatında, Federasyonlar içinde de “caydırıcılık” bir yana, bu kanuna göre “açık suç olan” adımları pervasızca atanlara “İş olsun, torba dolsun” misali verilen “gülünç cezalar(!) dışında” hiçbir şey yapılmadı!..

Elbette Uluslararası Spor Federasyonlarına göre “Futbol özerk”; ama “futbol olarak” özerk; “şiddet / kavga / kin / nefret / intikam / savaş / kan” için değil!..

Gelişmeler, “gidişin, en azından Adalet ve İçişleri Bakanlıklarını da ilgilendirecek bir ‘uçurum yolculuğu’ olduğunu” gösteriyor!..

Evet, bu bakanlıkların başında olan sayın Bakanların, bu iki kulübün başkanlarını davet ederek, “önlerine 6222 sayılı kanunu da koyarak” onlara demeleri gerekir ki; “Ezeli rekabeti düşmanlığa dönüştüren olumsuz gelişmeleri önleyiniz ve bu kanunun ‘harfiyen uygulanması’ zorunluluğunu ortaya çıkaran olumsuz tabloyu ortadan kaldırınız. Hem de hemen!..”

+++++++++

Şair Eşref Şayet Yaşasaydı… Ne yazardı?..

“Mehtâbiye” üstüne bir hiciv...

Bir duyduk ki pek az kalmış, fethetmeye ol fezâyı,
İş ciddiye binmiş artık, kıskanırmış akrânımız

“Biz Heybeli’de her gece, mehtâba çıkardık” zaten,
Yani yeni bir şey değil, bizim fezâ merakımız

“Yıldızlı semalardaki, haşmet ne güzel şey” diye
Baktıkça bakardık göğe, böyle idi mutâdımız

Eskiden bakardık ipe, bilirdik ki oyun belli !
Cüzdanı aşırmak için, iş başında cambazımız

Yeni Türkiye’de şimdi, çıta yükseldi fezâya
Sen nereye bakarsan bak, gitti gider cüzdanımız

Demem o ki yeni değil ! Bayatlamış bu avâze...
Yeni diye tutturmayın, gönül koyar ecdâdımız

Hezârfen, Lagarî, Kuşçu... Uluğ, Mîrim ve de Hürkuş,
Ziyan etmiş cevherini, batası itiyâdımız...

Madalyonun hazin yüzü, cehaletin pazarıdır
Coğrafya kaderdir derler; bunu yırtmak murâdımız...

Neyse ki kuru lâkırdı ve hayal perdesi değil
“Göklerdeki istikbal”dir, bitmeyecek ilhâmımız !

Kulak asma ey müşteri, itibarsız matbuata,
“Rüzgâr uyur, ay dalıyor, ölgün bakar yıldızımız”

Cehdizâde ! Bu taşlama, şayet bulursa yerini,
Kırılsın kâse-i fağfur, ibret olsun selâmımız

Nihat Demirkol

++++++++++

İnternet’ten “esen” Rüzgarlar!..

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uluslararası Karikatür Yarışması” sonuçlandı. 62 ülkeden 549 çizerin bin 672 eserle katıldığı yarışmada birincilik ödülünü Azerbaycan’dan Seyran Caferli elde etti. İşte birincilik karikatürü…

+++++++++

Erdem ve… Politika

Kerpiç damları bile bulunmayıp çalı dibini evi yapan Anadolu’mun insanı dururken, devletin nüfuzunu menfaati için kullanan mal mülk ve servet sahibi olanın politikada bulunması bir büyük talihsizliktir.
Ali Naili Erdem

++++++++

Sözün Özü

Bu hafta Sözün Özü, filozof Platon’dan:

“İnsanoğlu, bilgeliği sevenler ‘siyasi gücü ellerine alana kadar’ veya siyasi gücü ellerinde tutanlar ‘bilgeliği sevene kadar’ problemlerin bittiğini göremeyecektir!..
++++++++

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar