Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Öğrenci Ayaklanmaları

19.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’ı ‘Öğrenci Ayaklanmaları’ adlı doktora tezinde “gelecek kaygısı olan öğrencilerin” ayaklanmalarını doğal karşılamak gerektiğini vurguluyor. Kışlalı’ya göre üniversitenin öğrencinin geleceğini garantiye alamaması eğitim sisteminin yetersizliğinden çok toplumsal düzenle ilgili.

“Öte yandan, üniversite içi sorunlarla ilgili mücadelesinde bile, çözüm yolunun aslında üniversite içinde olmadığını öğrenci kısa süre içerisinde fark etmektedir. Çatışma üniversite dışına taştığında da, rejimin karar alma mekanizmalarını etkilemekten uzak olduklarını görmek, gençleri rejim içindeki bir mücadeleden rejim üzerinde bir mücadeleye itmektedir. İlk protesto hareketlerinden itibaren öğrencinin karşısında üniversiteden çok polisi ile birlikte devleti buluşunun da bu süreçteki rolünü unutmamak gerekir.”

Kışlalı bu satırları 1974 yılında yazmıştı. Bugün, 2021 yılında yaşanan Boğaziçi Üniversitesi’nde ayaklanmalar Cumhurbaşkanı kararıyla atanan rektör nedeniyle hız kesmeden devam etmekte. Ve aradan 50 yıl geçmesine karşın karşımıza çıkan tablo çok da farklı değil.

Prof. Dr. Say, Boğaziçi Üniversitesi’nin seçim kültürünü şu sözler ile dile getiriyor:

“Eski sistemde üniversite öğretim üyelerinin oylarıyla adaylar belirleniyor sonra YÖK ve Cumhurbaşkanınca elenerek bire indiriliyordu. Boğaziçi Üniversitesi özelinde çok daha demokratik oluyordu çünkü hocalar arasındaki yapılan oylama sonucunda en çok oyu almayan kişi zaten bu süreçten çekiliyordu. Bütün diğer birimlerde de aynı şekilde, kanun ‘Bunlar seçimle gelir’ dememesine rağmen o birimin hocaları arasında oylama yapılıyor. Bu Boğaziçi’nin vazgeçilmez bir geleneği, 100 yıldır faşizm dönemlerini saymazsak bu böyledir.”

Eylemlerde tutarsız olan tek durum ise, Boğaziçi’ne atanmış olan ne tek ne de ilk rektörün Melih Bulut olması. Melih Bulut’tan hemen önceki rektör Mehmed Özkan idi. Prof. Dr. Özkan, 12 Kasım 2016 tarihinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bu göreve getirilmişti.

Özkan’dan hemen önceki rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu idi örneğin. Barbarosoğlu, 2016’da Cumhurbaşkanı tarafından atanamayınca rektörlüğü yardımıcısı ve danışmanı Özkan devralmıştı. Hatta Özkan, atamasına ilişkin, "Zor bir karardı. Açıkçası (eski rektör Barbarosoğlu) Gülay Hoca'nın rektörlüğe devam etmesi gerektiğini düşünüyordum. Kayyum rektör değilim" demişti.

Özkan göreve ilk geldiğinde de küçük çaplı protestolar olmuş, fakat karışılmamıştı. Protestolar da bu seferki kadar uzun soluklu olmamıştı. Özkan, o zamanlar protestolara ilişkin, "Göreve geldiğim ilk gün öğrencilerimizden bir grubun protestosu vardı. Bunu doğal karşıladım, arkadaşlarımdan rahatsız edilmemelerini de rica ettim" diyen Özkan, "Onlarla süreci paylaştım. Bunun bir 'kayyum rektör' olmadığını aslında üniversitenin kültür ve geleneğini sürdürmeye izin veren bir atama olduğunu anlattım. Sistemin değiştiğini, bizim de kanunlar çerçevesinde hareket edeceğimizi ve o çerçeveleri kabul ettiğimizi ifade ederek sorularına cevap vermeye çalıştım" açıklamalarında bulunmuştu.

2019 yılı mezuniyet töreninde Özkan konuşması sırasında ıslık ve alkışlar ile tepkilere maruz kalmış, “kayyum rektör” diye yargılanmıştı.

Özkan’ın AKP ile bağı ise, ablasının AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay olması.

Olaylar nasıl bu noktaya geldi?

Kimisi yaşananları, Özkan ile başlayan bu sürecin yavaş yavaş büyümesinin sonucu olarak değerlendirebilir. Fakat şunu unutmamak gerekiyor, Özkan’a yapılan protestolar ne polis şiddeti ile karşılaşmış ne de cezalandırılmıştı. Günümüzde ne değişti de bu olaya bu kadar tepki gösterildi?
Erdoğan, önceki rektöre de benzeri eleştiriler geldiğini bilmesine rağmen bu sefer öğrencileri terörist olarak nitelendiriyor ve olayı aslında kendisi, kaba kuvvet ve söylemleri, tutuklamalar ile büyütüyor!
Asıl soru; bu eylemler günün sonunda kime yarıyor?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar