Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

İzmir’in ‘Oktay Hoca’sı!..

19.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Salgın koşullarının ve ekonomik toplumsal sorunların, insanı bezdiren ağırlığının karabasan gibi üzerimize çöktüğü günümüz koşullarında; bir de ardı ardına gelen acı haberlerle karşılaşınca, gerçekten yüreğimiz acıyor, gönlümüz daralıyor… Daha, değerli dostumuz Şadan Gökovalı’nın acısını yüreklerimizde küllendiremeden, hafta başında sevgili kardeşimiz Oktay Gökdemir’in vefatı haberiyle, yüreklerimiz bir kez daha acıyla harlandı!..

Örnek bir tarihçi ve akademisyendi

Erken sayılacak bir yaşta kaybettiğimiz Dr. Oktay Gökdemir, kendi alanında önemli bir tarihçi ve akademisyendi. Bu özelliklerinin yanı sıra, aynı zamanda İzmir’in siyaset, kültür ve düşünce yaşamında derin izleri olan bir insandı. Dolayısıyla, yalnızca bir akademisyen ve tarihçi olmanın ötesinde zenginliğe ve çok yönlülüğe sahip, örnek bir aydındı.

Çalışkanlığını, üretkenliğini ve mücadeleci yönünü, kişiliği ve günlük yaşamı ile bütünleştirmişti. Her şeyden önemlisi, insanlarla çok çabuk iletişim kuran, onları kavrayıp çözümleyebilen; girişken, sosyal ve örgütçü bir insandı. Aynı zamanda, iyi bir konuşmacı ve hitabet ustasıydı. Sözün özü, tüm yönleriyle örnek bir ilerici, yurtsever ve devrimciydi.

‘Tariş Tarihi’ projesi

Sevgili Gökdemir’le tanışıklığımız 1990’ların başlarına kadar uzanıyordu. Nereden baksanız, çeyrek asrı aşan bir dostluğumuz vardı. 1990’lı yılların ilk yarısında, o dönemde görev yaptığımız Tariş’te, Prof. Dr. Oğuz Oyan’ın genel müdürlüğü döneminde Tarih Vakfı ile ortaklaşa bir kurum tarihi çalışması yapılmıştı. Çok değerli tarihçi Prof. Dr. Zeki Arıkan’ın koordinatörlüğünü yaptığı, Türkiye’nin ilk kurum tarihi çalışması olması nedeniyle öncü ve örnek olan bu projede; birçok genç tarihçiyle birlikte sevgili Oktay Gökdemir de vardı.

Oktay Gökdemir’in, diğer genç akademisyenlerden farklı olarak, siyasete olan ilgisi dikkatimizi çekmişti. Çok heyecanlı, coşkulu ve dönemin toplumsal meselelerine karşı çok duyarlıydı. Bütün bu özellikleri nedeniyle, aramızda sıcak bir iletişim ve dostluk bağı kuruldu. O zamandan bu yana da dostluğumuz ve iletişimimiz hiç kaybolmadı.

Kentin kültürel yaşamına katkıları

Oktay kardeşimiz sonra Mersin’e gitti ve oradaki üniversitede görev aldı. Bir süre, akademik çalışma yapmak amacıyla Fransa’da Strasbourg’da bulundu. Sonra yine İzmir’e 9 Eylül Üniversitesi’ne döndü. Bütün bu süreçte ve dönemlerde, ülkemizin ve halkımızın sorunlarına karşı ilgisini, duyarlılığını hep korudu. Her daim yaşanan sorunlara çözümler aradı; fırsat buldukça da makaleler yazarak ve konuşmalar yaparak, bulunduğu her ortamda düşüncelerini aktarmaya çalıştı.

Sevgili Oktay’la İzmir Büyükşehir Belediyesi dönemimizde de birlikte olduk. APİKAM’da başarılı bir yöneticilik dönemi yaşadı. Başta İzmir Kent Ansiklopedisi olmak üzere, kent tarihine yönelik pek çok önemli çalışmanın hayata geçirilmesini sağladı. Akademik alandaki çok sayıda yayını ve kitabıyla birlikte, CHP tarihi üzerine yaptığı kitap çalışması da her türlü övgünün üzerindedir.

Üniversiteden uzaklaştırılması unutulmayacak

Bütün bunlara karşın gerek akademik gerekse siyasal alanda karşılaştığı haksızlıklar, mağduriyetler, doğrusu onu çok yormuştu. Geçirdiği rahatsızlık da oldukça yıpratmıştı. Buna rağmen, duruşundan ve mücadelesinden hiçbir zaman ödün vermedi, hak ve hukuk mücadelesini her koşulda sürdürdü. Onu en çok üzen ve yıkan, çok sevdiği üniversitesinden uzaklaştırılması ve öğrencilerinden koparılması oldu. Bu konuda etkin ve örnek bir hukuk mücadelesi yürüttü.

Çok yönlü, üretken ve çalışkan, bu örnek mücadele insanını; gerçekten daha pek çok başarılı akademik, siyasal ve toplumsal çalışma yapacağı, ürün vereceği en verimli döneminde kaybettik. İnanıyoruz ki onu en başta çok sevdiği ama haksız biçimde kendilerinden koparıldığı öğrencileri unutmayacaktır.

‘Kent ve Bellek’ coşkusu

Son dönemde, özellikle İzmir üzerine yaptığı gözlemler ve paylaşımlar gerçekten olağanüstü başarılıydı. Kentimizle ilgili bütün bu gözlemlerini ve yazdıklarını kitaplaştırmasını önermiştik. Bunun hazırlığı içindeydi. Yayın yönetmenliğini üstlendiği‘Kent ve Bellek’ dergisinin çıkışından da büyük heyecan duymuştu. Daha geçtiğimiz günlerde aramış, dergi için makale istemişti.

Biliyor ve yürekten inanıyoruz ki; İzmir’in, İzmirlilerin ‘Oktay Hoca’sı, yaptığı çalışmalarla, ortaya koyduğu düşünce ve yaklaşımlarla, İzmir’in siyasal ve toplumsal tarihine adını silinmemecesine yazdırmıştır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar