Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Geleceğin liderlerini inşa eden değer, davranış ve prensipler

19.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Fazla zeki ve çalışkan değildi; fakat kendinden daha zeki ve çalışkan insanları çalıştırmayı bilirdi.”
-Andrew Carnegie

Liderlik, geleneksel tanımlara sığdırılması zor bir vasıf. Herkes belki kendi çapında bir lider, ailede, işyerinde, sanatta, mahallede, okulda, sporda ama gerçek anlamda sadece yakın çevresini değil daha geniş kitleleri etkileyen, yönlendiren, kanalize eden, önemli projeleri icra edebilen liderlerin doğuştan kalıtsal özellikleri öne çıkıyor. Sonradan kazandıkları, öğrendikleri onları besliyor, altyapılarını güçlendiriyor.

Hatta çoğu kendilerine özel bir misyon yüklendiğini, bu dünyaya onu ifa etmek için geldiklerine inanıyorlar. Ama herkesin bizim anladığımız manada köklü değişim, sonuç yaratacak, tarihin, işin, toplumun, doğanın akış seyrini değiştirecek çapta lider olmadığını da biliyoruz.

Doğal liderler ile sonradan olma liderler arasında fersah fersah fark var.

Erken çocukluğumdan buyana belli bir misyon ile bu dünyaya geldiğime inandım ben de. Gürültücü, her dönemin adamı, para ve iktidar sevdalısı bir insan değil sakin ama etkili bir güç olarak liderliği hayatın her kademesine yaymak gerektiğini düşünüyorum. Etik olarak omurgayı ve yaşam anlayış çizgisini sürdürebilir kılmak, doğru bildiğinde keçi inatçı olmak, insanların hayatlarına pozitif şekilde dokunmak çok önemli benim liderlik anlayışımda.

Makyavel’in “amaca ulaşmak için her yol mubahtır” pragmatizmi yakınıma bile uğramaz. Vicdanım, kalbim, beynim ve ideallerim çizgisinde, içimden gelen sesi dinleyerek hareket etmeyi tercih ettim hep bugüne kadar.

Bundan sonra da farklı bir istikamette gidebileceğimi, değişebileceğimi sanmıyorum.

Geleceğe hazırlanan genç liderlere tavsiyeler

Gençliğin çoğu düş kırıklığı içinde. Fırsat bulanlar arkalarına bile bakmadan soluğu yurtdışında alıyor, kalanlar da kendilerine yurtdışında fırsat arıyorlar harıl harıl.

Gelecek korkusu, tünelin ucunda ışık görememe gençlerimizde herkeste olduğundan daha fazla. Kaygı düzeyi arttıkça da hata yapma olasılığı yükseliyor. Hata yapmaktan ölesiye korkan gençlik kimi zaman hareketsiz kalarak kendini olası olumsuzluklardan korumaya çalışıyor. Bugün yaşadığımız hareketsizlik ve duyarsızlığın temelinde belki de bu var.

Aslında hepsi bir atılım, çıkış kapısı, fırsat penceresi, yol gösterici arıyor. Ellerine bir manivela verilse dünyayı yerinden oynatacaklar.

Tüm gençleri homojen bir kitle olarak görmek doğru değil. Eğitim, aile, çevre koşullarına göre biçimlenen değişik gençlik kategorileri var. Ne yazık ki, son yıllarda ilk fırsatta kapağı yurtdışına atmayı çözüm görmeye başlayanlar yükselişte.

Bir de eğitimsiz gençlik var ki – her halde çoğunluğu onlar oluşturuyor – sayıları sürekli artan ve işsizliğe en fazla maruz bu kesim toplum için bir "varlık" değil, ülkenin geleceği üzerindeki "saatli bomba" olabilir.
Bu gençlerimiz gününü gün eden “tele-vole" gençliğinden ve iyi eğitim alıp yurtdışına kaçma çabasında olanlardan çok farklı.

Eşit fırsat verilmemesinden, sorunlarına yeterince ilgi gösterilmemesinden, sahiplenilmemekten dolayı sistemden soğuyarak, aşırı akımlara ve şiddete kolayca katalize edilebilirler.

Ülkemizde iç dinamiklerin sağlam temelleri olduğunu hepimiz görüyor, biliyoruz. Son yıllarda belli alanlarda yakaladığımız rüzgarlar zaman zaman umut verebiliyor. Mevcut dinamizmi, sinerjiyi devletin nasıl emdiğini görmek, kabına sığmayan toplumsal ve ekonomik güçleri salıvermek, onların kendi mecralarında akmalarına izin vermek umutlarımızı daha da artıracaktır.

Tek başına dinamizm yetmiyor. Onun belli bir hedef doğrultusunda yönlendirilmesi, işlenmesi gerekiyor.
Geleceğe miras bırakmak istiyorsanız zamanınızın bir kısmını çocuklara ve gençlere ayırmayı ihmal etmeyin. Bu günün ve geleceğin gençlerine mesajlarımın ne olacağını soruyorlar sık sık üniversitelerde onlarla hayat felsefesi, meslek, ilişkiler üzerine konuşurken.

Bu, hem kolay hem de zor bir görev.

Kolay... Çünkü zamanında bizler de hemen hemen benzeri sorunlarla boğuştuk, aynı yollardan geçtik... İçimizdeki coşkuyu, enerjiyi, düşünceleri doğru mecralara akıtıp akıtamayacağımız, fırsat trenini yakalayıp başarı istasyonuna doğru yönlendirip yönlendiremeyeceğimiz korkusunu, belirsizliğini yaşadık.

Zor... Çünkü dünya, Türkiye, teknoloji, siyaset, ekonomik düzen, değerler sistemi köklü dönüşümler geçirdi. Kuşaklararası farklılık - her ne kadar inkara kalkışsak da – giderek derinleşiyor. Bizim tuzumuz kururken gençlik değişimi içinden yaşıyor. Hem bu süreci biçimlendiriyor, hem de sonuçlarından en fazla etkileneceklerin başında geliyor.

Geleceğe dönük vizyon geliştirme ülküsüne samimiyetle inanan, bu yönde çaba gösteren birisi olarak karınca kararınca hayatım boyunca bizzat uygulamaya, aşılamaya çalıştığım 15 altın öğüdü genç liderlerimizle paylaşmayı bir borç addediyorum:
*
1 – Aynanın karşısına geçip kim olduğunuzu tanıyın. Öğreniminiz, aileniz, çevreniz, deneyimleriniz, tutkularınız, sevdikleriniz, dış dünya ile etkileşiminiz. Tüm bu unsurları kafanızda tartıp kağıt üzerine kim olduğunuzun gerçekçi bir envanterini çıkartın. Sakın kendinizi aldatmaya çalışmayın. Bu hesabı zaten kendiniz için çıkartıyorsunuz. Güçlü ve eksik yönleriniz çıplak şekilde ortaya dökülsün. Güvendiğiniz bir dostunuzla envanter değiş-tokuşu yapıp dışarıdan da öyle görünüp görünmediğinizi sınayın karşılıklı olarak.

2 – Hayal edin, rüyalar kurun. Önümüzdeki bir, beş, on, yirmi yılda nerede olmak, neler yapmak istediklerinizi kurgulayın kafanızda. Mütevazı davranmayın. Hedef büyütün. En iyi üniversiteler, en iddialı bilimsel disiplinler, dünya seyahat planları, okul sonrası nerelerde çalışmak, ne kadar kazanmak, hangi kentlerde yaşamak istediğiniz, yatırımlarınız, hatta müstakbel eşiniz, çocuklarınız, yoğunlaşacağınız spor, sanat faaliyeti. Sınır yok. Bunları da bir kağıda sıralayın ki uçup gitmesin hayaller, izi kalsın.

3 – Şimdi bunları zaman ve öncelik sırasına göre yeniden düzenleyin. Hangileri menzilinizde görünüyorsa kararlı bir şekilde, zamanınızı iyi yöneterek onların üzerine odaklanın. Küçük, kontrolü sizin elinizde ve başarılması kolay olanla işe başlayın. Adım adım ilerlemek, sonuç aldığınızı görmek özgüveninizi artıracaktır. Haftada birkaç gece uyumadan önce neler yaptığınızın hesabını çıkarıverin kafanızda. Neler yapabilecek olup da yapamadığınızı, izleyen hafta neler yapacağınızı. Beyniniz bir süre sonra otomatik olarak kendini bu rutine programlayacaktır.

4 - İnsan, sosyal bir varlıktır. Tek başına, kim ne derse desin, mutsuz, sağlıksız olur. Her kesimden, yaştan, meslekten, cinsiyetten dostlar edinmeye, dostluklarınızı pekiştirmeye çalışın. Beslemediğiniz dostluğun yaşaması mümkün değildir. Mutlaka bir çıkar, karşılık beklemeden yapın bunu. İyilik yapıp denize atın. Çinlilerin en önemli varlık olarak gördükleri "guanxi"yi, yani şebekeyi, hem geniş tutun hem de canlı kalması için yatırım yapın zamanınızla, sevginizle, ilginizle. Olumlu olun, gülümsemeyi eksik etmeyin yüzünüzden. Emin olunki, yaşamınızın ileriki aşamalarında size mutluluk, başarı ve yeni imkanlar olarak geriye dönecektir.

5 - Anne-babanız her türlü fedakarlığa katlanıp iyi bir eğitim almanız için çırpınıyorlar. Ne olur onlara saygı ve sevgiyi hiç ihmal etmeyin hayatınız boyunca. Artık hayat-boyu eğitim sizin sorumluluğunuzda. İpleri elinize alın. Varınızı yoğunuzu daha iyi eğitim almaya harcayın. Çok okuyun, çok tartışın, en iyi okulları hedefleyin. Gidemiyorsanız onların müfredatını, kitaplarını ele geçirin. Danış maktan çekinmeyin. Sorun, mutlaka size yol gösterecek farklı bir bakış açısı sunacak deneyimli birileri ile karşılaşacaksınız. Size okulda, ailede verilenle sakın yetinmeyin. Daha fazlasını isteyin ve elde edin. Bunu siz yapmazsanız kimse altın tepsi içinde önünüze sunmayacak.

6 – Öncelikle anadilinizi iyi öğrenin. Anadilini kavrayamamış birinin yabancı dil öğrenmesi mümkün değil. Olan yabancı dilinizi daha da geliştirin, bir tane daha ekleyin öğreneceğiniz diller arasına. Şayet dil bilmiyorsanız başta gelen önceliğiniz İngilizce öğrenmek olmalı. Dil kursları, yabancı dilde dergi, TV, müzik, radyo elinize ne geçerse. Geleceğin dilleri, İngilizcenin yanı sıra Çince, Rusça, Arapça ve İspanyolca bizler için. Elinizin altında internet var. Nasıl yapacaksanız yapın ama yabancı bir kaçdili en iyi şekilde öğrenmeye kilitleyin kendinizi. Günümüz dünyasında ve gelecekte yabancı dilin yanı sıra farklı kültürlerden ve dillerden insanlarla ekip içinde çalışabilme, sezgi/ön görü becerileri, farklı kültürleri yönetebilme özelliğiniz de ayırt edici olacak.

7 – Tarihi ve coğrafyayı da iyi öğrenin. Bugünkü ve gelecekteki dünyayı anlayabilmek, karşılaştığımız risk ve fırsatların arka planını kavrayabilmek, akılcı stratejiler geliştirebilmek için hem kendimizin hem de ilişkilerimizdeki öncelikli ülkelerin coğrafya ve tarihine iyi vakıf olmak gerekiyor. Böylece, olayları size doğru gelen tek pencereden görmek yerine kendinizi başkalarının yerine koyan daha geniş perspektifler geliştirebileceksiniz. Bu konulara hakimiyetiniz kişisel, sosyal ve iş ilişkilerinize de olumlu yansıyacaktır.

8 – Kendi kimliğini kaybetmeden "küresel" bir insan olmayı hedefleyin. Hem kendi ülkenizde hem de sınırların ötesinde "mobilite" yeteneğinizi geliştirin. Özellikle genç yaşta elinize geçen her fırsatı seyahat ederek değerlendirin. Her şeyden önce yaşadığınız kenti daha sonra ülkenizi iyi tanımakla başlayın. Aksi takdirde, başka kentlerin ruhunu anlamanız da güç olacaktır. Baba parasıyla keyif seyahati değil sadece kastettiğim. Çalışarak, sıkıntı çekerek, risk alarak seyahat. Ufkunuzu genişletecek, sizi kendi ayaklarınız üzerinde durmaya sevk edecek, yeni insanlarla tanıştıracak, düşünce kalıplarınızı kıracak öğretici seyahatler. İlerideki mesleki yaşamınızda böylesi "seyyar" olmanın büyük avantajlarını göreceksiniz. İşe alınmada, ilerlemenizde ayırt edici bir özellik olarak kredi hanenize yazılacak.

9 - Sağlığınız, en değerli servetiniz. Fiziki egzersizlerini ihmal etmeyin; zor ve yalnızlık gerektiren bir şeyler yapın. Gençken farkında olmadığınız için hoyratça kullanma eğilimi yüksek, ama ne kadar erken uyanırsanız beden ve ruh sağlığınızı zinde tutma gereğine ileride o kadar rahat edersiniz. Sağlık için spor ve beslenmeyi ibadet ölçüsünde benimseyin. Ruhunuzu taze ve neşeli tutmanın yollarını arayın, özellikle de insanlarla sosyal etkileşimleri yoğunlaştırarak, dostlukları pekiştirerek.

10 – Kişisel ve çevre temizliğine önem verin. Bugün ve gelecekte, aynen geçmişte olduğu gibi, bıraktığınız ilk izlenim kritik önemde. Kokunuz, kıyafetiniz, davranış biçiminiz, saygı ve terbiye alışkanlığınız çok çok değer taşıyor hakkınızda oluşan izlenimde. "Temiz insan" olmak, kişisel ve çevre temizliğine, korunmasına önem vermenin yanı sıra ilişkilerde de "temiz" olmayı gerektirir. Her ne olursa olsun dürüstlükten ve omurgayı dik tutmaktan taviz vermeyin. Hem kendinize saygının devamı hem de çevrenizde kalıcı güven yaratmanız için bu şart. Cömertlikten vazgeçmeyin, vermenin keyfini yaşayın her fırsatta. Dostlarınıza sadık olun. Kısa dönemde kaybediyor gözükseniz de inanın çok geçmeden kazanmaya başladığınızı göreceksiniz.

11 – İş piyasaları gelecekte on plana çıkacak uzay, nanoteknoloji, mikrobiyoloji ve benzeri alanlardaki yetkinliklere göre biçimlenecek. Onun için, gerek gelecekte iş hayatına yeni başlayacak gerekse mevcut işlerinde yükselişlerini sürdürmek isteyen gençler bilgi teknolojilerini, yükselen sektörleri yakın takibe alın. Şebekelere üye olun. Kendinizi güncel tutun. İdealinizde yarattığınız işi kısa süre içinde bulamayabilirsiniz. Merdivenleri tırmanmadan üst katlara asansörle çıkmak mümkün ama uzun süre orada kalamayabilirsiniz. Okul tatillerinde, yazın ücreti iyi olmasa da mutlaka çalışacak –tercihen sevdiğiniz- bir iş bulun. Staj yapın. Her çalışma size ileride büyük avantaj kazandıracaktır. Olgunlaştığınızı, piştiğinizi hissedeceksiniz. Her gün en az bir saat düşünmeye ayırın; özel bir "fikir defteri" tutun, onu kullanın yeri geldikçe.

12 – Mutlaka öğrenim ve iş hayatınız dışında uğraşlar, hobiler geliştirin. İyi okullara, işlere alınmada sıra dışı yaptıklarınız artı puan olarak karnenize yazılıyor. Topluluk karşısında konuşma yeteneğinizi geliştirmek için tüm fırsatları değerlendirin. Diğer konusuna hakim insanların arasında öne çıkmak istiyorsanız, yaşadığınız dünyaya kayıtsız kalmayacak duyarlılığınızı geliştirin. Fark yaratın. Özel tutkularınızla insanları ve iş konunuzu etkileyebilirsiniz. İster paraşütle atlamayı, ister derin denizlerde dalmayı, ister balık tutmayı, ister şiir yazmayı, ister 1930'lu yılların pullarını biriktirmeyi, ister Tayland yemekleri yapmayı... Deneyin. Varsa paranızı bu tür meşgalelere, seyahatlere harcayın. İyi ve temiz giyinin ama marka peşinde koşup harçlığınızı, ailenizin kazancını heba etmeyin. Başkalarına bir şeyler göstermek için değil, kendiniz için yaşamayı ne kadar erken öğrenirseniz o kadar iyi olur.

13 - "Uzmanlık" sihirli sözcük. Eskiden her işten bir şeyler anlamak önemliydi. Belki bugün de çok yanlı olmak, değişik hobilere sahip olmak cazip kılabilir insanı. Ama asıl saygıyı uyandıran, önünüzü açan bir iki konuda uzman olmak, hatta mümkünse çok iyi olmak. Dolayısıyla çok fazla disiplinde ortalama biri olmaktansa bir iki disiplinde "usta" olmayı seçin. Uluslar arası geçerliği, saygınlığı olan, sevdiğiniz işi yapın. Çok para kazanacağınız değil, çok tatmin olacağınız işi seçin. Zaten sevdiğiniz işi iyi yapıyorsanız, bir gün (en azından o işin piyasasında) iyi para kazanmanız da kaçınılmaz.

14 - "Tekkeyi bekleyen çorbayı içer". Sebat edin. Kendinize güvenin. Arka arkaya birkaç şirkete transfer olarak her seferinde biraz daha fazla maaş kazanmayı amaçlamayın. Bir kariyer planlaması olmadan küçük ödüller karşılığı transferlere soyunursanız her ödülün bedeli de olacağını unutmayın. Bu demek değildir ki, her şeyi göze alarak içinde bulunduğunuz duruma tutunun. Maceracı olmamayı hedeflerken tutuculuk da yapmayın. Sebat etmek ile kabuğundan çıkamamak aynı şeyler değil. Bu ikisi arasında dengeyi kurmada anahtar, gelecek planlamasında. Geleceğinizi planlarken bir hamleden fazlasını hesap etmeli, bütün değişkenleri değerlendirmelisiniz.

15 – Kendinize güvenin. Güven, “olmazsa olmaz”. Güven ruh gibidir, terk ettiği bedene asla geri dönmez. Bu üç sihirli sözcük hayatın her aşamasında, özellikle de ilişkilerde, olmazsa olmazımız. Güvenin olmadığı yerde ne siyasi ittifaklar, ticari ortaklıklar, ne askeri cepheler ne de kişisel ilişkiler ayakta kalabilir.
*
Önyargısızca, içtenlikle, cesurca, cömertçe, sevgiyle yaşamayı kendinize şiar edinin. Kendinize izin vermenin başkasının size izin vermesinden daha önemli olduğunu görün en erken aşamada hayatınızda. Hayat boyu izin, onay dilemektense yanlış sonuç verebilecek, sorumluluğunu almaya hazır olduğum kararlarım için af dilemeyi tercih ettim. Bu, beni hiç yolda bırakmadı şimdiye kadar.

Korktuğunuzda neden korktuğunuzu araştırmak yerine büyük bir aşkla özveri ile çalışmanın daha motive edici olduğunu unutmayın. Korktuğunuz her şeyin üzerine gidin çekinmeden, hatta içinden geçin. “Feel the fear and do it anyway” deyişini unutmayın.

Hayatınıza giren çıkan kadın ya da erkekler ile hiç bir zaman kimseyi kırmadan yaşayıp, değer ve prensiplerinize ters düştüğünde duygusal bağınız olsa da kendiniz olmayı tercih edin. Romantizm ve duygusallığın liderliğinizi olumsuz etkileyeceğinin bilincinde olun. Günün sonunda değerlere sahip çıkmak daha önemli.

Eğlenin, gülün; ailenizi bir numaralı müşteriniz olarak düşünün. Her zaman dostlarınızın, çalışanlarınızın eşlerini hatırlayın. Hatalarını bir yere kaydet, onları itina ve gururla biriktir.

Ailenizi seçemiyorsunuz ama arkadaşlarınızı, eşinizi, meslektaşlarınızı seçebilirsiniz. Bugün yaşarken yarın ölecekmiş gibi yaşamak ama hiç ölmeyecek gibi çalışmak düsturunuz olsun. Her beş yılda bir iş değiştirecek, ya da kendinize iş yaratacak şekilde hazırlayın kendinizi, memurlukta ya da tek bir işte saplanıp kalmayın.

Cimri olmayın kesinlikle, cömertlik gösterin, ancak bunun har vurup harman savurmak olmadığını da unutmayın. Öğretmek öğrenmek ve liderlik etmektir; fikir katillerinin motivasyonunuzu olumsuz etkilemesine izin verme.

Dünyayı, ülkenizi, yakın çevrenizi olumlu yönde değiştirmeye kendinizden başlayın. Konuşmayın, şikayet etmeyin, hemen harekete geçin. Gelecek, sizin elinizde ve bugün başlıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar