Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Beklenen görüşme

19.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dış İşleri Bakanları Çavuşoğlu ve Blinken Görüştü.

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile mevkidaşı Antony Blinken arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Konu ile ilgili gerek Türkiye Cumhuriyeti Dış İşeri Bakanlığından gerekse ABD Dış İşlerinden kamuoyuyla yazılı açıklama paylaşıldı.

Görüşmede Bakan Çavuşoğlu, göreve başlayan Blinken’ı tebrik ederek, samimi diyalog ve saygıya dayanan ikili ilişkiler geliştirilmesi konusuna vurgu yaptı. PKK/PYD, FETÖ gibi terör ile mücadele konularının yanı sıra, Doğu Akdeniz meselesi, S-400 hava savunma sistemi ile bölgesel meseleler hakkında görüşüldü. Çavuşoğlu’nun özellikle son zamanlarda ABD tarafından yapılan kimi açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği de açıklamada belirtildi.

Telefon görüşmesi ile ilgili ABD Dış işleri bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, Blinken’ın uzun zamandan beri süregelen Türk – Amerikan ilişkilerine vurgu yaptığı; terörle mücadele konusundaki ortak çıkarların ele alındığı; insan hakları, kapsayıcı yönetim ve demokratik kurumların önemine değinildiği belirtildi. Özellikle Suriye konusunda her iki tarafın işbirliğini güçlendirme hedefi vurgulandı.

Blinken, Kuzey Irak’ta öldürülen Türk rehinelerin ölümü ile ilgili duyduğu üzüntüyü ve PKK terör örgütünün bundan sorumlu olduğu konusunda mutabık olduklarını açıkladı.

S-400’lerin muhafazası konusundaki rahatsızlığından da bahseden Blinken, NATO müttefikleri Türkiye ile Yunanistan arasında devam eden müzakerelere verdiği desteği de yineledi.

Ne olacak bu Trump’ın hali

Bu hafta ABD’nin gündemi epey kalabalıktı. Kulislerde başkanlığa dönüp dönmeyeceği konuşulan, seçim şaibelerini hala atlatamamış 45. Başkan Donald Trump’ın azli için yapılan görüşmeler ve oylamalardan beraat kararı çıktı. İçinde bulunduğumuz hafta süresince Senato ve Temsilciler Meclisi kapalı olacak. Sonrasında muhtemelen Biden yönetimi tüm hızı ile işleyişe devam edecektir.

Vali Cuomo

New York Valisi Cuomo biz New York’ta yaşayanların taktir ettiği bir kişidir. Korona süresince her gün sabah akşam TV’lerde görmeye alıştığımız Clinton döneminde bakanlık yapmış, aileden bürokrat bir kişilik. Yıldızını parlatmak isteyenlere her zaman “ben sadece işimi yapıyorum” diyecek kadar mütevazi bir kişilik.

Şimdilerde bazı New Yorklu Demokrat vekiller onun istifa etmesini yada görevinden azledilmesini istiyor. Bildiğiniz gibi bir süre ülkenin pandemi merkezi olan New York 1.5 milyon coronavirüs vakası ve 48 bin can kaybı ile ülkenin birinci sırasındaydı. Valilikten yapılan açıklamaya göre bakım evlerindeki 8.500 kişi covid nedeni ile hayatını kaybetmişti. Gel gelelim bu hafta bu rakamın 15 bin olduğu gazetelerce yazıldı. Aynı gazeteler 9 bin kadar yaşlı vatandaşın korona tedavisi gördükten sonra tekrardan bakım yurduna döndüğünü ve bunu valilik onayı ile yapıldığını belirtti. Valinin Özel Kalem Müdürü Melissa Rosa bu rakamların bizzat vali tarafından dondurulduğunu açıkladı. Açıkçası kriz yönetimindeki başarısı ve karizması ile önümüzdeki senelerde başkanlığa aday olabilecek birinin böylesine köşeye sıkışması ilginç.

Yeşil kart

Herkesin Amerika’da yaşama hayaline açılan kapı yeşil kart. Başkan Trump, ülkeye göçmen girişini askıya alan ve 60 gün geçerli olan kararnameyi 31 Mart’a kadar uzatmıştı. Bunun için yaptığı gerekli açıklama ise Amerikan istihdamını tehdit edecek iş gücü olarak gördüğü göçmenler olduğunu söylemişti.
Yaklaşık 7 bin kadar Yeşil Kart sahibi, başkan Biden’dan Trump’ın kararını iptal etmesini bekliyor. Zira kart kazandıktan sonra ülkeye giriş yapamamaları vize tarihlerinin geçmesi bu ise kartlarının iptali demek. Aynı sıkıntı 2021 çekilişinde kart kazananlarda yansıyacak. Türkiye’deki ABD konsoloslukları, iu anda kendi vatandaşları ve acil vize talebi olanlar dışında kimseyle vize görüşmesi dahi yapmıyor.
Bu kadar siyasi duruma bir de coronavirüs durumu eklenince dünya genelindeki bir çok ABD temsilciliği vize işlemlerini askıya aldı. Biden yönetiminin hızlı bir KHK ile bu işleyişsizliği hızlandırma ve işlemleri birikimleri ile yapma gücü var. Bekleyip göreceğiz

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar