Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Marşa basma zamanı

19.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birleşik Krallık, maddi ve manevi ağır bedeller öderken, yavaş yavaş “marşa basmaya” hazırlanıyor. Yol haritasının bir hafta içinde açıklanacağını söyleyen Başbakan, bugünlerde halkı, yaraların sarılacağı motivasyonu yüksek yepyeni bir döneme hazırlıyor, hem de tek başına “one man show” şeklinde.

Şubat ayını yarıladığımız bugünlerde, Birleşik Krallık Başbakanı’nı, her gün BBC ekranlarında saat beşte canlı olarak verilen halkı bilgilendirme (briefing) yayınının yanı sıra, hafta sonları da sık sık görür olduk. Stratejik iletişim planının parçası olan bu “halkla içi içe” eylemler işe yarıyor olacak ki, kamuoyunda genel bir motivasyon oluşmaya başladı. Boris Johnson’ın, sık sık çeşitli kurumları ziyarete gitmesi ve her gittiği yerden de stratejik mesajlar vermesi medyanın da ilgisini çekiyor ve bir anda gündem pandemi dışındaki konularla şekilleniyor.

Mesela, bir gün aşı merkezlerinden birinde gördüğünüz Başbakan’ı diğer gün bir otomotiv firmasının üretim hattında görebiliyorsunuz. Verdiği mesajlarda ekonomik toparlanmaya, Büyük Britanya’nın atacağı “büyük adımlara” değinirken, başka karantina olur mu gibi sorulara da temkinli yaklaşmayı; “garanti veremem ama bu yaşamakta olduğumuz son karantina olacak” demeyi de ihmal etmiyor.

İç siyasette “eşeğini sağlam kazığa bağlamaya” çalışan Boris Johnson, 2020 boyunca kendisiyle aşık atmaya çalışan İskoçya’nın Başı Nicola Sturgeon’ı da “kontrol” altına almaya çalışıyor. Bir kaç hafta önce İskoçya’ya ani bir ziyarette bulunan Boris Johnson’ın, adeta küçük çapta bir güç gösterisi yaptığı da siyaset kulislerinde konuşuluyor. Aralarında, "iki cihan bir araya gelir ama Johnson'la Sturgeon bir araya gelmez" dedirtecek türden bir gerginlik olan ikili bir daha ne zaman görüşürler bilinmez ama medyaya güzel malzeme oluyorlar. Nitekim vaka ve can kaybı sayılarında artık hatırı sayılır azalmalar yaşanmaya başladığı için Boris Johnson'ın üç hafta içinde okullarda yüz yüze eğitime geçileceğini duyurmasının ardından, daha açıklamanın detayları yayınlanmadan, İskoçya bir hafta içinde ilkokulların bazı sınıflarını açacaklarını duyuruyor.

Birleşik Krallık'ı oluşturan ulusların, birlik ve beraberlik içinde olmaları ve merkez hükümetle uyumlu siyaset yürütmeleri sayesinde marşa basabilmenin mümkün olduğunu bilen Boris Johnson, olgun ve sağduyulu büyük abi edasıyla yaklaşıyor ve şimdilik maçı galip götürüyor.

Brexit’in ardından Avrupa’yla yaşanan aşı savaşlarından da galip çıkan Başbakan, şimdilerde Amerika Birleşik Devletlerinin Yeni Başkanı Joe Biden ile etkili ve güçlü bir işbirliği kurmaya çalışıyor.
Hükümetin bir yılı aşkın bir süredir halka, işyerlerine, STK’lara, özel ve kamu sektöründeki firmalara verdiği “hibelerin” bile yaşanan ekonomik buhranda yeterli olmadığı ve ülke tarihinin en büyük darboğazını yaşadığını açıklayan Hazine’de, umutları ve beklentileri mart ayında yayınlanacak yıllık bütçe paketine yönlendiriyor.

Sonuç olarak, Birleşik Krallık’ta, karabasanla dolu geçen ocak ayının ardından, şubat ayı “umut dağıtma, vaat yenileme, beklenti yükseltme” ayı olarak yaşanıyor ve Algı Yönetimi teknikleri icabı, Hükümet, mart ayına kadar da zaman kazanarak, elini güçlendirmeye çalışıyor.

Birleşik Krallık’tan sevgiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar