Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Karantina

19.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Anlamanın veya anlatmanın zor olduğu günlerdeyiz.

Değer ölçülerimiz tepetaklak...

İnanmak istemediğimiz şeyleri duymaktan bıktık!

Gözle görülmeyen bir virüs insanlık âlemini esir aldı!

İşte Covid-19’un insanlığı sıkıntıya ve inanılmaz bir belirsizliğe sürüklediği bugünlerde çağımızın ünlü düşünürlerinden VáclavKlaus “Karantina” isimli bir kitap yayınladı.

Çek Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı’nda da (2003-2013) bulunan VáclavKlaus’u Türk okurları Demokrasiye Doğru kitabı ile de tanırlar.

Karantina Kitabında Covid-19 ile endişelerini paylaşan VáclavKlaus: “Sadece covid ile değil, covidizmle savaşmalı ve mantıklı ve cesurca düşünmeye ve davranmaya başlamalıyız. Karantina, tecrit ve diğer işlevsel olmayan kısıtlayıcı tedbirlerin savunuculuğu, sorumluluk ve iyi kalpliliğin somutlaşmış hali olarak görülmemelidir. Korkaklık bir değilse de, çoğu zaman sadece kolay oportünizmdir. Sessiz çoğunluk konuşmalı. Ne kadar çabuk olursa o kadar iyi.” demektedir.

Covid-19’u demokrasilerin ve hürriyetlerin geleceği için bir tehlike olarak değerlendiren VáclavKlaus: “Yakıcı salgını ve beraberindeki politik, ekonomik ve sosyal maliyetleri yıkıcı fikirlerin ve ideolojilerin ve güçlü siyasi ve ticari çıkarların bir sinerjisi olarak görüyorum. Savunucuları, modern toplumlarda yaşam kalitesinin garantisi olarak hizmet eden iki önemli mekanizmanın zayıflatılmasıyla yani insan özgürlüğünün ve serbest piyasaların yok edilmesiyle ilgileniyorlar. Bu sinerji, kırılgan ve savunmasız toplumlarımıza sonuç olarak ciddi şekilde zarar verecek çığları tetikleyecek kadar güçlüdür.

Covid’in başarısı, bir yandan insanlarımızın sessiz çoğunluğunun hastalık korkusuyla, diğer yandan modern siyasi solun saldırganlığı ve radikal hırsıyla mümkün olmuştur. Yeni Sol, saldırgan çevreciliğin, şiddet içeren cinsiyetçiliğin, amansız küresel ısınma tehlikesinin ve ütopik eşitlikçiliğin yeni ilerici duruşlarıyla eski sosyalist fikirlerin mutasyonunun ürünüdür.

Bundan dolayı Covid-19, tehlikeli ilerlemeciliğin zaferi için yeni bir fırsat yarattı.”

Ekim 2020 başında yayınladığı kitabında VáclavKlausşu soruyu da gündeme getiriyor; “Covid-19 sadece bir hastalık mı yoksa daha doğru bir deyimle insan toplumunun radikal bir dönüşümü için kullanılan bir araç mı? Korkarım ikinci değerlendirmem doğrudur. İnsan toplumunun geçirdiği radikal dönüşüm, Covid'in değil, yukarıda bahsedilen sinerjiden gelişen covidizmin sonucudur.”

Haklı mı, değil mi?

Yakında göreceğiz…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar