Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Su baskınları

12.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ciddi kuraklık kaygılarının ardından yoğun yağmurların yaşandığı günler geldi. 2 Şubat akşamı İzmir’e metrekareye 126 kg. yağış düştü. Bu miktar, 1995 yılında yine İzmir’de 63 vatandaşımızın ölümüne neden olan yağışlardan yüzde 25 daha fazla idi. Bu yoğun yağışlardan dolayı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin etkin müdahalelerine karşın, 2 bine yakın konut ve işyeri zarar gördü. Özellikle Alsancak, Güzelyalı, Karşıyaka, Karabağlar, Kemeraltı yörelerinde su baskınları aşırı boyutlara vardı. Alt geçitler tıkandı, trafik aksadı.

Bu baskınların ertesi Hasan Topal dostumuz sosyal medya sayfasında, mimar Didier Laroche’a atfen,coğrafyacıların atası olan olarak bilinen Amasyalı Strabon’un ünlü GEORAPHIKA kitabında 2 bin yıl önce yazdığı şu satırları paylaştı:

“… Ve kentleri (Smyrna) şimdiki kentlerin en güzelidir. Kentin bir parçası tepededir ve surlarla çevrilidir, büyük kısmı ovada, limanın, Homereion'un ve Gymnasion'un
yakınındadır… Fakat kentin hiçte küçük olmayan bir kusuru vardır. Bu kusur mühendislerin yaptığı yanlış işlerden ötürüdür. Şöyle ki: Caddeleri döşedikleri zaman yer altında kanal sistemi yapmamışlardı, pislik yüzeye yayılır ve özellikle yağmur sırasında sular caddeler üzerine boşalır."

Ne garip değil mi? Roma İmparatorluğu günlerinde yapılan bu tanım pek değişmemiş görülüyor. Ancak kesin bir yargıya varmadan önce bugünkü durumun iyi irdelenmesi gerekiyor.

Ayrık sistem

Cumhuriyet devriminden önce, Strabon’un da işaret ettiği gibi eski İzmir’de kanal sistemi yetersizdi. Ancak bugünkü Alsancak yöresindeki Frenk sokağında denize bağlı kanalcıkların olduğu da biliniyor. Mimar büyüğümüz rahmetli Fahri Nişli, Hocazade camisinin temelleri yapılırken, su pompalarının, denizden gelen yılan balıkları nedeniyle sık sık tıkandığını anlatmıştı.

Karataş, Karantina ve Hatay yamaçlarında kazı yapılırken 1-1.5 metre yüksekliğinde tonozlu su kanallarına rastlandığını iyi biliyorum. Özellikle 1950 yılları sonrası kentin hızlı büyümesi, bu gelişme olurken alt yapıya özen gösterilmemesi bugünkü sıkıntıların kaynağı oldu. Kanalizasyon boru kesitlerinin taşkına göre değil de olağan yağış rejimine göre seçilmesinin nedeni, bilgisizlikten çok parasal kısıtların getirdiği bir zorunluluktu bana göre…

Bu nedenle, hem İSKİ’de hem de İZSU da Genel Müdür Hasan Mani’nin danışmanı olarak çalışmış olan ekonomist Yılmaz Ayata dostumuzun, GÖZLEM’de yayınlanan görüşlerinde oklarını Başkan Piriştina dönemine çevirmesini haklı bulmam mümkün değil. Çünkü İzmir’de, diğer büyük kentlerimizde olduğu gibi, esas sorun atıksu ve yağmur suları için ayrı sistemlerin yapıl(a)mamış olmasıdır. İkisinin kesit hesabı farklıdır. Atıksu borularının kesitleri nüfusun büyümesine bağlı hesaplanırken yağmur suyu kanallarında, olası en büyük taşkın debisi hesaba katılır.

Bu konuda İZSU yatırımlarında önemli bir atılım gözleniyor. Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde 70 kilometreye varan ayrık yağmur kanalı devreye sokulmuş iken, Başkan Tunç Soyer döneminde de 2021 yılı sonuna kadar 1 milyar liralık yatırım ile bu uzunluk 200 kilometreye çıkarılacak.

Derelerin temizlenmesi

Ayrıca, Ahmet Piriştina zamanında başlayarak, Aziz Kocaoğlu ve Tunç Soyer dönemlerinde arttırılan dere yataklarının temizlenmesi, Yamanlar Dağına bent, Mavişehir’e uzanan taşkın kanalı yapılması çalışmaları da yaşanılan aşırı yağmurlara karşın can kaybını önlediği gibi hasarın azalmasını da sağladı. Bunu inkâr etmek doğru olmaz.

İZSU’nun proje çalışmaları 4 yıl önce başlayan ve artık uygulamaya geçilmiş olan Kemeraltı kuşaklaması ve pompalama düzeneğinin, gelecekte Kemeraltı esnafını rahatlatacağına da kuşku yok.

Poligon deresi

Son olarak Poligon deresinin durumuna da değineyim. Kentin bu bölgesi 50-60 yıl önce gelişir, apartmanlarla dolarken, poligon deresinin önemsenmediği anlaşılıyor. Akış hattı engellenmiş, üzeri kapatılmış. En son olarak, Adnan Saygun Merkezinden denize açılan yoldaki ızgaraların ses yapıyor gerekçesiyle kaldırılıp, üzerinin asfaltlanması, son taşkında ne denli olumsuz bir rol oynadı, bilemiyorum. Ancak şunu iyi biliyorum, derenin kaynağındaki askeri arazilerin TOKİ’ye devredilerek üzerinin binalarla kaplanmasının çok olumsuz sonuçları olacaktır. Böyle bir seçim kentsel dönüşüm değil kentsel felaket olur.

Doğru çözümü Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu işaret ediyor. Nedir bu çözüm? Buradaki bakir arazi, poligon deresinin akışını rahatlatacak göletleri içeren bir yeşil alana dönüştürülmelidir. Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar Belediyesi ile birlikte bu işin üstesinden gelebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İzmir’i haksız yerde eleştirmek yerine bu ‘yeşil’ girişime katkıda bulunmasını bekleriz İzmirli olarak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar