Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Gerçek bükücüler

23.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkelere göre farklılık gösteren disiplinler vardır ve bunlara kimse bir şey diyemez, saygı gösterir çünkü her ülkenin kültürüne ve geleneğine göre disiplini değişir. Ancak bir de “gerçekler” vardır ve hangi ülkede olursanız olun o gerçek değişmez. Eğer değiştiğini görüyorsanız, burada bir sorun var der ve gerçeğin peşine düşersiniz.

Gerçeklerin, gerçeği aktarmakla görevli kaynaklardan akmasını bekleriz. Bu kaynakların en başında “medya” gelir. Haberciler, gerçekleri aktarmakla görevlidir, gerçeği eğip bükmekle değil.

Durum böyle iken, toplumların kafasını karıştıran, yanlış yönlendiren, felaket tellallığı yapan o kadar çok mecra çıkar oldu ki karşımıza, hangi birine laf anlatacağımızı bilemez olduk.

İnsan, memleketten uzak olunca, memleketiyle ilgili yalan-yanlış haberlere içerliyor ve vatansever biri olarak gerekenleri yapıyor. Örneğin, ben ne zaman Birleşik Krallık medyasında Türkiye hakkında olumsuz bir haberle karşılaşsam, Londra Başkonsolosluğuyla, Facebook sayfası aracılığıyla iletişime geçiyorum ve Onlar da bana yanıt veriyorlar, açıklamalarda bulunuyorlar

Durum bunun tam tersi olduğu zaman ise ne yapacağını bilemiyor insan. Örneğin, pandeminin başladığı aylarda Boris Johnson’ın halka sesleniş konuşmasında söylemediği sözler, Türk medyasında, söylenmiş sözler olarak yansıtıldı. Ne demişti Johnson? “Çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız, hepimizi zor günler bekliyor, bu sene pek çoğumuz sevdiklerini bu virüs yüzünden kaybedebilir”  Peki Türk medyasına nasıl yansıdı? Boris Johnson; “bu virüs yüzünden doğal seleksiyon yaşanacak, pek çoğumuz sevdiklerini kaybedecek” dedi.

“Hoppala” dedim okuduğumda. İnanılır gibi değil ama ben bizzat gözlerim ve kulaklarımla şahit oldum. O haberin ardından, Twitter’da Johnson aleyhine hashtag’ler açıldı, “yuh”landı, zehir zemberek yakıştırmalar yapıldı.

Aradan bir kaç ay geçti, Johnson, Covid pozitif çıktı ve hastaneye yattı. Bu sefer de gözü dönmüş bir kitle, “ Oh olsun sana, doğal seleksiyon diyordun, öyle mi, al bakalım, şimdi gördün mü doğal seleksiyonu” gibi olur olmaz bir saldırı tufanına kapıldılar. Akıl alır gibi değil!

Aradan yine aylar geçti, irili ufaklı yine “bükülen” gerçeklerle karşı karşıya kalındı. Memleketten gelen telefonların ve mesajların karşısında şaşkınlık içinde kaldığım daha nice haberle karşılaştım.

Son haftalarda ise, “İngiltere, girişleri kapattı” şeklinde haberler Türk medyasında yayınlanınca aynı İngltere’den mi bahsediliyor acaba dedim. Çünkü Boris Johnson’ın canlı yayınlanan basın toplantısını ben de seyretmiştim ve canlı yayın henüz yeni bitmişti ki Türkiye’deki mecraların sosyal medya hesaplarında bu haberler yayınlanmaya başlandı.

Peki işin aslı ne idi?

Birleşik Krallık Başbakan’ı, 18 Ocak tarihinden itibaren, ülkeye gelecek herkesin elinde Covid negatif test raporu olmasını ve geldikten sonra da 10 gün karantinada kalacağını duyurmuştu.

İki haberin bu kadar farklı olmasının nedeni ne olabilirdi?

BBC, Boris Johnson’ın canlı yayın basın toplantısını verirken geçtiği alt yazıda “Tüm Seyahatler Kısıtlanıyor ” şeklinde alt başlık atmıştı, muhtemelen haberin sadece bu kadarını gören Türk medyasının bitirim dış haber muhabirleri eş zamanlı haberi Türkiye’ye yayma telaşıyla eksik-gedik haber yazmışlardı. Saatler sonra o haberler silindi, yerine doğruları yazıldı ama Türkiye’den gelen telefon ve mesaj yağmuru çoktan başlamıştı.

Birleşik Krallık’ta olup bitene Türkiye’de bu kadar ilgi ve merak neden, bunu hala anlayamıyorum ama haberin devamını çözümlemeden klavyenin başına geçilmesini de amatörce buluyorum.

Haber olarak bir yayın yapmadan önce, o meselenin teyidini almak gerekmiyor mu?

Örneğin, yine son günlerde Türk medyasında, PfizerBiontech aşısı olduktan sonra hayatını kaybeden insanlara dair haberler görüyoruz. Bu haber İngiliz medyasında yer bulmuyor çünkü ortada ispatlanmış bir durum yok. Ortaya atılan bir iddia var ve o iddianın anlatıldığı haberin arkasını biraz araştıranlar, hayatını kaybedenlerin alt yapılarında başka hastalıklar olduğunu ve aşının buna neden olma ihtimalinin son derece düşük bir olasılık olduğu bilgisine erişecekler.

İngilizler, kendi aşıları olan AstraZeneca’ya rakip olan PfizerBiontech aşısı hakkında olumsuz algı yaratabilecek bir haber yayınlayabilirlerdi, bu sayede ülkenin kendi üretimi olan firmaya avantaj bile sağlarlardı ama yapmadılar, yapmıyorlar çünkü etik bulmuyorlar.

Sonuç olarak, gerçeğin, gerçeği bükenlerle arasındaki mesafe gittikçe açılıyor ve o ince çizgiyi ayırt edebilen habercilerin elması kızarıyor,  zaman zaman kurunun yanında yaş yansa da.

Birleşik Krallık’tan sevgiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test