Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Ekonomideki sıkıntıları da dile getirdi ama” pes etmek yok” dedi

23.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

DEİK Başkanı Nail Olpak Türkiye'nin salgın döneminde çok sayıda ülkeye yardım ettiğini destek verdiğini belirterek, "Sistem normale dönünce bunun çok faydasını göreceğiz" diye konuştu.

Dış Ekonomi İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ile sohbet etmek, toplantı yapmak çok farklı oluyor. Bana rahmetli Özal’ı hatırlatıyor. Gazeteciliğimin ilk yıllarında katıldığım Özallı toplantılar hep bilgiye, projeye dayalı olurdu. Nail Olpak toplantıları da böyle oluyor. Başkan Nail Olpak’ın açıklamaları, sorulara verdiği cevaplar, hep sistematik ve somut bilgilere dayanıyor. Açıklamalar, bir, iki, üç diye başlıyor ve devam ediyor. Somut ve sistematik bilgiler içeriyor. Mühendis bakış açısının bütün özelliklerin taşıyor. Geçen buluşmada da yine somut bilgiler verdi. Dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeler ilişkin gerçekçi açıklamalar yaptı. Önce son günlerin güncel konusu yabancı sermaye gelişine ilişkin şu bilgileri verdi:

- “DEİK olarak, Türkiye’ye hiç yatırım yapmayan uluslararası şirketleri tespit edip, neden Türkiye yerine başka bir ülkeyi tercih ettiklerini öğrenerek, yatırım ortamımızdaki eksiklikleri nokta atışı yöntemiyle tespit etmeyi amaçlıyoruz. YOİKK, Yatırım Ofisimiz ve Finans Ofisimizle eşgüdümle hareket ediyor, ülkemizin yatırım ekosistemini birinci ağızdan dinleyebilmeleri amacıyla, uluslararası yatırımcılar ile bizleri buluşturacak çalışmalar planlıyoruz. Bu noktada hukuk sistemi çok önemli. Hukuk sisteminin hızlı adil olması anlamlı. Size bir örnek anlatayım benim bir davam tam 20 yıl devam etti. Üstelik benimle hiç ilgisi yoktu.”

Nail Olpak’ın bu samimi yaklaşımından sonra bir konuda daha görüşünü almak istedik. Bürokrasiyi sorduk. Hukuk sistemindeki sıkıntıların orada da olup olmadığını anlamaya çalıştık. Yanıt çok samimi, içten ve çözüme yönelikti. Şöyle dedi:

- “Evet bürokraside sıkıntılar var. Ama bürokrat kim. Yani sıkıntıya neden olan bizden biri. Amcamızın oğlu, kardeşimiz, teyzemizin oğlu yani bizden biri. Ama sıkıntı var mı. Evet var. Mesela daha geçen gün başımıza gelen bir olayı aktarayım. Bir başvuru. Bir yerde adres olarak 18 numara verilmiş, bir de 18-20 denmiş. Yani basit bir hata. Hata bile değil. Dikkatsizlik belki. Bu başvuru olduğu gibi iptal edilmiş. Düzeltilmesi bile istenmiyor, başvuru iptal. Olacak şey mi!.. Firma bu başvuru ile aylarca uğraşmış. Böyle bir basit hata yüzünden başvuru iptal edilir mi? Evet ediliyor. İşte size bir bürokratik sıkıntı. Bunu kimseyi suçlamak için, şikayet etmek için söylemiyorum. Çok oluyor. Bunu yapanlar bizden biri. Pes etmeyeceğiz. Mücadele edeceğiz. Bu ülke bizim. Başka yeri gitmek gibi bir düşünce asla aklımızdan geçmez. Düzelteceğiz. Düzelmesi için çalışacağız.”

Bürokrasi ile ilgili sıkıntılar zaman zaman bazı konularda Türkiye’nin önünü kapatıyor. Çin veya başka bir rakibimizle rekabet etmek için bürokrasinin de yardımına ihtiyacımız var. Hele engel olması büyük şansızlık. Evet Nail Olpak sıkıntıları başlıkları ile anlatmayı seviyor dedik. Mesela geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşmeyi 4 ana başlık altında topladı ve aktardı:

1- ABD’deki Yeni Yönetim ve 100 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefinin Geleceği

2- Küresel Tedarik Zinciri

3- Yeşil Mutabakat

4- Yeni Ticaret Blokları

Burada üçüncü madde geleceğimiz açısında çok önemli. En büyük ticaret partnerimiz Avrupa ile ticaretin geleceğini ilgilendiriyor. İş dünyası bu konuya odaklanmalı. Aksi halini düşünmek bile korkutuyor. Bakın Nail Olpak bu konuda neler diyor:

- “Avrupa Birliği’nin “Yeşil Mutabakat” süreci, bir taraftan yeni bir ekonomi modeli iken diğer taraftan de ciddi riskleri beraberinde getiriyor. Ülkemizin, AB’nin imzaladığı STA’larla ilgili kararlara dahil olamaması, vize ve karayolu kotası sorunları gibi mevcut bariyerler varken, bir de buradan yeni bir engelleme çıkarsa, biz bu süreçten çok olumsuz etkileniriz. Yeşil Mutabakat yeni bir ekonomik model ancak riskleri de var. Henüz adı konulmamış bazı kriterler, sınıflandırılmamış ürünlerin gümrükte kalması gibi bir riskler barındırıyor. Dolayısıyla Yeşil Mutabakat sonrası, en büyük ticaret ortağımız olan AB ile ticarette büyük olumsuzluklar yaşayabiliriz. O yüzden bu süreci tüm boyutlarıyla çok iyi okumalıyız.”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test