Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

''Ankara’da sıcak bir yaz günü''

16.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugün sizlere ilk defa ele aldığım bir konuda kitaplardan bahsedeceğim. Geçen hafta arkadaşım, dostum turizmci ve politikacı Bahattin Yücel stadım posta ile bir kitap yollamış. Meslektaşım da olan Yücel’in kitabını biraz heyecanla karşıladım ve hemen o gece, yarısını okumaktan kendimi alamadım.

Çok enteresan bir konu. Bahattin Yücel kitabında, 54. Hükümetin Turizm Bakanlığı görevini yürüttüğü bir dönemin ilk töreninde Anıtkabir’e yürürken hayal ettiği geçmiş yolculuklarını, dalgalarla, mücadelelerle dolu acı tatlı geçmişini ve olayların tamamını zihninden geçirerek anlatmaktadır.

Bahattin Yücel’i, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda üst görevli olduğum dönemde tanıdım. Çok değişik ve etki dolu yaklaşımları dikkatimi çekmişti. Birlikteliğimde çok etkilendim ve takdir ettim. Hafif sol meyillerinin etkisindeki konuşma değerlendirmeleri çok etkileyici ve ülke sevgisi ile dolu idi. Çok iyi dost olduk hatta bir TÜRSAB seçiminde, ben de iştirak daveti ile yer aldım. Kendisi hakkında Ege Bölgesi’ndeki oy tercihlerinde etkili olmaya çalışmadım değil.

Sayın Yücel, çocukluğunu, memur babasının tayinleri nedeni ile pek çok yerde okumuş ve muhacir bir aile mensubiyeti ile Cihan Harbi, İstiklal Harbi, 2.Dünya Savaşı ve Rumeli Muhaceret Hikâyeleri ile büyümüş.

Yücel, takvimlere not olarak yazdığı hatıralarına çocukluk, öğrencilik ve turizmcilik ve siyaset anıları ile bu dönemlerdeki olaylara ışık tutan notlarla dolu bir kitap yazmış. Bu kitap; 1960 Demokrat Parti(DP) dönem anılarından başlayarak, her on yılda bir ekonomik krizlerin ardından yaşanan iktidar değişimlerini de çok güzel anlatan bir film şeridi gibi. Yücel, Türkiye’nin son otuz yıllık siyasi hayatını kaybedilmiş yıllar olarak anımsamaktadır.

Yine enteresan bir tespitle Yücel, CHP’nin Osmanlı’dan kalan borçları sebebiyle yeni bir devlet kurmasının ağır bedellerini ödeyemeden, 2. Cihan Harbi’nin sonuçlarına katlanmak zorunda kaldığını anlatmaktadır. CHP’nin yanlışlarını, daha sonra DP iktidarının güzel başlayan, ancak iktidarın ve Menderes’in hazin sonu 27 Mayıs İhtilali, 12 Mart muhtırası, 12 Eylül Darbesi ile süren sonuçların ülke çapındaki zararlarını çok güzel anlatırken; kendisinin de sol akım taraftarı olarak hapiste geçirdiği günleri, mahkemelerini, kendisine ve birçoklarına yapılan işkenceleri de açıkça ve bitaraf anlatışı ile etkileyici olmaktadır.

Dış dünyadaki değişimleri de toparlayan ve inceleyen Yücel, bu değişimlere uymakta geciken Türkiye’nin, bunun sonuçlarını analiz ederken de çok isabetli konulara dokunmaktadır.

 

Turizmden siyasete

Bahattin Yücel daha sonra turizme girişi, oradaki ve o yıllardan bu güne Türk turizmindeki oluşum gelişim ve olayları da güzel bir şekilde kaleme almaktadır. TÜRSAB Başkanlığı dönemindeki 1971 sonrası ikinci dönem turizm olaylarını da her süzgeçten geçirmektedir.

Yücel kitabında AKP’yi de incelemektedir. Bu arada Siyasete girişi ve daha sonra 54. Koalisyon Kabinesindeki Turizm Bakanlığı döneminde yaşananları, koalisyonun Erbakan, Mesut Yılmaz ve Demirel siyasetlerinin ve sonra da Tansu Çiller’in Başbakanlığındaki siyasi olayları çok ince mizahlarla dolu bir şekelde anlatmaktadır. Bahattin Yücel AKP hakkında; kuruluş, dayandığı kitleler, dini kullanışı ve son yıllardaki inişli çıkışlı siyasetin analizi ve son olarakta yaşadığı hikâyeleri ile hayat ve siyaset anılarını da bu kitapta çok ince bir üslupla anlatmaktadır.

Yücel, AKP’nin kentlerin varoşlarında yaşayan, güçlü olan, dayanışma ile ayakta kalacağına inanan değer yargıları, kentli kesimden uzaklaşmış ancak kentli olmayan kitleleri arkasına alarak iktidara geldiğini ve insanoğlunun tarih boyunca en önemli buluşu olan inanç temeline dayanan bir politika ile bu kitleyi ikna ettiğinin tespitini yapmaktadır. Daha sonra koalisyon hükümeti bakanlığında Tansu Çiller-Erbakan ortaklığı ve iktidar-muhalefet,  kendi partileri DYP ve ANAP arasındaki çekişmelerin kişisel ve ülkesel hikâyelerini bu kitabında ayrıntıları ile açıklamaktadır.

Sonuç; bu kitap adeta, Bahattin Yücel’in çocukluk gençlik yıllarındaki Türkiye’nin şartlarının anlatılmasından başlayarak, Demokrat Parti, Adalet Partisi, ANAP ve DYP dönemlerinin bütün olaylarını anlatmakta ve bunları Anıtkabir’e giderken hayallerindeki filme yerleştirmektedir.

Ben çok beğendim çok şey öğrendim ve anılarımı yaşadıklarımla da tekrarladım. Zira anlatım çok detaylı ve ektin. Daha önemlisi tarafsıza yakın değerde. Gelin bu kitapla seyahate çıkın derim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test