Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Almanya’dan dünyaya açılmanın en kestirme yolu bir kahve ile başlıyor

7.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Adem Akkaya

Dünya markası olmanın bir çok yolu var. Biz size biraz kestirme bir yolun hikayesini anlatacağız. Bildiğiniz gibi dünya ekonomisinin en önemli güçlerinden biri Almanya. Almanya’da üretilen, bu ülkede yapılan ürünler dünya pazarlarında daha kolay alıcı buluyor. Dolayısıyla bu ürünlerin sahibi kurumlar da daha kolay markalaşıyor. Sarar, Merinos, Galvanni, Tırsan, Karaca Zücaciye, Sur Yapı, Peker Holding, Köseoğlu ve Tadım bu kısa yolu deneyen Türk firmaları. Başarıya kısa yolu deneyerek ulaştılar. Aralarında çok iyi bildiğim Köseoğlu, çit yani tel konusunda dünya liderleri arasına girdi. Şimdi dünyaya güneş enerjisi ile aydınlanan teller satıyor. Tüm bu firmaların Almanya’daki adresleri Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti oluyor. Bu eyalete yatırım için onları İstanbul Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya götürüyor. Akkaya herşeyi bir kahve daveti ile başlatıyor. Kahve içmeye davet edip de ikna edemediği yok gibi. Peki ikna sürece nasıl oluyor? Adem Akkaya’dan dinleyelim:

- “İkna için en güçlü argümanımız bölgedeki piyasa. Kuzey Ren-Vestfalya'da 17 milyondan fazla tüketici yaşıyor, hatta eyalet başkenti Düsseldorf’u merkez alan 500 kilometrelik bir yarıçap içinde bu sayı 160 milyonun üzerinde ve bu da AB’deki tüm tüketicilerin üçte birine tekabül ediyor. Avrupa’da İstanbul’la kıyaslanabilecek bir metropol bölge arıyorsanız, o zaman bizim adresimiz doğrudur diyoruz. Böylece Almanya’ya ilk adım atılıyor. Sonra Avrupa, sonra da dünya pazarlarına açılma fırsatı sunuyoruz. Dünya markası olmanın en kısa yolu bizden geçiyor.”

Adem Akkaya’nın kahve çalışmasındaki başarısı rakamsal olarak da doğrulanıyor. Kuzey Ren-Vestfalya’ya (NRW) yapılan Doğrudan Yabancı Yatırımların (FDI) 2019 yılında da hız kesmediğini görülüyor. Ama esas ilginç yanı Yatırımcı şirket sayısında Türkiye diğer tüm ülkeleri geride bırakarak birinci sıraya yerleşti. Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’ne 2019 yılında toplam 427 yeni kuruluş yatırım yaptı. 2019’da eyalete en çok yatırımcı gönderen ülkeler sıralamasında önemli bir değişiklik göze çarptı. Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Yatırım Destek ve Tanıtım Bürosu NRW. INVEST’in rakamlarına göre Türkiye Çin’i geçerek ilk sıraya yükseldi.

 

Adem Akkaya bu gelişmeyi şöyle özetliyor:

- “Kuzey Ren – Vestfalya’da şirketleşmek demek, Avrupa pazarına yatırım yapmak, orada kalıcı olmak demek. Türkiye için daha fazla ihracat, daha fazla istihdam ve daha fazla kazanç demek.”

Sonra da hemen ekliyor:

-“Kahveye bekliyoruz...”

******

Emlakçılar ve galericiler yeni yönetmeliği tartışıyor

Galeri ve emlakçıların çalışma biçimlerini yeniden düzenleyen yönetmelik sektörde çok önemli değişiklikleri gündeme getiriyor. Konuyla ilgili yönetmelik ev-ofis emlakçılığı ile kent için galericilerin önünü kapatıyor. Ticaretin online döndüğü bu dönemde sektörde iş yapanların geniş ofisler kurma zorunluğu ile kent içinde işleri iyi olan galerilerin birlikte ortak noktalara taşınması yönetmeliğin olumsuz yanları olarak görülüyor.9 Haziran'da yayınlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklik yeni dönemde emlakçılık yapmak için en az net 20 metrekarelik bir ofise sahip olması gerekiyor. Bu arada aynı yönetmeliğe göre küçük ve şehir merkezinde faaliyet gösteren ikinci el araç ticareti yapan galericilerin işleri daha da zorlaşacak. İş yeri açma ve çalışma ruhsatı alabilmek için öncelikle galerilerin toplu iş yerlerinde açılması şartı aranacak. Bu olumsuzluklara karşın yönetmeliğini sektörde çok olumlu gelişmelerin de önünün açacağı savunuluyor. Özellikle tüketici mağduriyetlerinin giderilmesinde yeni yönetmeliğin çok önemli bir misyon üstleneceği vurguluyor. Bu arada kayıt dışının büyük ölçüde ortadan kalkacağı ve her önünü gelenin bu meslekleri yapma devrinin sona ereceği belirtiliyor.

 

Hukukçu görüşü

Avukat Cemal Toprak “yönetmelik değişikliği ruhsat almış, izin verilmiş ikinci el motorlu kara taşıtı satıcısı (galerici) için aranan metre kare şartını dikkate almıyor. Yani geriye işlemiyor. Bu çok önemli bir sıkıntıyı ortadan kaldırıyor. Ayrıca bu maddenin devamında gelir - kurumlar vergisi mükellefi ve meslek odasına kayıtlı emlakçıları işyerini değiştirmedikleri müddetçe metrekare şartından muaf tutuyor. Her iki muafiyet kazanılmış hakların korunması anlamına geliyor ki bu olumlu bir uygulama olarak değerlendirilmeli” değerlendirmesini yaptı.

 

Emel Aktaş

Emlakçı görüşü

ProjEkspert Gayrimenkul Kurucusu Emel Akbaş İdikut sadece geçtiğimiz ay 130 bin gayrimenkulün el değiştirdiğine dikkat çekerek, “Bu durum emlakçıların ekonomide ne kadar önemli bir işlev yerine getirdiğini gösteriyor. Gayrimenkul danışmanlığı sadece ev gösterme işi değildir. Yukarıda saydığımız mağduriyetlerin minimize edilmesi için gayrimenkul danışmanlarına büyük görev düşmektedir. Kişilerin en önemli ve en büyük yatırımlarına aracılık etmek eğitim, tecrübe ve etik değerler isteyen bir iştir. Gayrimenkul işi site görevlileri, bakkallar ve bölge esnafından çıkmalı” diye konuştu.

 

Onur Özçiçek

Galerici görüşü

Yönetmelikle birlikte uyum sorunu yaşanacağının altını çizen ONR GRUP Yönetim Kurulu Başkanı Onur Özçiçek, “Yeni yönetmelik, marketin, berberin, kasabın, terzinin araba alım, satımı yapmasının önüne geçerek, bizler gibi işinin uzmanı olan, her şeyi kuralına göre yapan, bu işten para kazanıp vergisini ödeyen profesyonelleri öne çıkaracaktır” görüşünü savundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test