Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Koç'un ilk otomotiv şirketiydi, Avrupa'nın en büyük traktör üreticisi oldu

29.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Türk Traktör Genel Müdürü Aykut Özüner son olarak 6 aylık sonuçları açıkladı ve başarılı adımların devam edeceğini anlattı.

Son dönemde öyle dikkat çekiyorlar ki. En son dijital ortamda finansal sonuçları açıkladılar. Gözbebeğimiz gibi baktığımız tarıma, virüs ortasında 6 aylık sonuçlarla moral verdiler adeta. Traktör pazarının öncü üreticisi TürkTraktör’den bahsediyoruz.

Öncesinde de sektördeki ‘ilk’lerine bir yenisini daha eklediler. Salgına karşı önlem planını, vakaların Türkiye’de görülmesinden önce devreye alan ve Güvenli Üretim Sistemi çalışmalarını hayata geçiren TürkTraktör, bu alandaki etkin ve yaratıcı uygulamalarıyla sektörün ilk ‘TSE Covid19 Güvenli Üretim Belgesini' almayı başaran ilk kuruluşu oldu.

Bir süre önce yılların genel müdürü gitmiş yılların Türk Traktörü Koç Topluluğu’nun gözde kuruluşlarından Ford’tan Aykut Özüner’i transfer etmişti. Özüner göreve gelir gelmez şu mesajı vermişti:

Kurulduğumuz günden bu yana, en önemli değer insan oldu. Çalışanlarımıza, bayilerimize müşterilerimize hep bu pencereden baktık. Bugün ve gelecekte modern tarıma yön veren şirket olma ilkesiyle hareket eriyoruz. Türk Traktör, ülkemizin tarım ekonomisinde verimliliğin en büyük destekçisi olacak. Amaç kırsal nüfusumuzun refahını artırmak. Bunun önemli bir misyon olduğunu düşünüyoruz.

Dedik ya tarımın çok öne çıktığı bu günlerde Türk Traktör daha da bir ilgimize çeker oldu. Türkiye'nin otomotivde ilk kuruluşu olmanın yanı sıra halen en büyük sanayi tesislerinden biri olarak bir yıldız gibi parlıyor. Genel Müdür Özüner kuruluşun bilgisini şöyle aktarıyor:

- “İnsan odaklı bu kuruluşumuz Türkiye otomotiv sanayinin halen faaliyette olan ilk üreticisi olarak 1954 yılında kuruldu. Türk Traktör, bugün Avrupa’nın en büyük traktör üreticileri arasında yer alıyor. Türkiye'nin en büyük traktör ihracatçısı. Yaklaşık 130 ülkeye ihracat yapıyor. İhracatın yaklaşık yüzde 80'i Amerika kıtası ve Avrupa ülkelerini kapsıyor. Bu yıl 66 ‘ncı yılını kutlayan ve Türkiye'de kesintisiz 13 yıldır pazar lideri olan Türk Traktör’de, Koç Holding ile ile dünyanın en büyük traktör üreticilerinden CNH Industrial ortak. Şirketin hisselerinin yüzde 25'i BIST’de işlem görüyor. Türk Traktör; New Holland, Case IH ve Steyr marka traktör üretimi ile zirai ekipman distribütörlüğü yapmanın yanı sıra; bazı modellerlerin dünyadaki tek tasarım ve ana üretim merkezi konumunu sürdürüyor. Bazı modellerin ise tek üretim merkezi. Ankara ve Erenler’de bulunan Türk Traktör tesislerinde 2 bini aşkın kişi çalışıyor. Traktör pazarının lideri Türk Traktör, CASE ve New Holland marka iş makinelerinin de Türkiye'de üretimine 2020 yılında başladı.”

Aykut Özüner Türk Traktör gibi köklü bir kuruluşun aynı zamanda yenilikçi de olmasına özen gösteriyor. Bu amaçla evden çıkılmadığı günlerde tarım ile çiftçi ile mobil ilişki kurulmasına özel önem vermiş.

O günlerde mobil servisler oluşturulmuş. Müşteriye yani salgın döneminde herkesin çok önemsediği gıdanın kaynağına servisi olmazsa olmazı haline getirmiş. Bakın nasıl anlatıyor:

- “Servis otomotivin en önemli bileşenidir ve tarım için bu durum daha çok önemlidir. Aksi halde çiftçinin verimi ve kazancı kaybolabilir. Bu sebeple Türk Traktör olarak biz servis hizmetine çok önem veriyoruz. 450’ye yakın servis ağımız bulunuyor. Pandemi sürecinde mobil servisleri kurma amacımız hiçbir müşterimizi mağdur etmemekti. Bir de satış sonrası hizmeti çok önemseriz. Müşterilerimiz ile satış sonrası irtibatı koparmıyor ve her türlü servis imkânını onlar için sunuyoruz. 66’ncı yılımızı kutlamamız ve pazarın lideri konumunda olmamız tesadüf değildir.  Coğrafi şartlar, iklim şartları, ekolojik şartlar gibi sebepler geniş bir ürün yelpazesi üretilmesine sebep oluyor. Türk Traktör olarak bizde sattığımız ürünler ile Türkiye’deki tarımı daha iyi bir noktaya getirmeyi hedefliyor ve bu sebeple her zaman tarım ve çiftçinin destekçisi oluyoruz.”

Tarım ve teknoloji arasındaki ilişkiyi yani Türk Traktörün müşterisi ile teknoloji arasındaki ilişkinin de iyileşmesi noktasında devrede olduklarını belirtiyor Aykut Özüner ve devam ediyor:

- “Tarım ülkesi olan Türkiyemizde tarım alanlarımızın verimliliğini arttırmanın birçok bileşeni vardır. Kullandığımız tohum, iklim şartları gibi. Bu duruma mekanik olarak baktığımızda kullandığımız traktör de bu verimliliği etkiliyor. Yeni nesil daha teknolojik traktörlerin tercih edilmesini bu nedenle önemli. Mesela uydudan dümenli traktörün tercih edilmesi aynı iz alanında sürme ve ekim işlemini sağlar alan kaybı en aza iner.”

Aykut Özüner, traktörün ülkemizde tarımla uğraşan halk tarafından sevildiğini yaklaşık 1.8 milyon civarında traktörün olduğunu vurguluyor ve ekliyor:

- Bu rakamın içinde 25-30 yıllık traktörlerde bulunuyor. Biz eski mekanik traktörleri yeni teknolojik traktörler ile değiştirmek istiyoruz. Çünkü teknolojik traktör kullanmak tarımdan alınacak olan verimi artıyor. Maliyetleri aşağı çekiyor karlılığa katkı yapıyor. Biz çiftçimizin daha çok kazanmasını en iyi verimi almasını istiyoruz.

 

 

Güvenli üretim belgesi aldı salgında elini taşın altını koydu

Eyüp Sözdinler Çerkezköy'de ilklere imza attı ve kısa sürede en başarılı organize sanayi bölgeleri arasına girdi. 

Türkiye'nin en başarılı sanayi noktalarından biri olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB), yeni normalleşme dönemine de damgasını vurdu. ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, bölgenin ilk güvenli üretim belgesini alma başarısı gösterdiğini açıkladı.

ÇOSB Başkanı Eyüp Sözdinler, TSE’den alınan belgenin önemli olduğunu vurgu yaptı ve pandemi boyunca üyelerinin şu başarılara imza attığını hatırlattı:

. “Mart ayı sonlarında 266 mevcut fabrikamızın 89’u üretimine ara vermek zorunda kaldı. Enerji tüketimlerimizde yüzde 34’lük bir düşüş yaşandı.  Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 50’ye kadar enerji tüketimlerimiz düştü. Bu ayların sonunda ise Haziran ayında Mart ayı öncesi yani koronavirüs öncesi rakamlarımıza geri yükseldik. Koronavirüsle mücadelede elimizi taşın altına koyduk. Bölgemiz koronavirüsle mücadeleye katkı sağlayan firmalarımız oldu. Bunların başında solunum cihazı geliyor. Koronavirüsle mücadelede en etkili ihtiyaçlardan birisiydi ve bunu Arçelik firması üçlü konsorsiyumla taşın altına elini koyarak 5 bin adet taahhüt verdi. Bunun yanı sıra tekstil fabrikalarımız cerrahi maske üretimi yapıldı. 6 fabrika bu üretimi hızlıca yaptı. Bölgemiz aynı zamanda ilaç üretimlerinin kümelendiği bir yapıda. Bununla beraber pandemi sürecinde 7 gün 24 saat çalışarak ülkemizin ilaç ihtiyacını karşıladılar. Bunlardan en önemlisi Koçak Farma firması Japonya’da lisansı olup Çin’de üretilen ilaçtan 300 bin adet hemen üreterek Sağlık Bakanlığımıza hibe etti. Ülkemize yoğun bir katkı sağladık bu süreçte, örneğin BSH firmamız ilgisi olmamasına rağmen günlük 5 bin adet siperlikli maske üretip Sağlık Bakanlığı’na verdi.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test