Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bahçeli haklı ama, bir soru var!..

10.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “yeni bir düzenleme yapılana kadar sosyal medya hesaplarını kapadığını” açıklarken “sosyal medyanın ‘çirkin’ tarafı için” ağır ifadeler kullandı.

“… Sosyal medya dipsiz bir kuyuya, izan ve insaf tanımayan mayınlı bir platforma dönüşmüştür. Başta Twitter, Facebook olmak üzere sosyal medya iftira sahnesi, ihanet ve isnat mecrası olmuş çıkmıştır. Sosyal medya taşınması imkânsız ağır bir güvenlik sorunu haline gelmiştir.”

“… İtibar suikastlarının kurgu mekânı, insan onurunu ayağa düşüren, akla ve hayale sığmayan fitne ve dedikoduların sığınak ve barınağı olan sosyal medya geleceğimiz, milli ve manevi gerçeklerimiz açısından vahim bir tehdit ortamını kökleştirmiştir.

“… İnsan şerefine, insan namusuna, insan haysiyetine envai çeşit saldırganlığı provoke eden sosyal medyanın bu haliyle varlığı akla, ahlaka ve insani değerlere tamamen aykırıdır. Sosyal medya terörü insan ve toplum huzuruna kastetmektedir.”

Evet, “sosyal medyanın çirkin tarafının ortaya koyduğu tablo” tablo budur ve MHP Genel Başkanı haklı, hem de “çok haklıdır”, ama…

Devlet Bahçeli de, elini vicdanının üzerine koyarak, “kendi kendine” sormalıdır; “Acaba benim ve partimin yöneticisi arkadaşlarımızın, bizim gibi düşünmeyenlere, siyasi rakiplerimize söylediğimiz sözler, nitelediğimiz sıfat ve zamirler, sosyal medyanın ‘zalim’ infazlarından ne kadar farklıdır?..”

 

Erdem ve Politika…

“Politikanın okula, camiye ve kışlaya girmemesi gerekir” tarzındaki görüş son yıllar içinde terk edilmiştir. Bu yanlış olduğu kadar tehlikeleri de beraberinde getirecek bir tasarruftur. Bundan bir an önce vazgeçilmesi ülkenin yararınadır.

Ali Naili Erdem

 

Okuyucunun Soruları

Neden “Biz” yapmadık?

3 Fotoğrafı 3 ayrı okuyucum göndermiş ve hemen hemen “aynı soruyu” sormuşlar; “Neden onca doktorumuz, onca sağlık çalışanımızı Pandemi mücadelesinde şehit verdik. Neden onları ebedileştirecek bir anıt dikmedik?”

İşte fotoğraflar ve “özetle” soru:

 

 

İkinci Dünya Harbinde 8 milyon at ölmüştür.

ABD’li askerler, “ölen atlar için” bu fotoğrafı oluşturdular.

 

Biz de coronavirüs savaşında şehit olan sağlıkçılarımız için bu fotoğrafı oluşturduk.

 

Letonyalılar, Riga’da Ulusal Sanat Müzesi’nin önünde “6 metrelik” anıt yaptılar…  Neden biz “böyle bir anıt” yapmadık?

CEVABIMDIR; Yazarımız emekli koramiral Ekmel Totrakan “Böyle bir anıtın yapılması için” GÖZLEM’e öneri getirmiş ve biz de, bu öneriyi “sürmanşetimizde” kamuoyu ile paylaşmıştık.

Maalesef “Biz yapamadık” ama Letonyalılar yaptı. Ve olay, bütün dünyada haberleriyle, fotoğraflarıyla, videolarıyla gündem oldu. Biz “bu konularda” bir türlü beklenen adımı atamıyoruz, yazık…

 

İnternet’ten “esen” rüzgarlar!..

65+’lar için test!..

 

İnternette bir “alıntı” gördüm, enteresan geldi; okuyucularımla paylaşmak istedim…

Adeta, “65+’lar için” bir test… 70 yaşlarına gelmekte olan bir arkadaşına sormuş yazının sahibi; “Pendemi süreci seni ne kadar etkiledi; kendinde ne gibi bir değişiklikler hissediyorsun”; o da cevap vermiş, “14 madde ile!..”

Ben bu 14 maddenin başlarına, tek tek “artı” ve “eksi” koydum; artılar “yaptıklarım”, eksiler “yapmadıklarım”; 7 / 7 eşit çıktı. Siz de deneyin, bakalım sonuç ne olacak?..

********

+ (1) Ailemi, kariyerimi ve pozisyonumu sevdiğim yılların ardından, şimdi eski arkadaşlarımı sevmeye başladım.

- (2) Bir atlas olmadığımın farkına vardım. Dünyayı omuzlarımda taşımam gerekmiyor.

+ (3) Meyve sebze satanlarla pazarlık yapmayı bıraktım. Sonuçta, bir kaç kuruş fazla ödememle cebimde bir delik açılmayacağını biliyorum ama o bir kaç kuruş, zavallı adamın kızının okul masraflarını ödemesine yardımcı olabilir.

+ (4) Taksi şoförüne ödeme yaptığımda, para üstünü almıyorum. Ekstra para kazanmak yüzüne bir tebessüm kondurabilir. Ne de olsa benden çok daha fazla yoruluyor.

+ (5) Yaşlılara bu hikayeyi anlatmıştınız demeyi bir kenara bıraktım. Ne de olsa, bu hikâyeler hatıralarını canlandırmalarına ve geçmişi tekrar yaşamalarına yardım ediyor.

- (6) İnsanları hatalı olduklarında bile düzeltmemeyi öğrendim. Ne de olsa, herkesi mükemmel yapma sorumluluğu bana ait değil. Huzur mükemmeliyetten çok daha önemli.

+ (7) Cömertçe ve bolca iltifat ediyorum. Ne de olsa, bu yalnızca karşımdakine değil, benim de ruh halime iyi geliyor.

- (8) Giysilerimdeki kırışıklığı ya da bir lekeyi dert etmemeyi öğrendim. Sonuç itibariyle, kişilik görünüşten daha çok öne çıkar.

+ (9) Benden farklı kişilerle tartışmaktan kaçınıyorum. Ne de olsa, onlar iyi ilişkiler

yürütmenin önemini bilmiyor olabilirler ama ben biliyorum.

- (10) Beni kirli oyunlarıyla saf dışı bırakmak isteyen biri olduğunda, sakinliğini koruyorum. Sonuçta, ben ne kirliyim ne de kimseyle bir yarış halindeyim.

- (11) Duygularımdan utanmamayı öğreniyorum. Ne de olsa, beni insan kılan duygularım.

- (12) Bir ilişkiyi koparıp atmaktansa egomu bir kenara bırakmanın daha iyi olduğunu öğrendim. Sonuçta ego tek başıma olmama neden olacakken ilişkiler asla yalnız kalmamamı sağlar.

- (13) Her günü son günümmüş gibi yaşamayı öğrendim. Ne de olsa, öyle de olabilir.

+ (14) Beni mutlu eden şeyleri yapmayı öğrendim, ne de olsa ben kendi mutluluğumdan mesulüm, başkasınınkinden değil...

*******

Bende “eski huyların yarısı” devam ediyor, Pandemi etkileyemedi; ya sizde?..

 

Sözün Özü

Bu hafta “Sözün Özü” Buddha’dan ve herkese ders niteliğinde; “Bir insan için, bu dünyada, kendi olumsuz düşünceleri kadar ona sorun yaratan başka bir şey yoktur."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test