Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Suriye iç savaşında en fazla zarar gören ülke Türkiye'dir

26.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaştan en çok zarar gören tabiatıyla Suriye halkı olmuştur. Ülke harap olmuş, 500 binden fazla insan ölmüş, milyonlarca kişi ülkeden kaçmıştır. İç savaştan zarar gören ikinci ülke ise hiç kuşkusuz Türkiye'dir.

İç savaş Türkiye için güvenlik sorunları yarattığı kadar, muazzam bir ekonomik yük bindirmiştir. Suriye'den insan göçünün başladığı tarihten bu yana yapılan ve 40 milyar doları aştığı açıklanan harcamaların yanı sıra, gelen Suriyeliler ülkemizin sosyal ve uzun vadede demografik yapısına olumsuz sonuçlar vermiştir.

BM raporlarına göre Türkiye bugün için en fazla mülteci barındıran ülke durumundadır. Ancak Türkiye'deki Suriyeliler tam anlamıyla mülteci sayılmamakta, geçici barınma statüsünde bulunmaktadırlar.

Suriye'deki iç savaşın kısa sürede bitmesi beklenmemektedir. Astana süreci ve Cenevre görüşmeleri yakın gelecekte sonuç vermekten uzaktır. İç çatışma tarihten kaynaklanan bir hesaplaşma niteliğindedir. Ayrıca pek çok aktör devrede bulunmaktadır. Bu itibarla bir uzlaşıya varılması güçtür.

Suriye'de yeniden anayasal düzen kurulduktan sonra ülkenin imarı için uzun yıllar ve büyük finansman gerekecektir. Durum böyle olunca Suriye'den gelenlerin geri dönmeleri kolay değildir. Onlara tanınan geçici barınma statüsünün korunması ve mülteci olma hakkının verilmemesi gerekir. Türkiye'de kalmalarını cazip kılacak düzenleme ve kolaylıklar, bu kişilerin geri dönmelerini zorlaştıracaktır. Bu konuda izlenecek politikaların dikkatle uygulanması, bu yabancı nüfusun gelecek on yıllarda ülkemiz için sorun yaratmaması açısından önem taşımaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test