Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Anıt kadın

26.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz hafta Cumhuriyetimizin anıt isimlerinden birisinin doğum gününü kutladık. ANIT KADIN Muazzez İlmiye Çığ, 21 Haziran günü 106. yaşını dolu dolu tamamlayıp yeni bir yaşa adımı attı; ülkenin her bir köşesinden Mersin’e yağan sevgi selinin eşliğinde…

Kutlama töreninde yaşamındaki en önemli ilkenin Cumhuriyetin çizdiği yoldan ayrılmamak olduğunu dile getiriyordu. Neydi bu yol? Bilimdi. Çalışmaktı. Özveri idi!

1914 yılında Bursa’da doğdu ama Yunan işgali üzerine aile Çorum’a taşındı.

İlk önce Bursa Kız Muallim Mektebini bitirip öğretmenlik yaptı ama Atatürk’ün çağrısı onu etkiledi. Atatürk’ün kurdurduğu Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hititoloji bölümüne girdi. Burada Nazilerden kaçıp gelen Prof. Dr. Hans Gustav Guterbock’tan Hitit Dili ve Kültürü dersleri aldı. Prof.Dr. Benno Landsberger’den ise Sumer ve Akad dilleri derslerini aldı. 1940 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesinde ‘Belgeler Arşivi Uzmanı’ olarak 31 yıl çalıştı. Arkadaşları ile birlikte Sumer, Akad, Hitit dillerinde yazılmış olan on binlerce tableti temizledi, sınıflara ayırarak numaralandırdı, okudu. Bilime büyük katkılarda bulundu.

Kitaplar, kitaplar

Emekli olduktan sonra ise müthiş verimli bir çalışma ortamı yarattı kendine. Bugüne kadar 20’yi aşkın kitap yayınladı. Şu listeye bakar mısınız?

‘Kur’an, İncil ve Tevrat’ın Sumer’deki Kökeni’ /‘Uygarlığın Kökeni Sumerliler 1- 2’ /‘İbrahim Peygamber’ / ‘Gilgameş’ / ‘Sumerlilerde Tufan, Tufan’da Türkler’ / ‘Hititler ve Hattuşa İştar’ın Kaleminden’ / ‘Sumerli Ludingirra’ / ‘İnanna’nın Aşkı - Sumer’de İnanç ve Kutsal Evlenme’ / ‘Zaman Tüneliyle Sumer'e Yolculuk’ / ‘Ortadoğu Uygarlık Mirası 1-2’ / ‘Sumerliler Türklerin Bir Koludur’ / ‘Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği’ / ‘Sumerlilerde Tufan, Tufan’da Türkler’… Bu yapıtların önemi, yalnızca Sumer vb. tabletlerin çözümü olmayıp, içeriğin bugünle bağlantılı olarak ele alınmasından ileri geliyor.

4 bin yıllık yaşam biçimlerini yansıtan metinleri, geleceğimiz olan çocuklarımıza aktarmaması beklenmezdi. İşte çocuklar için hazırlanan kitapların başlıkları:

‘Sevgili Çocuklar’ / ‘Sumer Hayvan Masalları’ / ‘Zaman Tüneli’yle Sumer’e Yolculuk’…İki kızı olan Çığ, sıkılmasınlar diye çocukları çağdaş görselliğin bir öğesi olan ‘zaman tüneli’ne sokuyor. Ne kadar yaratıcı, ne kadar hoş!

90 yaşlarına yaklaştığında, Cumhuriyet ilkelerini savunmakta daha aktif olmaya başladı. Onun rahmetli Hayrettin Karaca ile yaptığı programlar, televizyonların unutulmazları arasına girdi. O dönemin kitaplarının başlıkları: ‘Atatürk ve Sumerliler’ / ‘Atatürk Düşünüyor’ / ‘Yandı İçim’ / ‘Uyanın Artık’. 2007 yılında yazdığı ‘Vatandaşlık Tepkilerim’ kitabı nedeniyle yargılandı da. Neyse aklandı da dünyaya rezil olmadık!

İzmir’de yoğun ilgi

İzmir’i, İzmirlileri çok severdi. İlerleyen yaşına karşın gelmekten gocunmazdı. Çığ ile son karşılaşmamız 3,5 yıl önce Karşıyaka’daki Atatürk’ün ölümünü anma toplantısında oldu. Hikmet Şimşek Sanat Merkezinde düzenlenen toplantı çok etkileyici idi. Yüzlerce kişi Cumhuriyet çınarını dinlemeye gelmişti. H. Şimşek merkezinin daha önce böyle coşku dolu bir yoğunluğa tanık olduğunu sanmam. Biz bile sahne arkasında bir yerlere sıkışabildik.

Çok canlı bir toplantı idi. Toplantıyı yöneten Türkan Başyiğit hoca sonunda, Muazzez Ana daha fazla yorulmasın diye seyirciden gelen soruları kesmek zorunda kaldı. O ise, uyarılara aldırmıyor, “bırakın konuşmamı sürdüreyim” diyordu 30 yaşlarındaki bir gencin enerjisiyle… Basında da yankılandığı şekliyle özetle şunları vurguladı Çığ:

Aydınlanma neferi

“Atatürk aydınlanma mücadelesini topla tüfekle yapmadı. Çağdaş Türkiye'yi devrimleri ve zekası ile yarattı. O'nun yarattığı aydınlık daima karanlığı boğacak. Bunun en önemli göstergesi kadınlardır. Cumhuriyet kurulmadan önce sıfır noktasında olan kadınlar, Atatürk ile birlikte toplumun bir parçası oldu. Ve şimdi her alanda, her noktada kadınlarımız var. Bu ne büyük bir ilerlemedir! Atatürk'ün istediği budur. Düne kadar Atatürk'ü ağızlarına almayanların şimdi Atatürkçü kesilmeleri O'nun büyüklüğünü gösterir. Ata'nın yokluğuna üzülüyoruz ancak bize kazandırdıklarına sevinmeliyiz ve sahip çıkmalıyız. Sizden en büyük isteğim budur."

107. yaş gününde de benzer seslenişi yapıyor, “Atatürk’ün yolunu hiçbir zaman ter etmeyin gençler” diyordu.

Gençlere verdiği şu mesaj da çok anlamlı: “Çok okuyun. Ama sırf okumak yetmez okuduğunuzu yayarsanız o zaman bir faydası olur.”

Muazzez İlmiye Çığ da yaşamı boyunca bunu yaptı. On binlerce kil tableti okudu. Ama okumakla kalmadı. Gerçek bir aydın olarak onların içindeki bilgileri yaydı da. Nice, sağlıklı yıllara CUMHURİYET ANITIMIZ Muazzez İlmiye Çığ.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test