Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İki iyi adam ve eğitimde birkaç önemli adım

22.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kemal Akar ve Serdar Urfalılar'ın daveti ile gerçekleşen Sahur Buluşması'na iş dünyasının önemli isimleri katıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede de gecenin katılımcıları arasındaydı.

Bir çırpıda saymaya kalksam İMES, Basketbol Federasyonu, Kızılay ve İstanbul Sanayi Odası Kastamonu ile ilgili çeşitli kuruluşlar ve yaklaşık 20’ya yakın kuruluşun yönetim kurulunda Kemal Akar… Çoğu hayır işleri ile ilgili kuruluşlar. Kim nereye davet ederse oraya koşuyor. Böyle olunca da iş dünyasının en sevilen isimlerinden biri olmayı hak ediyor.

Ve o Kemal Akar’ın yıllar önce başlattığı Sahur Buluşması son yıllarda Serdar Urfalılar’ın da katılımıyla artık marka oldu.

Kemal Akar, Serdar Urfalılar daveti ile gerçekleşen Sahur Buluşması’na iş dünyasından yoğun bir katılım oluyor. Geçen yıl yapılan buluşmada eğitim konuşuldu. Biraz da İSO Başkanı Erdal Bahcıvan’ın teşviki ile başlayan eğitim ile ilgili beyin fırtınası çok iyi sonuçlara vesile oldu.

Bu nedenle bu yıl da konu eğitim oldu. Ve bu defa konuyla ilgili çok önemli bir isim katıldı bu buluşmaya, herkesin sorularına da yanıt verdi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer gecenin yıldızı oldu. Üç saati geçen buluşmada önemli tespitler yaptı Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer. İşte onlardan bazıları:

. Mesleki eğitime büyük önem veriyoruz.

. Bu sürecin en büyük paydaşlardan biri hiç şüphesiz İSO oldu.

. Sanayiciler müfredata ve projelere aktif destek veriyor.

. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’a teşekkür ediyorum farklı bir ivme yakaladık.

. Önümüzdeki günlerde çok önemli bir projeye daha imza atacağız.

. Mesleki ve teknik lise konusunda çalışmalarda son noktaya koyacağız. Açılacak bu liselere sektörün bütün kuruluşlarının desteğini alacağız. Projeye Microsoft, Google gibi kurumlar ve üniversiteler de destek verecek.

. Olayı bir ay önce Erdal Bey arayıp, “yazılım eğitimi konusunda birlikte bir şeyler yapsak” diyerek başlattı. Biri İstanbul’un Avrupa yakasında, diğeri Anadolu yakasında olmak üzere özel Ar-Ge merkezleri kuracağız.

Bu önemli buluşmanın açılışında ev sahibi İSO Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Akar ile İSO Meclis Başkan Yardımcısı Serdar Urfalılar hoş geldiniz konuşması yaptı.

Bu defaki Sahur Buluşması son günlerin geleneğine uyarak zoom üzerinde yapıldı.

120’ye yakın iş insanın katıldığı buluşmayı Ekonomi Gazeteciler Derneği Başkanı Celal Toprak yönetti.

Buluşmada İSO Başkanı Erdal Bahçıvan şu sözleri dikkat çekti:

. Bu süreçte herkes kendi yaşam felsefesini ve değer bırakan işlerini gözden geçiriyor. Bizim için meslek lisesi çalışmaları öne çıktı.

Meslek liseleri projesinden bu kadar kısa sürede meyve alabilmek içinde bulunduğumuz karanlık günlerin en aydınlık yönü oldu.

. Toplumdaki meslek liseleri ile ilgili kötü algı değişmeye başladı. Bundan sonra meslek liseleri hem aileler hem de öğrenciler tarafından daha çok tercih edilecek.

Gecenin bir başka önemli açılımını TİM Başkanı İsmail Gülle şu sözlerle yaptı:

. Meslek liselerinin neler yapabileceklerini gördük bu süreçte.

. TİM olarak da meslek liselerini destek veriyoruz.

. Dış ticaret meslek liseleri oluşturduk bunları güçlendirmeye çalışıyoruz.

. Tekstil ve maden mühendisliği ile ilgili burs programı bu alandaki gelişmelere bakış açımızı ortaya koyuyor.

Bu arada buluşmada en faydalı önerilerden biri İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki’den şu ifadelerle geldi:

- Bu hastalık bize bilimin peşinden gitmemiz gerektiğini bir kez daha anlattı. Daha sonradan devam ettiğim üniversite eğitimimde şunu gördüm çocukların yurt sorunu var. Staj yapmaya çok ihtiyaçları var. İşletmelere çalışanları oranında stajyer alma zorunluluğu getirilmeli.

 

Kimler katıldı

İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, İSO Yönetim Kurulu Üyeleri Cemal Keleş ve Vehbi Canpolat, İSO Meclis Başkanlık Divanı Katip Üyesi Kemal Karabel, TİM Başkanı İsmail Gülle, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı. Fatma Aydoğdu, İSO Meclis Üyesi Mehmet Umur, Eski TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Uluslararası İşveren Örgütü Başkanı Erol Kiresepi, Bağlantı Elemanları Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, Uyumsoft'un Başkanı Mehmet Önder, İSO Meclis Üyesi Aynur Ayhan, İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Çapan, TİM Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, Başarsoft CEO'su Alim Küçükpehlivan, Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Biçer, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Tekstilci Ali Aydın ve Bankacı Can Akın Çağlar

 

 

Kısa çalışma ile ilgili İTO’nun talebi önemli

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç'in kısa çalışma ödeneğine ilişkin açıklaması iş dünyasından ses getirdi. 

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç binlerce üyesinin nabzını tutuyor bu süreçte… Bu nedenle ekonomideki ihtiyaçları en saçak şekilde tespit etme şansına sahip… bu nedenle son talebini burada dile getirmek gerekiyor. İşte o görüşleri…

. Kısa Çalışma Ödeneği istihdamın korunmasına büyük katkı yaptı. 3 ay daha uzatılmalı. Bu konuda açıklama mümkünse hemen yapılmalı. 3 ay uzatılması, işletmelerin pandemi sürecinin zorluklarını geride bırakmasına büyük katkı sağlayacak. Açıklamanın 30 haziran gelmeden yapılması da önemli.

 

 

Keşke her kentin bir KALE’si olsaydı

Zeynep Bodur Okyay babası İbrahim Bodur'un izinden yürümeye devam ediyor.

Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay grubun kurucusu İbrahim Bodur’u anma etkinlikleri ile ilgili bilgi verdi.

Bu vesile ile bir araya geldik. Tam bu virüs süreci ile ilgili olması neden ile yerel kalkınmaya konuştuk.

Çünkü İbrahim Bodur yerele yaptığı yatırımlarla yıllar önce yerel kalkınmanın önünü açmıştı. Çanakkale Çan’a yaptığı yatırım model olacak özelikteydi. O günlerde değil belki ama bugünlerde keşke her ilin bir kalesi olsaydı noktasına getirdi bizi…

Zeynep Bodur da olayın farkında… Virüs sürecindeki gelişmelerin yerele yatırım konusunda fırsatlar ortaya koyduğunu vurguladı. Ve açılımı yaptı:

- Yerele yatırım çok önemli. Bu konuda altyapı eksikliklerini giderip adımlar atılmalı. Çünkü artık yerelde olmak hayat standardı anlamında sıkıntı yaratmıyor. Bu virüs sürecindeki gelişmeleri dikkate alıp bu konu gündeme gelebilir. Belki bu konuda ortak akıl oluşturmak için bir kurul adımı atılır ve orada bu konu tartışılabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test