Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Oyuncu olmak kolay, yatırımcı olmak zor

16.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Senelerdir, hisse senedi piyasalarında yeterli yatırımcının olmamasından, sermaye piyasalarımıza, yerli ilgisinin azlığından ve yabancıların bizim piyasamızda hâkim duruma gelmesinden şikâyet ettik.

Gerekçelerini çok iyi bilmemize rağmen bu ilgisizlik bizi hep üzdü. İstedik ki ülkemiz insanı yatırım ve kalkınmanın anahtarı olan hisse senedi piyasalarına ilgi duysun. Yatırımcı adedi milyonlarla ifade edilsin. Ülkemizde kurulan işletmeler, hisse payları borsada işlem görmesi için sıraya girsin. Bol ucuz ve uzun vadeli kaynağa kavuşsunlar. Elde edilen kaynaklar işletmelerde yeni yatırıma, yatırımlar büyümeye istihdama dönsün, ülkemiz kazansın insanımız kazansın, refah artsın.

Güzel hayaldi elbette ancak şimdiye kadar maalesef gerçekleşmedi.

Tasarruf sahipleri birikimlerini, ülkeyi geliştirecek kalkındıracak bir alana yatırmak yerine; kendi geleceklerini karartacak, çoluk çocuklarına kötü bir gelecek bırakma potansiyeli taşıyan dövize yatırdılar.

Döviz talebi; enflasyonu tetikledi, enflasyon faizi artırdı, faiz artışı işletmelerin ucuz kaynak bulma yatırım yapma, ya da işletmelerini devam ettirme çabalarına engel oldu, maliyetleri artırdı, maliyet artışları tüketiciye yansıdı, refahı daralanlar kendi ürettikleri mal ve hizmetlere zam yaptı. Kendi kuyruğunda dönen kedi misali fasit daire çizilmeye başlandı.

 Bu bizim bildiğimiz, tarihten bu yana ülkemizde yaşanan ve çözümün basit ancak uygulamanın zor olduğu kırılması zor bir döngü.

Son zamanlarda borsa hesap açma sayılarında ve borsada değerlendirilen para açısından bir artış yaşanıyor.

2019 yılı ekim ayında yerli bireysel yatırımcı sayısı 1 milyon 168 bin iken; 7 aylık bir süreçte 1 milyon 420 bine çıktı. Ayrıca kurumsal olarak yatırım yapanların sayısı da artarak bu dönem sonunda 5 bin 244’e çıktı. Gelen yatırımcıların borsaya getirdikleri tasarruf miktarı 33 milyar TL’yi buldu.

Bu dönemde piyasaya gelen yerli yatırımcı sayısı artarken, yabancı kişi ve fonların borsadaki toplam içindeki oranı %64’den %55’e kadar geriledi.

Nicelik ve nitelik olarak konuyu irdelemediğimizde çok pozitif bir gelişme olarak kabul edilebilir.

Bu gelişmelerin neden sonuç ilişkisine baktığımızda ise başlıca gerekçenin faiz oranlarındaki gerileme olduğunu söylemek gerekir. Böyle bir süreç daha önce 2013 yılında faiz oranlarının Yüzde 5,5 seviyesine gerilediğinde yaşanmıştı. Yatırımcılar borsaya akın etmiş, Gezi ve 17/25 Aralık gelişmeleri öncesi dönemde gelen yatırımcılar, borsadan nasıl kaçacaklarını bilememişlerdi.

Bugünde faiz oranlarındaki düşüş ve borsanın iyi kazandırdığına dair propaganda işe yaramış görünüyor. Ancak yılbaşından bu yana yaşananlara bakıldığında yatırımcıların yine bir hüsran yaşamaları endişesi devam ediyor.

Yeni gelen yatırımcıların piyasa defter değerine bakmadan 50 kuruşluk hisselerin 12 TL olduğu 1 liralık hisselerin 30 TL olduğu ortamlarda bilinçsizce değerinin çok üstünde işlem gören balon hisselere takılma olasılıkları yüksektir.

Borsa bir yatırım aracı olarak zaman içerinde yüksek kazanç vaat etmesine rağmen, kısa zamanda yüksek getiri umanların genellikle sıkıntı yaşadıkları bir ortam sunmaktadır. Kısa vadeli yatırımlar, kısa zaman içinde ihtiyaç duyulabilecek nakitle işlem yapmak zararla sonuçlanabilir.

Yatırımcı adedi artışı fon ve kaynak girişi oldukça olumlu olmasına rağmen, nitelik olarak, orta uzun vadeli bir yatırım hedefleyen, yatırım yapacağı şirket ve sektörler hakkında bilgi sahibi, makul mantıklı ve gerçekçi hedef ve beklentilere sahip bireysel yatırımcı profili için uzun zamana ihtiyaç olduğu görünüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Metin

17.05.2020 - 04:37
Kaleminize sağlık çok güzel özetlemişsiniz
Yazarlar
Website Security Test