Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Maske

16.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

En basit şeyi tekrar tekrar yazmalı. 

Maske: karman çorman oldu. 5 kağıt maske, 50 maske pin kodu falan. Gereksiz karmaşa oldu. Sakin bir konuşmacının, tercihan bir doktorun maskenin gereğini TV’lerde anlatması gerek. Kır yolunda tek başına yürürken maske takanları görüyorum.

Devlet sadece sağlık çalışanlarına maske vermeli.

Halkın bezden maske yapılması istenmeli. Olmayan komşularına da yapsınlar. Basit.

3 metreden yakına gelirseniz takın.  2 metre – 3 adım- sosyal mesafeyi tutun. Haydut maskesi gibi bir eşarp bağlasanız yeter! Mesele karşınızdakini korumak. O da sizi koruyacak.

Bu mesajı tekrar tekrar vermeli İktidar ve muhalefet.

Her bez uygundur!

Pazaryerlerinde bu mesafeye uymak mümkün değil hep maske takılmalı. Bu mesafeye uyabilmek için fizik düzenlemeler yapılmalı.

Açık havada 3 metreden fazla mesafe var ise maskeye gerek yok.

Ayışığı yok, gece karanlıktasınız. Suya ihtiyaç var. Bulmak için grupta herkesin cep telefonundaki ışığı açmasını istersiniz.

Testler önümüzü görmek için gerekli. Özel sektöre derhal izin verilmeli. Bilhassa Antikor testi için. Ama yüzlerce atıl duran PCR var kit olmadığı için çalışmıyorlar. Bir kitin maliyeti 1Euro 60 cent. 25. 3. 2020 de yazdım adresini vererek.

Test yapma izni 50-100 laboratuara verilir ve her akşam o günkü neticeleri eposta / whatsapp ile Sağlık Bakanlığına bildirmeleri istenir. Bu kadar basit. Bilgiyi tekelde tutmak zamanında telgrafı yasaklamak gibi bir yaklaşım. Bu hükümete yakışmıyor.

Lokantalar Oteller fabrikalar antikoru olan (yani hastalığı geçirmiş)  çalışanları haklı olarak tercih edeceklerdir. Ekonominin hayata geçmesi için test şart!

Tabii ufak tefek başka noktalar da var. 65 yaş üstü hala evde haber bekleyenler var pazar sabahları parka çıkabilmeleri gerek. 20 yaş altındakiler?

Hala TV’lerde evde spor, perhiz yapmanın önemi yeterince anlatılmıyor.  Tekrar tekrar tekrar belki ünlü artistlerin çekecekleri klipler ile anlatılmalı İnmeler trombozlar artacaktır. Psikiyatrik acil durum hatları kurulmalı. Evde şiddet NYC de Martta % 15 ve Nisan’da %30 artmış!

İyimser bir bakış ile bitireyim. Bilimsel literatüre dünyada göre her yıl gripten 250-330 bin insan ölüyordu.

Covid 19 dan şu an verilen ölüm rakamı dünya’da 250 bin çok kısa zamanda! Bu rakamın on misli gerçek olsa bile bu bir İspanyol gribi değil. 2,5 milyon kayıp eder.

1918 de yaklaşık 40 milyon insan öldü. Gene de dersler çıkartılmalı bio sentetik ajanlar ortaya çıkabilir vs. Dünya her şeye rağmen nispeten güzel baş ediyor bu pandemiyle.  Korkarım bunu neslimizin ilk provası olarak görmek gerçekçi olacaktır.

Sağlıcakla kalın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test