Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Kavga eken fırtına biçer

15.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ne yazıktır ki, Türk siyaset tarihinde yaşanan keskin kırılmamanın kökleri, İttihat ve Terakki ile Hürriyet ve İtilaf Fırkaları arasındaki zıtlaşma ve kavgalara kadar uzanmaktadır. Siyasilerimiz çoğu dönemde siyaseti, halka hizmet ve topluma refah getirme aracı olan, temiz başarı rekabeti olarak değil, karşı tarafı suçlayan, kötüleyen, kavga ve zıtlaşma eksenine oturtmuşlardır. Bu tür siyasi rekabet, haksız ve yıkıcı rekabet olarak son tahlilde topluma huzur yerine kavga, zıtlaşma ve kutuplaşma getirir. Bu tür ilkel yaklaşımda siyasilerin mesajları daha çok kendi içlerine yönelik olur. Böylece kendilerine mutlak ve bağnaz düşünce ile neredeyse ölümüne bağlı, bağnaz ve aklı selimden yoksun militanları istim üstünde tutma işlevi görür. Bu durum, kendi grubu içinde dayanışmayı artırırken, kin ve düşmanlık karşı tarafa yönlendirilir. Ancak toplumlarda kavga ve kutuplaşmanın olduğu her durumda toplum hep birlikte kaybeder. Kazanan taraf görüntüsünde olan bile, zaman kaybı, asıl sorunlara odaklanma kaybı, tolum enerjisini yanlış rotaya sokmaktan dolayı kaynak israfı yaratır. Toplum her açıdan hep kayıpları yaşar. Bu durumdan kurtulmanın yolu, siyaseti bu ilkel düzeyinden bir üst düzeye taşımaktan geçer.

Toplumda siyaset, ne zaman mücadelesini daha üst değerler düzeyinde; özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve dayanışma getirecek uzlaşma, hoşgörü, insani değerler, insan onuru ve demokratik değer ve kültür düzeyine taşınırsa, işte ozaman hem siyaset, hem toplum rahatlar. Sorunların konuşulması, çözülmesi için tüm potansiyeller çok daha güçlü olarak işbirliği içinde çözüme yönelir. Toplumsal bütünleşme artar. İnsan ilişkileri daha bir üst uygarlık düzeyine taşınmış olur.

Ne var ki bugünün Türkiye’sinde siyaset yıkıcı ve haksız rekabet anlayışı içinde, zıtlaşma, ötekileştirme, kavga ve karalama kültürü içinde toplum enerjisini boşa harcıyor. Bir tarafın beyazı, diğer tarafın siyahı oluyor. Oysa kavga yerine, bilim ve teknolojinin rehberliğinde yol alındığında, kısmı başarısızlıklar olsa bile, sonuçta başarı yakalanıyor. Bunun örneğini Covid-19 mücadelesinde bilim kurulunun devrede olması ile gözlemledik. Ancak anlamsız bir darbe tartışması toplumu boş yere geriyor.

Zıtlaşmış ve kavga kültürü içinde bazı aklı evvel bağnaz sapıklar, kendilerince ölüm listesi ilan edebilme cesareti gösterebiliyor. Hangi çağdaş toplumda, hangi hukuk anlayışında, diğer insanların en temel ve en kutsal hakkı olan yaşama hakkına el koyabileceğini ilan edebiliyor. Bu cesaret nereden alınıyor. Devletin savcısı bunlara nasıl seyirci kalabiliyor. Diğer yandan, bilimin rehberliği ve toplumsal dayanışma içinde toplumun bu olağan dışı döneminde ekonomik sorunlarına, ekonomik darboğaza, işsizliğe, yoksulluğa ve yoksunluğa hep birlikte, el birliği içinde çare aramak varken; iktidar kesiminin, muhalefet prim yapar mı diye, engellenmesi anlaşılır gibi değildir. Toplumsal kavga ve kutuplaşmanın önlenmesinde iktidarın ve yandaşlarının öncelikle sorumluluk almaları gerekir. Zira ekonomik ve toplumsal sorunların çözüm ve yönlendirmesinde araçların çoğunluğunu onlar kontrol etmektedir. Hele de kitle iletişim araçlarının büyük çoğunluğunu kontrol eden bir iktidarın böylesi dönemlerde çok daha yüksek sosyal sorumluluk içinde tüm toplumu ve toplumsal kesimleri kavrayıcı bir politikaya yönelmeleri elzemdir.

Ne var ki iktidara destek olan bazı kişi ve çevrelerin yangına körükle gitmesini, toplumsal sorumluluk bilinci ve aklıselimle açıklamak mümkün değildir. Ancak ölümüne savunulan bağnazlıkla bu tür yaklaşımları açıklamak mümkün olabilir. Eğer bugünün olağan dışı koşullarında sosyal sorumluluk, dayanışma bilinci ve bilimin rehberliği içinde davranmak yerine, ötekiler üreterek, kavga toplumu iklimi yaratarak; rüzgar ekersek; bunların hasadını fırtına olarak, hem ekonomide, hem de sosyal sorunlar yumağı ve toplumsal dayanışmada hep birlikte yaşamak zorunda kalırız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test