Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Hikmet Sami Türk: Olağanüstü Hâl ilan edilmeli

21.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yazarımız, eski Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Türkiye'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle OHAL ilan edilmesi gerektiğini yazdı.

“Koronavirüs nedeniyle karşı karşıya bulunduğumuz büyük felâketi önlemek için tehlikenin gerektirdiği bütün tedbirleri almakta duraksamaya ve gecikmeye yer yoktur. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var: Alınan kararların işin niteliği bakımından doğru olması yetmez. Bir hukuk devletinde bu kararlar, Anayasa ve yasaların öngördüğü çerçeve içinde yetkili makamlarca alınmak zorundadır."

İçişleri Bakanlığı’nın 65 üzerindeki kişilerin dışarı çıkmasını yasaklayan kararı üzerine eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki yazılı açıklamayı yaptı:

"İçişleri Bakanlığı, 65 üzerindeki kişilerin dışarı çıkmasını yasakladı. Bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek olan kararın, İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesi ile Umumî Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. maddesine dayanılarak alındığı açıklandı. İnsanlığın karşı karşıya bulunduğu, özellikle yaşlı insanları tehdit eden koronovirüs salgınının yayılmasını önlemek için böyle bir tedbir alınabilir. Ancak Kararın hukukî dayanakları olarak gösterilen İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesi valilerin; Umumî Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. maddesi ise, il ve ilçe umumî hıfzıssıhha meclislerinin yetkilerini düzenliyor. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığının bu maddelere göre sokağa çıkma yasağı kararı alması, hukukî dayanaktan yoksundur.

Yapılması gereken, Cumhurbaşkanının Anayasa’nın 119. maddesine göre ‘tehlikeli salgın hastalık’ nedeniyle olağanüstü hâl ilân etmesidir. Bu yapıldıktan sonra, şimdi İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla konulan yasak ve gerekli diğer tedbirler, Olağanüstü Hâl Kanunu’nun 9. maddesinde ‘tehlikeli salgın hastalıklar sebebiyle olağanüstü hâl ilânı’ için öngörülen tedbirler kapsamında alınabilir.

Koronavirüs nedeniyle karşı karşıya bulunduğumuz büyük felâketi önlemek için tehlikenin gerektirdiği bütün tedbirleri almakta duraksamaya ve gecikmeye yer yoktur. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var: Alınan kararların işin niteliği bakımından doğru olması yetmez. Bir hukuk devletinde bu kararlar, Anayasa ve yasaların öngördüğü çerçeve içinde yetkili makamlarca alınmak zorundadır."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test