Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Dikkat; Kâbus senaryoları gerçekleşebilir!..

20.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Coronavirüs  (Covid-19) Çin'de ortaya çıktı ve 3 ay dolmadan bütün dünyaya yayıldı bu ay sonunda 200 bin hasta ve 10 bin ölüm vakası ile,”aşı ve ilaç bulunmadan” yayılmaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü salgını “pandemi” olarak ilan etti. Pandemi, “bir kıtaya, hatta bugünkü gibi bütün dünyaya yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen” genel ad!.

“Panik” yok, “panik yaratacak” yalan / yanlış, bilime ve gerçeklere aykırı haberlere, söylentilere, provokasyonlara da geçit yok, olmamalı; yapanlar “ağır şekilde” cezalandırılmalı. Tıpkı, “Fırsat bu fırsattır” diyerek “insanları soymaya, aldatmaya ve ceplerini, kasalarını doldurmaya” çalışanlara verilmesi gereken ağır cezalar gibi!..

Amma, “bilimsel gerçeklere dayalı olan”, bu “lanet olası” virüsün meydana getireceği “sağlık tahribatı ile ilgili” bilgilerin halka ulaşmasının da “Panik yaratacak, yaratıyor” diye önlenmemesi gerekiyor!..

İnsanlar, Dünyanın yaşadığı tehlikenin ne olduğunu çok iyi öğrenmeli ve anlamalılar!..

ABD gibi, İngiltere gibi, Almanya gibi ülkeler, “Kâbus senaryolarının gerçek olabileceği” bir tabloyu ortaya koyuyor, hazırlıklarını ona göre yapıyor, “böyle” bir Pandemi’nin tedbirlerini almaya çalışıyorlar, insanlarına da “açık açık” duyuruyor, anlatıyorlar; “Milyonlarca hasta ve yüz binlerce ölüm!..”

Gerçeklerken kaçarak yaşanmaz; “yaşamak istiyorsak” gerçekleri bilmek ve savaşmak zorundayız!..

 

Devlet tedbiri yetmez!..

Lafı uzatmadan söze gireyim; bir haftadır, evin ekmeğini aldığım 4 fırından ikisinde, ekmek tezgahtarlarının elinde eldiven yoktu ve ekmeği de, açmayı da, simiti de çıplak elleri ile tutarak poşetlere koyuyorlardı!..

“Çıplak” ellilere “Neden eldiveniniz yok” diye sorduğumda da aldığım cevap; “Amca, biz ellerimizi sık sık sabunla yıkıyoruz” oldu!..

Buyrun, ülkenin dört bir yanında “ana besin olan” ekmekteki ve ekmek fırınlarındaki tablo!..

“Ellerini sık sık yıkıyorlarmış” da onun için “eldivene gerek yokmuş!..”

İşte onun için yazıma “Devlet tedbiri yetmez” başlığını attım; “aslolan” çok daha başka başkadır; “Devletin aldığı ve ilan ettiği tedbirleri uygulayacak ve de uygulatacak olan” toplumdur, kurumlardır, vatandaşlardır!..

Avrupa başta, bütün dünyanın uygar ülkelerinde “ligler ve en büyük uluslararası organizasyonların karşılaşmaları ertelenirken”, biz ne yapıyoruz; hem de Sporcular “Bizler insan değil miyiz?” diye feryat ederken, “inatla “maçları oynatmaya” devam ediyoruz!..

Bir korner atışında sahadaki hakem dahil 15 kişi neredeyse yapışık şekilde kale önünde birikirken”, söyler misiniz bana, nerede kaldı; “1 – 1.5 metre uzakta olacaksınız insanlardan, maske takacaksınız” uyarıları?..

Dünyada ünlü / ünsüz onca futbolcu “Coronavirüs canavarına yakalanırken, bizim sporcularımızın “yakalanmayacağı” garantisini kim verdi; “maçları ertelemeyen” başta Futbol, Basketbol, Voleybol olmak üzere spor federasyonlarımıza?..

Allah göstermesin yarın “maçlarda oynayan sporcular arasında “Coronavirüs hastaları” çıkarsa, arkadaşlarına bulaştırırlarsa, arkadaşları da evlerinde ailelerine, eşlerine, dostlarına bulaştırırlarsa, birkaçı ölürse, ne olacaktır?..

Bir taraftan “Futbol, basketbol, voleybol insan canından önemli değildir” diyeceksiniz, bir taraftan da, Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Hollanda başta bir çok ülkede ligler ertelenir, NBA’lar, Euroleague başta uluslararası bütün spor müsabaka ve turnuvaları askıya alınır, müsabakalar oynatılmazken, “sadece seyirciyi koruyacak” bir kararla yetineceksiniz; olacak şey mi?..

“Seyircisiz oynanan” maçlarda bile stadyumlarda, salonlarda “hakemlerin, sporcuların, yöneticilerin, top toplayıcılarının, görevlilerin toplam sayılarını” hesaplamıyor musunuz?..

Bunlar, “cihada giden askerler” midirler, ki “Allah göstermesin ölümler olursa ‘şehit’ sayılacaklar?..”

Maçlarına gitmeyen sporcular var, giderken “Bizler insan değil miyiz, bizi ateşe atıyorsunuz” diye feryat eden sporcular var. Fatih Terim Hoca gibi “gerçekleri” söyleyen teknik adamlar var, siyasetçiler var, benim gibi yazan gazeteciler var…

Var ama, bir de “acı gerçek” var; Devletimiz “alınması gereken tedbirleri” alıyor, ama ya toplum, ya bizler, ya “örneğini verdiğim” federasyonlar gibi kuruluşlar, toplum örgütleri, meslek kuruluşları, dernekler, sendikalar ve de… Evet, ve de, insanlar “görevlerimizi” yapıyor muyuz; işte bütün mesele!..

 

Okuyucu Soruları

Çöplükte birleşmek nasıl oluyor?..

Bir okuyucum soruyor; İnternette okudum. Bir TV ekranında “oldukça iyi Türkçe konuşan” genç bir Suriyeli demiş ki; “Çöp toplayarak geçiniyorum. Suriye’de ön yargılı yaşıyorduk. Ayrım yapmaya başladık. Yavaş yavaş arttı ve Suriye’yi kapladı. Şii’si iktidar olduğu için kimseyi beğenmiyordu. Sunni’si çoğunluk olduğu için kimseyi beğenmiyordu. Hristiyan’ı zengin olduğu için Kürdü başka, Arap’ı başka beğenmiyordu. Kimse kimseyi beğenmiyordu. Herkes dedikodu yapıp, sosyal medyada küfürleşiyor, düşmanlaşıyordu. Herkes herkesten uzaklaşıyordu. Herkes çok bilmişti ve “En ahlaklı, en dindar, en namuslu benim” diyordu. Şimdi durum değişti… Hepimiz… Gaziantep çöplüklerinde birleştik.  Çöplerin arasında işe yarar bir şeyler ararken, artık kimse kimseyle tartışmıyor.”

Bu örnekten çıkaracağımız dersler yok mu?..

CEVABIMDIR: “Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve onların yerini, milletler arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrıcalığı gözetmeyen yeni bir uyum ve işbirliği çağı alacaktır. – Mustafa Kemal Atatürk”

“Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik Ancak bu arada çok basit bir sanatı unuttuk; kardeş olarak yaşamayı... – Martin Luther King”

Başka ne söyleyeyim; gerisini siyasetçilerimiz düşünsün!..

 

İnternet’ten “esen” rüzgarlar!..

 

 

 

Sözün Özü

 

Dünya yanıyor, ülkeler yanıyor; ispatı da işte bu sözde…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test