Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Pandemi politikası

20.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kuşkusuz dünya genelinde bütün hükümetler Covid-19’dan etkilenecek, fakat bazı ülkelerde etkiler daha sert olacak.

İtalya’da daha geçen haftaya kadar birinci sınıf hastaneler virüsle mücadele edebileceklerini düşünürken şimdi hastaneler, ekipman yetersizliğinden yetişemedikleri hastaları mecburen ölüme terk ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) de açıkladığı üzere, 102 yıl sonra dünyayı tekrar sarsan pandemi hızla yayılmaya devam ediyor ve şu an Çin dışında, 112 ülkede 45,000 vaka ve 1,500’ü aşkın ölü var. Araştırmacılar İtalya’yı İspanya, Amerika ve İngiltere’nin yalnızca iki hafta ötesinde görüyor. Bu ülkelerle daha az bağlantılı Mısır ve Hindistan gibi ülkeler biraz daha geride, ama çok değil.

Günümüz liderlerinin çoğu pandeminin yarattığı türden global bir kriz ve beraberinde yaşanan ekonomik düşüşle hiç karşılaşmadılar. Çoğu lider sağlık sistemindeki aksamayı ve yaşanacak ölümleri öngörememiş olsa da, artık harekete geçmeleri gerektiği konusunda hepsi hemfikir. Liderlerin bu dönemdeki mücadelesini ve başarısını ise üç faktör belirleyecek: belirsizlik karşısındaki tutumları, sağlık sistemlerinin yapısı ve pratikliği, ve en önemlisi liderlerin güvenilir olup olmadıkları.

Belirsizliğin ise birçok nedeni var. Bunlardan biri SARS-COV-2 ve yol açtığı hastalıklar ve beraberinde gelen koronavirüsünün anlaşılmamış olması. Bir diğeri ise pandemiğin anlık statüsü. Her ülke ve kıtada sayıları tam anlamıyla saptanamıyor. Bir ülkede vatandaşlara testler yapılırken, virüs eş zamanlı birçok ülkeye yayılıyor, tıpkı İtalya, İran ve Güney Kore’de olduğu gibi.

Çin’e Dünya Sağlık Örgütü tarafından dikte edilen çözüm katı bir karantina ve beraberinde kitlelere yapılacak virüs testi ve kişi takibini kapsıyordu. Bu çözüm ise oldukça maliyetliydi ve yeni enfeksiyonların üremesinin önüne geçilemedi. Bu hafta Başkan Xi Jinping virüsün yayıldığı Wuhan’ı ziyaret etti. Çin’de bile halen kimse ikinci bir virüs dalgasının olup olmayacağını bilmiyor ve belirsizlik devam ediyor.

Demokratik ülkelerin liderlerinin Çin’in izole edilme ve gözetim üzerine kurulu rejimini eleştirmesi gerekiyor. İtalya’nın sınırları kapaması kendini korumayı amaçlıyor ve insan haklarını ciddi şekilde ihmal etmiyor. Fakat eğer buna rağmen insanlar virüsü yayarsa, İtalya’nın izlediği ve ileyeceği politika hem Çin’inki kadar pahalı ve yetersiz olabilir. 

Bu salgın aynı zamanda doktorları, bilim adamlarını ve siyaset bilimcilerini bir kez daha hükümetin merkezine koyuyor. Pandemiler, genel olarak küresel meselelerdir. Ülkelerin tedavi protokolleri, tedavi bilimi (terapötik) ve bir aşı olduğu umulmaktadır. Bu dönemlerde endişeli seçmenler partizan siyasetçilerin adeta teatral tartışmalarına ve karşılaşmalarına daha az istek duyarlar. Öncelikleri can sağlığı ve dünyayı kasıp kavuran hastalıkla mücadele haline gelir. Bu ve benzeri zamanlarda vatandaşlar karşılaştıkları gerçek sorunların üstesinden gelmek için ise hükümetlerine ihtiyaç duyarlar, politika da aslında bundan ibaret olmamalı mıdır zaten?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test