Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

''Tedbirler yerinde ama eksik ve geç!..''

20.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ankara’da neler oluyor; gündemdeki olaylar neler ve gelişmeleri… GÖZLEM sordu, gazeteci Murat Kışlalı cevapladı…

GÖZLEM– Depremler / İdlip Savaşı - Şehitler / Coronavirüs salgını gibi “büyük” felaketler bile, siyasetin zirvelerindeki “sert kavgayı” yumuşatamadı. Sebep; “Erken seçim ihtimali” ve “CHP Kurultayı” olabilir mi?

K– Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü ekonomik şartlarda erken seçimi düşünme ihtimali düşük gözüküyor. Ortada, özellikle Coronavirüs salgınının ekonomiye etkisini de gerekçe göstererek bu dönemi atlatma niyetinde olduğuna yönelik göstergeler var. Hatta bunun da ötesinde bu gerekçeyle IMF’ye başvurmanın bile, olası seçenekler arasında olduğu anlaşılıyor. Hazine’de bu tür bir senaryoya dönük de çalışmalar yapıldığı biliniyor. Öte yandan CHP Kurultayı’nın da Erdoğan açısından olağanın ötesinde bir kaygı taşıdığını düşünmüyorum. Zirvede bahsettiğiniz “sert kavga”nın daha çok Erdoğan’ın yapısından kaynaklandığını düşünüyorum.

GÖZLEM– CHP Kurultay’ında, “tek adaylı il başkanları seçimleri” sebebiyle “gizli bir muhalefetin ortaya çıkacağı” öne sürülüyor. Kurultay’da “ertelenmezse” Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı bir aday ve ciddi bir muhalefet listesi ortaya çıkabilir mi?

K– CHP Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı bir rakip çıkacağını pek sanmıyorum. Çıkarsa da, bahsettiğiniz eleştiriler nedeniyle, bu kişi ya göstermelik ya da ismini daha geniş çevrelere duyurmak isteyen bir rakip olabilir.

GÖZLEM– CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği cevap üzerine, “48 saatte fezlekeler hazırlanarak” bugünlere kadar “görülmemiş” bir hızla Millet Meclisi’ne gönderildi. Ne var ki, fezlekeler geldikten sonra, “süreçte bir yavaşlama” ortaya çıktı. Kulislerde “gizli pazarlıklar” yapıldığı konuşulmaya başladı. Duraklamanın sebebi ne olabilir?

K– Süreçteki yavaşlama daha çok Coronavirüsünün yarattığı gündem ile ilgili. İktidar, fezlekeleri böyle bir ortamda Meclis’e getirirse, sanki sadece kendi başının derdindeymiş gibi bir algıya yol açacağı düşüncesinde olabilir. İktidar açısından bu fezlekenin böyle bir kriz ortamında aciliyeti yok. Diğer çok sayıda fezlekeyle birlikte zamanı geldiğinde görüşülür ve büyük ihtimalle de Özkoç’un dokunulmazlığı kaldırılır.

GÖZLEM– Özkoç’un dokunulmazlığı kaldırılırsa CHP ne yapacak?

K– Kemal Kılıçdaroğlu Özkoç’tan vazgeçmez. Erdoğan Kılıçdaroğlu’na karşı belli ifadeleri kullanarak konuştuğunda, Kemal Bey’in bu ifadelere partiden birisinin yanıt vermesini istediği, o kişinin de Özkoç olduğu biliniyor. Dolayısıyla bir sonraki seçimlerde Özkoç’un yeniden milletvekili olacak yerden listeye konulacağına kesin gözüyle bakılıyor.

GÖZLEM– Sağlık sorunu yüzünden MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, “yerini bir başka genel başkana bırakacağı” ve bu sebeple “İYİ Parti ile aralarındaki gerilimi azaltmak için açıklamalar yaptığı” söyleniyor, ne dersiniz?

K– MHP’nin İyi Parti’ye yaklaşması aslında Cumhur İttifakı’nın İyi Parti’yi yanlarına çekme çabasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Erdoğan tekrar seçilebilmek için İyi Parti’nin oylarına ihtiyacı olduğunu biliyordur. İyi Parti’de özellikle son istifalardan sonra partiyi bir arada tutan Genel Başkan Meral Akşener. Aslında tabanda, Cumhur İttifakı’na yaklaşma eğilimi içinde olan bir kesim olduğu ifade ediliyor.

GÖZLEM– Yeni kurulan iki parti hakkında görüşleriniz?

K– Ali Babacan’ın partisi beklenenden daha geç kuruldu ve partide Abdullah Gül ekibine yer verilmedi. Her iki partinin de, doğrudan AKP’ye alternatif olmaktan ziyade, şu anda büyük bir çoğunluğu oluşturan “kararsız seçmenler” içinden pasta kapmaya çalıştıkları ve yeri geldiğinde bir ittifakın parçası haline gelebilecekleri anlaşılıyor. Öte yandan bu iki partiye de gidecek yüzde 1’lik bir oy oranının bile Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimi için hayati önem taşıdığı şüphesiz. İktidarın İyi Parti’yi kendi saflarına çekme yönünde gösterdiği çabanın biraz da bu açıdan önemli olduğu anlaşılıyor.

GÖZLEM– Cumhurbaşkanı hafta içinde Coronavirüs salgınına ilişkin önlemleri açıkladı. Görüşleriniz..

K– Ankara’da genel kanı, Türkiye’nin Coronavirüs’e dönük tedbirlerinin yerinde ama eksik ve geç kaldığı yönünde. Cumhurbaşkanı’nın bizzat hâlâ liglerin ertelenmesi gibi pek çok ülkede uygulanan önlemleri bile istemediği konuşuluyor. Öte yandan örneğin sadece Ankara’da, bazı devlet ve üniversite hastanelerinin yanısıra en az bir özel hastanenin bile karantina hizmeti vereceğine dönük planlamalar yapıldığı iddia ediliyor. Durum hakikaten böyleyse hükümetin vaka sayısında ciddi bir artış beklediği anlaşılıyor.

GÖZLEM– Ekonomik tedbirleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

K– Ekonomik tedbirler açısından iki konu ön plana çıkıyor. Birincisi bu tedbirlerin bir kısmı işletmeler için mevcut yükümlülüklerinin ertelenmesini kapsıyor. Ertelemeler hiç şüphesiz faydalı ancak bu süre zarfında işletmelerin ciddi ciro kayıpları olacağı için, bu erteleme süreleri sonunda bile ödemelerinde büyük sıkıntılar yaşamaları olası. Cumhurbaşkanı’nın açıklamadaki ifadeleri “Coronavirüsü krizi yüzünden tek bir şirket batmayacak” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron veya “Siz sağlığınızı düşünün, biz işinizi düşünürüz” diyen Kanada Başbakanı Trudeau’nunkiler kadar keskin değildi. Bu da bizi ön plana çıkan ikinci konuya getiriyor. Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı tedbirler için bütçede yeterince kaynak var mı? Yoksa nereden kaynak bulunacak? Hatta para mı basılacak? Bu soruların cevabı da ekonominin daha da zor bir döneme gireceğine işaret edebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test