Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İzmir’in, İzmirlilerin kitapları

20.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Coronavirüs konusu, gündemi ve hayatı tümüyle kapsamı altına aldı. Bugünlerde çoğunlukla evlerimize çekildik. Sağlığımızı korumamız için, bir süre mümkün olduğunca evde kalmamız ve sosyal ortamlardan uzaklaşmamız isteniyor.

Biz de, böylesi zor günlerde, yalnızlıklarımızı en güzel ve yararlı biçimde kitaplarla paylaşabileceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca bu vesileyle, uzun süredir söz açmak isteyip de yoğun gündem nedeniyle bir türlü fırsat bulamadığımız kitapları da yazmak istiyoruz.

İzmirim kitap dizisi

Bir kentin toplumsal yaşamına hemen herkes farklı gözle bakar. Bir yazar -edebiyatçı ise, kendince farklı duyarlılıklarla yaklaşır kentine. Çevresine gönül gözüyle bakar. Kendisini değişik insanların yerine koyar, onların yüreğiyle de hissetmeye çalışır, öylece yazar…

2011 yılında Heyamola Yayınları tarafından yayımlanan ‘İzmirim’ kitap dizisi kapsamında, İzmir’in kırk beş semti, İzmirli kırk beş farklı edebiyatçı-yazar tarafından kaleme alınmıştı. Biz de bu diziye ‘Sen Ne Âlâsın Alaybey’ isimli kitabımızla katılmıştık. Geçtiğimiz aylarda otuz yeni yazar ve otuz yeni eserle, dizideki kitap sayısı yetmiş beşe yükseldi. Okurla buluşan toplam yetmiş beş kitaplık bu dizi, hem İzmir için bir ilk olması, hem de İzmir’in köklü kent kültürüne bir armağan olması açısından büyük değer taşıyor.

Bu özel çalışma için, başta Heyamola Yayıncılık ve değerli dostumuz yayıncı Ömer Asan olmak üzere, emeği geçen herkesi kutluyoruz. Yerel yönetimlerin, İzmirli aydınların, İzmirlilerin bu kitap dizisini tümüyle sahiplenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

İzmir Basın Tarihi ve ‘Üretme Tüket’

Bir başka özel kutlamamız da kadim dostumuz Dr.Efdal Sevinçli için. Yıllardır üretkenliğine ve çalışkanlığına yakından tanık olduğumuz Efdal Hoca, ‘İzmir Basın Tarihi’ni yazdı. Örnek bir akademisyen titizliğiyle hazırlanan ve APİKAM’dan çıkan kitap; başta basın çevreleri olmak üzere, İzmir’in toplumsal ve siyasal tarihi ile ilgilenenler için önemli bir kaynak niteliğinde.

İzmirli gazeteci-tarım yazarı, sevgili arkadaşımız Ali Ekber Yıldırım’ın, tarımsal konularla ilgili kitabı yayımlandı. ‘Üretme Tüket / İthalat - Siyaset - Rant Kıskacında Tarım’ ismini taşıyan eser, ilgiyle karşılandı.

Sektörel kitaplar, çoğunlukla zor okunur ve alanları içinde kalır. Ama üretimden tüketime uzanan çok geniş bir zinciri kapsayan bu kitapta, hemen herkes kendisini ilgilendiren bir yön buluyor. Tarım konusundaki gazetecilik birikimini, akıcı ve kolay okunan bir üslupla, başarıyla kitaplaştıran Ali Ekber Yıldırım’ı yürekten kutluyoruz.

Pasaport’tan Kordon’a ve Ateş Çekirdeği

İzmir’de yeni kurulan ‘Biz’ yayınevinin çıkardığı ‘Pasaport’tan Kordon’a’ isimli öykü kitabı okurla buluştu. Murat Şahin’in editörlüğünde hazırlanan derleme kitapta, birçoğunu yakından tanıdığımız ve dostluklarıyla gönendiğimiz çok sayıda İzmirli edebiyatçının öyküsü var. Öykülerde, Pasaport’un, Kordon’un, kısacası İzmir’in esintilerini duyumsayacaksınız.

Öyküden söz açmışken, bugünlerde yayımlanan bir başka öykü kitabına dikkat çekmek istiyoruz. Kadim dostumuz, edebiyat dünyasında daha çok şairliğiyle tanınan Ahmet Günbaş, ‘Ateş Çekirdeği’ isimli öykü kitabını çıkardı. Şiirlerine vurgun olduğumuz Günbaş’ın öykülerini de ilgiyle okuyacağız.

İzmirli şairler ve şiir kitapları

‘Şiir kent’ İzmir, çok değerli şairleri içinde barındırdığı gibi, aynı zamanda onlar için de tükenmez bir esin kaynağıdır. Şiirleriyle hayatı ve bu kadim kenti güzelleştiren şair dostlarımız arasında, sevgili arkadaşlarımız Ünal Ersözlü ile Tuğrul Keskin’in apayrı bir yeri vardır. Bu iki şiir yürekli insan, düzenledikleri imza günleriyle yeni şiir kitaplarını tanıttılar. Ersözlü’nün ‘Yeryüzü Misafiri’, Keskin’in Attilâ İlhan ödülünü kazanan ‘Kavil’ isimli kitaplarının imza günlerine katılamamış olsak da, onların dizelerini yüreğimize kazıyoruz. Ayrıca, sevgili kardeşimiz Mustafa Özturanlı’nın ‘Zerre ile kürre’ isimli şiir çıktığını muştuluyoruz.

Ertelenen İzmir Kitap Fuarı’nın 30 Mayıs - 7 Haziran tarihlerinde yapılacağı açıklandı. Kadim dostlarımız Hüseyin Yurttaş ve Hidayet Karakuş’un ardından, bu yılın onur konuğu yazarı olarak bir başka İzmirli şair Veysel Çolak belirlendi. Çolak’ı şimdiden kutluyor ve kitap fuarını dört gözle bekliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test