Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Bir ''Corona'' vakası ve sorular

20.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birkaç gündür tipik bir soğuk algınlığı ile evdeyim. Hafif yükselen ateş, boğaz ağrısı, öksürük, adale ağrısı. 24 Şubat’ta  ABD’den, Münih üzerinden yurda döndüm.

15 gün geçtikten sonra söylediğim semptomlar başladı ve 5’inci gününde de atlattım sanıyorum. Yani hafif bir viral enfeksiyon. Artık geçti geçecek gibi. Epey daha kötüsünü geçirmişliğim var.

Herkes gibi evimde kendimi izole ettim.

Döndüğümden beri İran’da, İtalya’da olan enfeksiyonun bizde olmamasının mümkün olmadığını yazdım. Öyle gümrük, bayrak, vatan falan ile çalışmıyor virüsler. Sonra bir gece ansızın bizim Sağlık Bakanlığı da “ilk” vakayı paylaştı. Ve bizde de diğer ülkelerde yapılanlar yapıldı. Sürünün dışında kalamazdık! Daha önce de yazdım: "Corona virüsüne laboratuvarda az bakınca, az sayı bulunuyor. Dolayısı ile birçok ülkenin yaklaşımını hafiften devekuşu yaklaşımı veya kafayı kuma gömmek olarak izah edebiliriz."

Birkaç farklı hissimi paylaşayım; birincisi, ülkemde olduğumdan çok mutluyum. Galapagos veya başka bir yerde de kalmak vardı. Bildiğim tanıdığım insanlar arasında bu hafif hastalığı atlattım.

İkinci düşünce; bu geçirdiğim viral hastalık “Corona mı değil mi” bilmiyorum. Tahlil yapılmadı. Dışarıdan mı geldi? Döndükten 15 günden fazla geçtikten sonra başladığı için sanmıyorum. Muhtemelen, burada edindim bu virüsü. Ve bu virüs acaba 3-4 aydır burada mı? Aralıkta, ocakta gribal enfeksiyon geçirenler ne geçirdiler?  On binlerle tahlil yapmadan bu sorulara köklü bilimsel bir yanıt vermek mümkün değil.

Üçüncüsü; 1 Mart’ta yapılması gerekenleri yazdım, neden Sağlık Bakanlığı iki hafta sonra önlemler aldı?

Dördüncü düşünce; sürü güdüsü ile alınan önlemler ilkel. Her ülke sınırlarını kapatıyor. Saçma sapan bir önlem. Eğer 65-70 yaş ve üstündekilerde daha ciddi bir tehlike var ise bu karantina olayını 65-70 yaş üstü ile sınırlamak, el yıkama ve sosyal mesafe konusunda bilgi vermek daha doğru olurdu ve dünya ekonomik sistemi de çökmezdi.  Küçük ve orta boy işletmeler en büyük zararı görecek. On milyonlarca işsiz. Daha munis ve söz dinleyen insanlar. Çok sesliliğe ve çeşitli düşüncelere bir darbe.

Komplo teorilerine inanan bir insan değilim. Ama Netflixdeki dokümanter dizide 1918 salgınının “yüz milyondan fazla” insanın öldüğünü dinleyince ve Vikipedi’de benzer rakamları görünce “Sürü güdüsüne planlı bir hitap ve bir yönlendirme çabası var mı” diye düşündüm. Bilimsel olarak “40 milyon daha doğru” bir tahmin. Neden bu kadar abartma gereksinimi? Neden bu dezenformasyon?..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test