Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Turizmde alarm ve alınan önlemler

20.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) internet sitesinde bir tablo yayınlandı. Sayın Prof. Dr. Can Taneli, bu tablodan bir alıntı yapmış: İtalya’da 11 Şubat 2020’de 3’üncü olgu, ölüm yok; 13 Mart’ta, yani sadece beş hafta sonra ise 15.113 olgu, 2.651 ölüm! İşte coronavirüs olayının vahametini gösteren bir veri...

Bu işin şakası yok. Ciddiyetle konuya yaklaşılması gerekiyor. Ancak bütün ikazlara ve başarılı bir süreç yönetimi yapılmasına rağmen toplumda işin vahameti tam olarak kavranmış durumda değil.

Bugüne kadar Sağlık Bakanımız Sayın Koca, toplumda paniğe yol açmamak için azami gayreti göstererek durumu yönetti, başarılı bir tutum izledi. Her konuyu anında ele aldı ve gerekli açıklamaları yaptı. Kendisini tebrik ediyorum.

Çünkü bu tep salgınlarda en önemli olay, “panik yönetimi” ve “güven tesisi”dir.

Ancak bunun yanında toplumun da işin ciddiyetini kavraması ve uyarılarla tavsiyelere uymasının sağlanması kritik öneme sahiptir.

Yukarıda ifade ettiğim tablo aynen şöyle:

İşte salgının yayılma hızı ve sonuçları...

Yani işin alaya alınacak veya ihmale getirilecek bir yanı yok.

Etrafıma bakıyorum; toplumda işin ciddiyeti yeterince kavranmış görünmüyor. Elinde kahve bardağı ve kadeh ile kafelere, restoranlara giden insanların Facebook paylaşımlarını izliyorum. “AVM’ler tıklım tıklım” diyor Prof. Taneli. Ben de benzer manzaralara üzüntü ve endişe ile şahitlik etmekteyim.

İtalya’daki durumun acı taraflarından bir diğeri ise, sağlık görevlilerinin yalnızca en ağır durumdaki hastalara öncelikli olarak müdahale etmek zorunda kalmaları.

Lütfen artık işin gereğini yerine getirelim. Son iki ayda dünyada yaşananlar, ibret alınacak olaylardır. Bu noktada toplumdaki her bir bireye görev düşmektedir. Önce kendimiz bilinçlenelim ve bu bilincimizi çevremize aksettirerek insanları uyaralım. İş işten geçmesin...

 

Gelelim turizm sektörüne...

2020 sezonu artık baştan sakat doğmuş bir sezondur. Ben, “Haziran ve Temmuz’da sıcaklar başlayınca virüs işi tavsar” yaklaşımına itibar etmiyorum. Tedbir şart.

Ben olsam, tesisimi Haziran’dan evvel açmam. Anlaşmalar yapılmış olabilir, ancak karşılıklı yeni görüşmelerle yeni bir anlaşmaya varılabilir. Çünkü dünyayı kasıp kavuran bir virüs söz konusu.

AB ülkeleri, Almanya, Rusya ve İran Türkiye’ye ilk turist gönderen ülkeler. Ancak hal malum, artık bu gidişle bu ülkelerden turist gelmez. Dolayısıyla iç turizmi canlandırmamız gündeme gelebilir. Bu noktada da butik tesisler tercih nedeni olacaktır. İnsanlar mutlaka kalabalık tesislerden uzak durmak isteyeceklerdir.

Tek çare, acilen bir aşı veya ilacın bulunması ve bu facianın bir an önce önüne geçilmesidir. Ancak bu, bir zaman meselesidir.

 

Alınan teşvik tedbirleri

Hükümet de acil toplandı ve ekonominin hemen hemen tüm öğelerini kapsayan 100 milyar liralık bir kaynak seti ayrıldığını Cumhurbaşkanı açıkladı.

19 madde halinde açıklanan tedbirlerden yalnızca üçü turizm sektörünü doğrudan ilgilendirmektedir.

  • Konaklama vergisi KASIM ayına kadar uygulanmayacak;
  • Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan-Mayıs-Haziran ayları için altı ay süreyle ertelenecek;
  • İç havayolu taşımacılığında üç ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülecek.

Ayrıca kalan 16 adet tedbirin bir kısmı, dolaylı olarak turizm sektörünü de etkiliyor. Uzaktan çalışma gibi, temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi gibi...

Ne de olsa, az da olsa bir yardım ve teşvikin turizm sektörüne tanındığını görmekteyiz.

Kanımca ilerideki şartları göz önüne alan bir takım yardım ve teşvikler, yeniden gündeme gelebilecektir.

Sonuç olarak; bu salgın küresel ölçekte bir felakettir. Sabır ve tedbir şarttır, alınan önlemlere uyum göstermek başta gelmektedir.

Umarım ülkemiz, “kriz” yönetimindeki tecrübesi ile bunu da aşacaktır.

Birliktelik şarttır. Dilerim bir an önce, tıbbi bir çare gündeme gelir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test