Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Sadece kâr etmek yetmez, bulunduğumuz şehirlere karşı sorumluluğumuz da var

28.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Alpaslan Baki Ertekin markaların birleşmeleri ve yeni markalarla ilgili bilgiler verdi.

Geçtiğimiz hafta bünyesinde İstikbal, Bellona gibi mobilya markaları, Hes Kablo gibi lider firmaları barındıran Erciyes Anadolu Holding’den bir Kayseri daveti aldık.

Holding’in bir yıllık performansı ve yaptıkları ile yapacakları anlatılacaktı.

Düştük yollara. Toplantı salonuna girdiğimiz de kürsüde Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Alpaslan Baki Ertekin vardı.

Ertekin’i çok eski tanırım. Hep üreten, heyecanını hiç yitirmeyen, mütevaziliğinden hiç taviz vermeyen bir yöneticiydi tanıdığım günlerde. Hiç değişmedi. Hep çalışkan kaldı. Üretti, belki de bu yüzden kürsüde konuşurken başı dikti.

Önce TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Güler’e teşekkür etti.

Sonra yapılanları anlattı:

. Bir şirketi yönetmek sadece basiretli tacir gibi davranıp karları artırmak, verimlilikleri artırmak, ihracatı artırmakla sınırlı kalmamalı.

. İçinden çıktığınız topraklara karşı da bir sorumluluğunuz var. Bu ifadeyi yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum.

. Eleştirildiğimiz anlar da oluyor. "Size ne şehrin problemlerinden" diyorlar. Arkadaşlarımızla sohbet ederken de, "İyi o zaman fabrikalara 20 metrelik duvarlar örelim, Kayseri ile hiçbir bağımız kalmasın, Kayseri'de ne olup bitiyor ilgilenmeyelim" dedim.

. Şehrin sosyalleşmesi için en önemli iki etmen olan Kayserispor ve Bellona Kayseri Basket'e duyarsız olalım. Bunlar küme düşsünler. Bir takım küme düştüğünde bir şehir küme düşer.

. Bunu unutmayın. Kültür sanatla ilgilenmeyelim, duyarlı olmamız gereken hiçbir konuda duyarlı olmayalım.

. Yok, böyle bir şey olmaz. Eğer bu şehrin imkanları ile bu şehrin çocuklarının emek gücüyle bir şeyler kazanıyorsanız, bu şehre olan ödevlerinizden bir tanesi de bu şehrin sosyal alanlarında bırakın elinizi, vücudunuzu taşın altına koymak olmalıdır.

. 2016 yılında 6.6 milyar, 2018 9.8 milyar, 2019 11.2 milyar TL ciro yapmışız. 2019-2018 büyümesi yüzde 14.3, aldığımız günden bugüne olan büyüme yüzde 69.7'dir.

. 2016 yılında 630 milyon faaliyet karı ile aldığımız holding, 2019 yılında 1 milyar 62 milyon TL faaliyet karıyla devam etmiş, 2018'den 2019'a faaliyet karlılığımızı yüzde 6 artırmışız.

. 2016-2019 döneminde de yüzde 68.6 faaliyet karlılığı artmıştır. 2016'da 701 milyon olan vergi öncesi kar, 2019'da 1 milyar 273 milyon TL'ye çıkmış.

.Yani 2016-2019 vergi öncesi karda yüzde 81'lik bir artış var. 2016'da 568 milyon TL olan net kar, 2019 yılında 1 milyarın biraz altında.

. Hedefimiz 1 milyardı, zorladık ama 3 milyonluk bir açığımız kaldı. İnşallah bu sene 1 milyar barajını da aşmış olacağız. Buradaki büyüme de yüzde 75.5'dir.

Bunlar rakamlar… Ayrıca şirketler birleşmiş, yeni markalar gündeme gelmişti. Bütün bu adımlar atılırken tek bir insanın işinden olmamıştı.

 

Temsa’da yeniden doğuşta kimlerin payı var?

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun zihniyet devrimi olarak nitelendirdiği yerli otomobil çalışmaları hız kazandı.

Yani Türkiye, yerli otomobil için adımlarını hızlandırdı. Prototipi tanıtılan elektrikli otomobili neredeyse herkes beğendi.

Yerli otomobilin tanıtımının yapıldığı günlerde otomotiv sektöründe ilginç bir gelişme yaşandı.

Dünya otomotiv süper liginde yer alan, elektrikli otobüs üretiminde rakiplerine fark atan markamız Temsa, üretimi durdurduğunu açıkladı.

Sabancı Holding’in geçtiğimiz yılın ortasında İsviçre’nin Lozan kentinde kurulan bir fona sattığı Temsa’nın üretimi durdurma kararı şok etkisi yarattı.

Temsa’da ve Ar-ge’sinde çalışan mühendisten işçiye, yüzlerce tedarikçiden ekonomi yönetimine herkesi şaşırtan üretimi durdurma kararının ayrıntılarını herkes bir ekonomi gazetecisinin haberinden öğrendi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nde birlikte çalıştığımız Yönetim Kurulu Üyemiz Mehmet Uluğtürkan, Temsa’daki gelişmeleri ayrıntıları ile ilk yazan, gelişmeleri anbean kamuoyuyla paylaşan gazeteci oldu.

İyi de oldu. Zira Türkiye sanayisinin yüz akı, yüzde 3’ler seviyesindeki teknoloji yoğun ihracatımızın gururu sessiz sedasız üretim durdurup, kapanıyordu. Temsa’nın kapanması demek işsizlik sorunu yaşayan ülkemizde nitelikle bin 300 çalışanın daha işsiz kalması anlamına geliyordu. Temsa’nın kapanması demek otobüsün üretimi için gerekli yan sanayi tedarikçilerinin mağdur olmasıydı. Bütün bunlardan daha önemlisi, Temsa’nın üretimi durdurması demek, dünyanın dört bir yanında Türk ürünlerini kullananlar nezdinde güvenimizin zedelenmesi anlamına gelecekti.

Hem de dünya pazarlarını hedefleyerek yerli otomobil için gaza bastığımız bu günlerde Temsa’nın bu kararı bildiğimiz dalı kesmekti.

Değerli arkadaşımız Mehmet Uluğtürkan’ın hem Temsa’nın eski sahibi Sabancı Holding’i hem ekonomi yönetimini, hem de yerel aktörleri harekete geçirecek yazıları bu aşamada gerçekten etkili oldu.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ile tam da bu aşamada görüştüm. Canı çok sıkkındı. Bu işe çözüm bulunması için kişi ve kurumları arıyor, çare üretmeye çalışıyordu.

Adana’daki başka iş insanları örgütlerini de harekete geçirdi. TOBB nezdinde girişimleri oldu.

Yerel yönetimlerin de devreye girdiği bütün bu gelişmelere Ankara’da kayıtsız kalmadı. Herkes devreye girince Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Temsa gibi çok önemli bir markamızın Türkiye’de üretmeye devam etmesini sağlayacak ortamı yarattı.

Hatta bu günlerde Güler Sabancı’nın yakın çevresine başta Uluğtürkan’ın yazıları olmak üzere yapılan açıklamaları haklı bulduğunu ifade ettiği bilgileri kulislerde dolaştı.

Her ne kadar bütün aramalarımıza rağmen Sabancı Grubu’ndan konuyla ilgili açıklama yapılmayacağı bilgisi gelse de kulislerde dolaşan bilgilere göre olay grup içinde tam bir krize yol açtı.

Sonunda Temsa, bundan sonra yoluna elektrikli traleybüs üretiminde dünyanın etkin markası Skoda ile yüzde 50  yüzde 50 ortaklıkla devam edecek. Otomotivin bu iki dev ismi birlikte üreterek dünya otobüs pazarında önemli pay alacak.

Temsa, Türkiye’ye, hain bir terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden Özdemir Sabancı’nın yadigarı... Temsa, Aselsan mühendislerinin, TUBİTAK’ın desteğiyle elektrikli otobüste Türkiye’nin yüz akı ar-ge’si... Temsa’nın Türkiye’de kalması, burada üretime devam ediyor olması Türkiye sanayisi için bir prestij. Burada bir hakkın teslimini de yapmamız şart.

Ekonomi gazeteci ve yazarları sadece haber vermezler. Yaptıkları haberlerle, takip ettikleri süreçle ülkelerinin ekonomideki menfaatlerinin gözetilmesine de ciddi katkılar sağlar.

Uluğtürkan bunu yaptı. Bir olumsuzluğa dikkat çekti.

Önemli olan Temsa’da üretimin devam etmesiydi. Bu süreçte Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’dan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’a, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan “Temsa Türkiye’nin” çağrısına katılan herkese teşekkür etmeliyiz.

 

Sosyal medyayı iyi kullanıyoruz e-ticarette istenen yerde değiliz

Facebook İstasyonu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından işlevsel hale geldi. Artık yeni girişimcilerin önü bu merkezde açılacak.

Ticaret Bakanlığı başta Bakan olmak üzere tüm kadrosu ile ihracatın artması için gece gündüz çalışıyor.

İhracatın artması için bir yandan ürün güvenliği diğer yandan teşvikler ve girişimcilik tüm yönleri ile destekleniyor.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay girişimcilik konusunda geçtiğimiz günlerde çok önemli bir merkezin açılışını yaptı.

Bütün amaç geçen yıl ihracatını en fazla artıran 8 ülke arasında olan Türkiye’nin bu sıralamadan geriye düşmemesiydi.

Açılan girişimcilik merkezi buna imkan sağlayacaktı.

Çünkü öyle bir işbirliğine imza atıldı ki bu adımı tarihi diye nitelendirmek gerekiyor.

İşbirliği şu şekildeydi. ICC (Milletlerarası Ticaret Odası) Girişimcilik Merkezi, İstanbul’da Bölge Ofisi kurarak, TOBB, Facebook ve Habitat’ın işbirliğinde oluşturulan ‘Facebook İstasyon’a ortak oldu.

Bu işbirliği ile Türkiye’deki işletmelerin sınır ötesi pazarlara erişmeleri ve ihracat alanına odaklanan çeşitli eğitimler ve programlar düzenlenmesi hedefleniyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bu önemli işbirliğine tam kadro katıldı. Başkan yardımcıları Ali Kopuz, Tamer Kıran ve Ayhan Zeytinoğlu’nu da yanına alan Rifat Hisarcıklıoğlu girişimcilerin küresel ticarette aktif oyuncu olabilmelerini kolaylaştıracak önemli bir adım attıklarını vurguladı.

TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu devamında şu noktaların altını çizdi:

. Girişimciliğin yaygınlaşması ve girişimcilik modellerinin çeşitlenmesi noktasında daha çok katkı vermek gerekiyor.

. Ancak bu sayede bölgemizdeki girişimciler küresel ticaret düzeyinde birer oyuncu olabilirler. . . Küresel düzeyde Girişimci olmanın yolu da öncelikle, Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinin girişimcileriyle birlikte bölgesel bir girişimcilik merkezi olmamızla gerçekleşebilir.

. Bu küresel network içerisinde 100'den fazla ülkeden Ticaret Odaları ve Birlikleri ve ICC üyesi uluslararası firmalar var.

. Bu Merkez; Gençlerin becerilerini geliştirmesi, yereldeki girişimcilerimizin, Start-uplarımızın küreselde bağlantılar kurması ve ilişkilerini artırması için çalışacak.

. Kısaca, ICC Türkiye Milli Komitemiz ve ICC Girişimcilik Merkezi İstanbul Ofisi ile küresel network artık girişimcilerimize daha yakın.

. Geleceğimizi kurgularken önce teknoloji kavramını anlamalıyız. Bugün hayatımızın merkezinde olan birçok teknoloji bundan 10 yıl önce icat edilmemişti.

.  Dünyanın en büyük şirketleri listesinde eskiden finans ve enerji şirketleri ağırlıklı olurdu. Artık küresel devler listesinde mazisi 10-15 yılı bulmayan teknoloji girişimlerini görüyoruz.

Bu işbirliğinde Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş’ın da büyük katkısı olduğunun altını çizelim ve şu yaman çelişkiye dikkat çekelim.

Türkiye dünyada sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerden biri… Ancak e-ticarette henüz istediğimiz noktada değiliz. İşte bu merkez bu yaman çelişkiyi ortadan kaldıracak. Bütün konuşmacıların bu yaman çelişkiye gönderme yaptığını belirtelim. Üstelik Facabook gibi 2.8 milyar kullanıcısı olan bir platformun iyi kullanımının yolu açılmışken e-ticarette atak yapmamak olmaz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test