Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İfade ve yaşam tarzı özgürlüğü

21.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkenin en büyük özel TV kanallarından birinde, 20 yılı aşkın süredir program sunucusu olan, örnek aile babası, eş ve halkın sevgilisi bir gazeteci canlı yayında cesaret örneği olacak bir olaya imza attı. Televizyon kanalının reyting rekorları kırmasını da sağlayan bu olay belki de ülke tarihinde ilk kez yaşanıyor. Canlı yayında yaşanan bu büyük itiraf ülkede ifade ve yaşam tarzı özgürlüğünün geldiği noktayı gözler önüne sermesi açısından örnek olacak nitelikte.

İngiltere’nin en önemli ulusal kanallarından biri olan ITV’de her sabah yayınlanan This Morning programını 2002 yılından bu yana sunan, takım arkadaşı Holly Willoughby ile örnek bir ekip olarak gösterilen Philip Schofield, Şubat ayının ilk haftası kendi sosyal medya hesabından “gay” olduğunu açıkladı. Bu açıklamasının ardından, hemen ertesi gün kendi programının konuğu olarak canlı yayında ifade ve yaşam tarzı özgürlüğü konusunda “örnek” alınacak bir konuşma yaptı. Türkiye’de olsa, medyada böyle ya da benzer bir itirafın tamamen “reklam” amaçlı olduğu yönünde haberler yapılacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Ancak İngiliz medyasında,  tam aksine programın samimiyeti, itirafın dürüstlüğü ve Philip’in cesareti konuşuldu.

Ülkemizdeki sunuculardan örnek vermek gerekirse, mesela İsmail Küçükkaya, Hakan Çelik ya da rahmetli Mehmet Ali Birand’ın ekranlara çıkıp böyle bir itirafta bulunduğunu, televizyon kanalının böyle bir açıklamaya, canlı yayında özel yer verdiğini, programın dönüşümlü yedek sunucularının, yapımcı, yönetmen ve asistanlar dahil tüm ekibin stüdyoda hazır bulunduğunu düşünün. Yapılan itiraf bittiği anda ise stüdyoda kameraman, reji, yönetmen, ışıkçı kim varsa herkesin alkış tufanı kopardıklarını, hatta birbirlerine sarılıp ağladıklarını canlandırın gözünüzde. Anlaması biraz zor, değil mi?

27 yıllık mutlu ve örnek evliliğiyle, televizyon dünyasında başarılı işleri ve iki harika kızıyla sevilen ve sayılan bir isim olan Philip’in takım arkadaşı Holly’ye verdiği röportajın uzun yıllar akıllardan silinmeyeceği kesin ancak. Bu “itirafı” bu kadar farklı kılan konunun ne olduğu değil, yaşam tarzı ve ifade özgürlüğü konusunda ülkenin geldiği nokta. İzlerken “onlar nerde biz nerde” demekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

This Morning Programı, hafta içi her sabah öğlenden önce canlı yayınlanan, “halk tipi” bir program. Sakın aklınıza bizim televizyonlardaki kadın programları gelmesin. Bu program, halkla iç içe bir program ve kalitesiyle defalarca uluslararası ödüller almış bir program. İlk yayın tarihi 1988 olan, İngiliz Televizyon tarihinin en uzun soluklu programından bahsediyoruz.

Her gün ekrandan izleyicilerine gerçeğin peşinde koşmaları gerektiğini söyleyen bir sunucunun, kendi özel yaşamında bu denli büyük bir dönüşüm yaşarken, “yaşamıyormuş gibi” yapamayacağını, bunu içine sindiremediğini anlatırken gözlerinde okunan o büyük rahatlama ve cesaret izlemeye değerdi.  Hepsinden daha da önemlisi, yaşam tarzı ve ifade özgürlüğüne olan olağanüstü saygı ve etik değerlerin oturmuşluğunun hayranlık duyulacak seviyede olması konunun ne olduğunu da geride bırakıyordu. Bu nedenle de ülke medyasında bu konu üzerinde spekültatif haberler yapılmadan, gerçek tüm çıplaklığıyla izleyicilerle buluştu.

Yaşam tarzı ve ifade özgürlüğü konusunda ülkemizde halen neleri tartıştığımızı düşünürsek, İngiltere medyasında yaşanan bu olayın, dünya medyasına da, Türk medyasına da örnek olması dileğiyle.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test